Socialiniame tinkle kilo diskusija apie PSD skolas „Sodrai“.
„Neseniai gavau laišką, kad esu skolingas 300 eurų „Sodrai“. Buvau išvykęs, dirbau užsienyje ir nežinojau, kad turiu apie tai pranešti „Sodrai“. Ji su manimi susisiekė tik dabar, kai susikaupė skola.
Kaip geriausia būtų pasielgti? Ar iš karto grąžinti skolą, ar laukti, kol ji bus nurašyta?“ – klausė vyras.
Dauguma komentatorių patarė nejuokauti ir kuo greičiau sumokėti skolą.
„Sumokėkite ir bus ramu, o skolų niekas taip paprastai nepanaikina“, – rašė moteris.
Kiti komentatoriai siūlė laukti.
„Kol kas palaukite, dalis skolų juk būna nurašomos. Taigi galbūt ir jums pasiseks. Kol kas niekam nieko nemokėkite“, – siūlė vyriškis.
Skolininkams išsiuntė priminimus
„Sodros“ duomenimis, 160 tūkst. gyventojų turi PSD skolų. Tiems gyventojams, kurių skola viršija 125 eurus, „Sodra“ išsiuntė pranešimus asmeninėse paskyrose.
„Sodra“ pažymėjo, kad pranešimai skirti tik informuoti gyventojus apie susidariusią skolą, galimybes sumokėti įmokas arba kreiptis dėl skolos atidėjimo.
„Tai nėra priminimas sumokėti įmokas kuo greičiau, o supažindinimas su svarbiausia informacija ir skirtingais sprendimų būdais“, – teigė „Sodra“.
Anot „Sodros“, jei žmogus negali iškart sumokėti visos PSD įmokų skolos, jis gali pateikti prašymą dėl PSD įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo. Įsiskolinimą galima atidėti, jei skolos suma didesnė nei 125 eurai ir jei asmuo neturi galiojančio sprendimo dėl skolos atidėjimo.
PSD įmokų skola gali augti dėl to, kad žmogus yra išvykęs į užsienį ir nedeklaravęs savo išvykimo. Pateikus „Sodrai“ dokumentus, patvirtinančius sveikatos draudimą užsienio valstybėje, PSD įmokų skola bus perskaičiuota. Už laikotarpį, kai įmokos buvo mokėtos užsienio valstybėje, nereikės mokėti PSD įmokų Lietuvoje.
Kad ateityje nesikauptų skola, išvykstant iš Lietuvos yra svarbu deklaruoti savo išvykimą. Tai galima padaryti internetu, nuvykus į Lietuvos ambasadą arba konsulatą toje šalyje, į kurią žmogus yra išvykęs.
Jei asmuo šiuo metu yra Lietuvoje, deklaruoti išvykimą jis gali deklaruotos gyvenamosios vietos seniūnijoje.
Socialinę paramą gaunantiems žmonėms skola gali būti nurašyta
Jei žmogaus ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki, jam yra teikiama piniginė socialinė parama nepasiturintiems gyventojams, tai PSD įmokų skola gali būti nurašyta. Tokiu atveju reikia pateikti „Sodrai“ prašymą dėl PSD įmokų skolos nurašymo. „Sodra“ įvertins asmens turtinę, ekonominę, socialinę padėtį ir priims sprendimą.
Skola gali būti nurašyta, jei besikreipiantis žmogus atitinka visas šias sąlygas:
- yra praėję 5 metai nuo tada, kai buvo paskutinį kartą priskaičiuotos PSD įmokos;
- asmens ekonominė ar socialinė padėtis yra sunki;
- asmuo neturi turto arba turtas yra nelikvidus arba mažai likvidus.
Nuo 2024 m. liepos 1 d. skolininkams, kurie dirba legaliai, sumažėjo privalomos išskaitos iš atlyginimo. Dabar, jei skolininko pajamos siekia iki 1 minimalios mėnesinės algos (MMA), leidžiama išskaityti iki 10 proc., jei uždirbama nuo 1 MMA iki 2 MMA, išskaita gali siekti 30 proc., jei atlyginimas viršija 2 MMA, galima išskaityti iki 50 proc.
Išskaitos nemažėja, jei skola atsirado dėl asmens padarytos žalos ar vaiko mamai / tėčiui nesumokėtų sumų už vaiko išlaikymą.
Pasak „Sodros“, pradėję dirbti nuo 2024 m. gruodžio 1 d. žmonės galės pasinaudoti iki 6 mėnesių skolų atostogomis, nepriklausomai nuo skolos tipo. Skolų atostogų laikotarpiu visa atlyginimo suma liks dirbančiajam. Dėl skolų atostogų reikia kreiptis į Užimtumo tarnybą bei teikti prašymą antstoliui.
„Svarbu prisiminti, kad sumažintos privalomos išskaitos ar skolų atostogos nereiškia, kad skolos nereikia grąžinti“, – įspėjo „Sodra“.
Kas gali nemokėti PSD?
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis.
Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris, esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius.
PSD įmokų taip pat nereikia mokėti, jei žmogus:
- slaugo neįgalųjį asmenį;
- augina 1 vaiką iki 8 metų ar 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų;
- turi būtinąjį stažą senatvės pensijai arba iki 2017 m. gruodžio 31 d. įgijo 30 metų darbo stažą;
- atlieka savanorišką praktiką ar yra praktikantas;
- turi meno kūrėjo ar dvasininko statusą;
- yra tarptautinės tarnybos tarnautojo žmona arba vyras;
- gauna sporto stipendiją;
- ir kt.