• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet Europos Centrinis Bankas (ECB) po daugiau nei 10 m. pertraukos ėmė kelti palūkanų normas.

Šiemet Europos Centrinis Bankas (ECB) po daugiau nei 10 m. pertraukos ėmė kelti palūkanų normas.

REKLAMA

Kodėl ECB keičia palūkanų normas ir ką svarbu žinoti kiekvienam gyventojui, turinčiam kreditą – apie tai glaustai primena Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras.

„Visiems turintiems ir planuojantiems imti paskolas, svarbu žinoti, kad euribor (tarpbankinės palūkanų normos) didėjimas paveikia gyventojų turimų paskolų mėnesio įmokas“, – rašoma banko paskyroje socialiniame tinkle.

Lietuvos banko skaičiavimais, vidutinė negrąžinta gyventojo būsto paskola Lietuvoje spalio mėnesio pabaigoje buvo apie 45 tūkst. eurų, o vidutinė mėnesio įmoka – 287 eurai (įtraukiamos ir anuiteto, ir linijiniu būdu grąžinamos paskolos).

Tai yra apie 28 eurais daugiau nei šių metų pradžioje sausio mėnesį. Mokant tokią papildomą sumą visus 12 mėnesių, per metus susidaro 336 eurai.

REKLAMA
REKLAMA

Vidutinė palūkanų norma sudarė 2,91 proc., o likutinė paskolos trukmė – 18 metų.

Jei skaičiuotume gyventojų būsto paskolas, kurios yra grąžinamos anuiteto būdu, įmoka gaunasi 270 eurų, tuomet palūkanų normai išaugus iki 5 proc. (t.y. 2 proc. banko marža ir euribor padidėjimas iki 3 proc.), įmoka padidėtų 49 eurais.

REKLAMA

Per metus dėl tokio padidėjimo papildomai bankui reikėtų sumokėti 588 eurus.

Lietuvos bankas primena, ko turėtumėte imtis, kad pasirengtumėte augančioms mėnesinėms paskolų įmokomis.

„Peržiūrėkite, kiek padidėja jūsų turimų paskolų įmokos ir suskaičiuokite, kokius jūsų biudžeto pokyčius galėtų lemti augančios palūkanos.

Svarbu žinoti, kad prieš sudarant paskolos sutartį, kredito davėjai rekomenduoja pasiruošti įvairiems galimiems scenarijams, vienas jų – mėnesio įmokų didėjimą dėl palūkanų normų augimo“, – įspėja bankas.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas jo patarimas gyventojams – kaupti pinigus ir mažiau jų išleisti savo gyvenimui.

„Peržiūrėkite savo pragyvenimo išlaidas, kitus finansinius įsipareigojimus ir nuspręskite, kaip galite sumažinti savo išlaidas, kad sukauptumėte papildomą finansinį rezervą“, – nurodo bankas.

Galiausiai jis primena, kad gyventojai gali kreiptis ir pagalbos. 

„Jei padidėjusių mėnesio įmokų laiku mokėti visgi negalite, iš anksto kreipkitės į savo kredito davėją ir kartu ieškokite galimo abiem šalims priimtino problemos sprendimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Primename, kad su sunkumais susidūrę gyventojai gali pasinaudoti įstatymuose įtvirtinta kredito atostogų galimybe – kredito įmokų atidėjimu 3 mėnesiams“, – paaiškino Lietuvos bankas.

Šią savaitę jis prognozavo, kad vidutinė metinė infliacija Lietuvoje kitąmet sieks 9,5 proc., o šiemet ji turėtų siekti 18,9 procento.

Tuo metu darbo užmokesčio augimas šiais metais sudarys 12,8 proc., o kitąmet sieks 9,1 proc. Taigi, tiek šiais, tiek kitais metais realios žmonių pajamos sumažės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų