• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietingi orai ir pasėlius užklupusios ligos bei kenkėjai verčia ūkininkus ieškoti optimalių sprendimų.

REKLAMA
REKLAMA

Išguldė pasėlius

Žemės ūkio kooperatyvo „Vilkaviškio grūdai“  valdybos narė Vida Svotienė pasakojo, kad kai kurių jų kooperatyvo narių žieminiai rapsai nukentėjo nuo krušos. Ji pažeidė rapsų ankštaras, todėl jos pradėjo gelsti. „Beje, nuo gausaus lietaus pradėjo plisti įvairios ligos. Jei ir toliau vyraus nepalankios meteorologinės sąlygoms, ligų rizika gali dar padidėti“, – sakė V.Svotienė. Ji pabrėžė, kad lietingi orai kenkia pasėliams ir stabdo visus jų priežiūros darbus. Pasak pašnekovės, lietus jau išguldė nemenką dalį žieminių kvietrugių, žieminiai kviečiai taip pat neatlaiko drėgmės. „Nors ūkiuose buvo naudojami preparatai, neleidžiantys javams išgulti, tačiau jei lietus ir toliau merks, pasėliai vis tiek išguls“, –  pabrėžė V.Svotienė.

REKLAMA

Prastėja grūdų kokybė

Žemės ūkio kooperatyvo „Vilkaviškio grūdai“  valdybos narė sakė, kad nuo dažno lietaus ir gausios naktinės rasos, gali suprastėti grūdų kokybė.  Pasėlius būtina pradėti purkšti, tačiau ūkininkai negali įvažiuoti į laukus, nes dirva yra labai drėgna. Nuo drėgmės gausos vasariniuose kviečiuose plinta pašaknio ligos. Todėl dabartinė padėtis ūkininkų nedžiugina. V.Svotienė pasakojo, kad dauguma kooperatyvo narių jau sudarė išankstines grūdų supirkimo sutartis, kuriose supirkimo kaina nurodyta mažesnė nei dabartinė. „Dabar grūdų supirkimo kainos padidėjo. Birželio pabaigoje supirkėjai už  II klasės kviečius siūlė 700 Lt, už rapsus – 1 600 Lt “, –  sakė „Vilkaviškio grūdų“ valdybos narė.

REKLAMA
REKLAMA

Derlius gali būti menkesnis

Šilutės rajono ūkininkas Alvydas Degutis, auginantis grūdines kultūras, prisipažino, kad iš šiųmetinio derliaus stebuklų nesitiki: „Šaltas pavasaris ir praūžęs škvalas pakenkė rapsams. Beje, teko nemažai atsėti ir kvietrugių, kurie po žiemos iššalo. Manau, kad prastesnis bus rapsų derlius, kurio tikiuosi prikulti 1,5–2 tonų iš hektaro. Kvietrugių derlius turėtų būti apie 4 tonas iš hektaro.“ Pamario krašto ūkininkas Petras Vasiliauskas augina vasarinius rapsus, vasarinius ir žieminius kviečius. Ūkininkas neprognozuoja, koks bus šiųmetinis derlius. Tai priklausys nuo orų.  „Nuostolių neturėtų būti. Tikiuosi sulaukti neblogo derliaus, tačiau visko dar gali būti“, – sakė ūkininkas. P.Vasiliauskas jau yra sudaręs pusės savo derliaus supirkimo sutartis.  „Grūdus parduosiu beveik tomis pačiomis kainomis, kurias ir dabar siūlo supirkėjai. Už rapsus dabar moka 1 560 Lt, už aukščiausios klasės kviečius – 740 Lt ir po 20–30 litų mažiau už kiekvieną prastesnę klasę“, – aiškino P.Vasiliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduoja tręšti per lapus

Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto profesorius Albinas Šiuliauskas sako, kad pagal meteorologų prognozes, liepos mėnuo turėtų būti šiltesnis. Todėl augantiems grūdams šilumos turėtų pakakti. „Žieminių kviečių pasėliai – įmirkę, dėl to augalai gali nesugebėti aprūpinti maistiniais elementais sparčiai augančių grūdų ir dalis jų gali nunykti. Kviečiams trūksta saulės ir kvėpavimo energijos, tad, norint išauginti I ir II klasės kviečius, būtina juos papildomai aprūpinti maistiniais elementais tręšiant per lapus karbamido tirpalu (apie 30 kg/ha-1), į kurį įmaišomi ir insekticidai“, – pabrėžė profesorius. Tręšiant per lapus ne tik mažiau grūdų sunyksta varpose, bet ir padidėja grūdų vidutinis svoris ir baltymingumas. Pasak A.Šiuliausko, siekiant išauginti aukščiausios klasės kviečius, pasėlius būtina patręšti didesnėmis karbamido normomis – 40–50 kg/ha-1, kad per neilgą laikotarpį susiformuotų 14 proc. baltymų ir 28–32 proc. šlapiojo glitimo.

REKLAMA

Pasėlius būtina apsaugoti

Sušilus orams grūdinėse kultūrose ima plisti ligos ir kenkėjai. Itin žalingi yra amarai, kurie įsikuria žiemkenčių varpose ir maitinasi besiformuojančiais grūdais. „Amarai ypač kenkia pasėliui, kai išplinta iki pieninės javų brandos. Amarų pažeisti grūdai būna ir mažesnio svorio, ir mažesnio saiko svorio. Kaip tik dėl pastarojo parametrų suprastėjimo grūdų supirkėjai labai nuvertina grūdų kokybę ir sumažina jų supirkimo kainas“, – sakė Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto profesorius. A.Šiuliauskas rekomenduoja pasėlius apsaugoti nuo amarų purškiant insekticidais, kurie yra pigūs, o jų rentabilumas – aukštas. Profesorius pabrėžė, kad nuo gausaus lietaus jau nukentėjo dalis pasėlių, jie išgulė. Todėl piktžolės gali peraugti pasėlius arba gali pradėti plisti puviniai. „Pastebėjus, kad augalų branda vėluoja arba jie nevienodai bręsta, prieš pjūtį pasėlius reikėtų nupurkšti „Reglonu“ arba neatrankinio veikimo herbicidais“, – patarė profesorius A.Šiuliauskas.

Jolita ŽURAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų