Oro bendrovė „flyLAL“, gruodį savo kontrolinį akcijų paketą nesėkmingai siūliusi Vyriausybei, penktadienį pardavimo sutartį pasirašo su šveicarų „Swiss Capital Group“, „lrt.lt“ patvirtino susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.
Anot viceministro Arūno Štaro, Lietuvos įmonės perėmimas turėtų būti baigtas sausio 23 dieną.
Kol ieškojo investuotojo, „flyLAL“ teigė svarstanti ir kitą galimybę – dar sumažinti skrydžių skaičių iš Vilniaus, o turimus lėktuvus nukreipti skraidyti užsienio šalyse.
Sausio pradžioje „flyLAL“ jau nutraukė skrydžius į Stambulą, Paryžių, sumažino skrydžių į Frankfurtą bei Milaną.
Vilniaus oro uostas dėl oro bendrovės skolų buvo pagrasinęs visai neaptarnauti jos keleivių.
„Swiss Capital Group“ tinklalapyje skelbiama, kad ją 1998 m. įkūrė buvę Šveicarijos banko UBS vadovai. „Swiss Capital Group“ sudaro keturios bendrovės, kurios užsiima investicine, konsultacine veikla. „SCH Swiss Capital Holdings“ tinklalapyje nurodoma, kad įmonė buvo įsteigta 1977 metais sumažintų mokesčių zonoje Bahamose. 2003 įmonė persikėlė į Didžiąją Britaniją, o 2008-aisiais – į Šveicariją.
Tinklalapyje teigiama, kad „SCH Swiss Capital Holdings“ investuoja į kompanijas, turinčias solidų potencialą kurti vertę ir siekia jas paversti geriausiomis savo klasėje. Savo investicijas įmonė skirsto į keturias grupes – pagrindinio kapitalo formavimą, rizikos kapitalo investicijas, investicijas į pagrindinę įmonių veiklą ir finansines investicijas.
„Lrt.lt“ primena, kad anksčiau „flyLAL“ kreipėsi į Vyriausybę siūlydama jai bendrovės kontrolinį akcijų paketą perimti už 1 Lt, tačiau ši atsisakė.
Pasak susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio, „valstybė neprisiims atsakomybės už susiklosčiusią privačios bendrovės būklę“. Tačiau jis tikino, jog įmonė sulauks pagalbos, kad sugebėtų įvykdyti įsipareigojimus keleiviams.
„flyLAL“ skelbė, kad jos skolos, nepadengtos turtu, siekia 89 mln. litų. Pagrindinis kreditorius – patys akcininkai, kuriems skola viršija 47,5 mln. litų.
Oro bendrovė teigė, jog parengtam įmonės restruktūrizavimo veiksmų planui įvykdyti reikalingas papildomas 30–35 mln. Lt finansavimas. Didžioji dalis šių lėšų būtų panaudota lėktuvų parkui diversifikuoti – turimiems lėktuvams pakeisti į mažesnius ir ekonomiškesnius.
Kiek vėliau „flyLAL“ išplatino spaudos pranešimą, kuriame patvirtino, kad derybose su Šveicarijos investicijų fondu „SCH Swiss Capital Holdings“ susitarta dėl AB „flyLAL – Lithuanian Airlines“ akcijų pardavimo. Gruodžio 9 d. pasirašyta sutartis, pagal kurią „SCH Swiss Capital Holdings“ įsigis 100 proc. Lietuvos oro bendrovės akcijų.
„Mes svarstėme įvairius „flyLAL – Lithuanian Airlines“ veiklos scenarijus ir ieškojome investicijų parengtam tolesnės veiklos planui įgyvendinti. Šveicarijos investiciniam fondui pareiškus susidomėjimą Lietuvos oro bendrove, derybos buvo pradėtos dar praėjusių metų pabaigoje. Investuotojai detaliai išanalizavo situaciją aviacijos rinkoje ir „flyLAL – Lithuanian Airlines“ veiklos perspektyvas, šiandien buvo pasirašyta akcijų pardavimo sutartis“, – sakė „flyLAL – Lithuanian Airlines“ generalinis direktorius Vytautas Kaikaris.
Sutarties šalys taip pat susitarė dėl papildomų veiksmų, kurie turi būti atlikti, iki „SCH Swiss Capital Holdings“ galutinai perims oro bendrovės valdymą. Įvykdžius visus įsipareigojimus, pasirašytoji sutartis įsigalios sausio 23 d.
„SCH Swiss Capital Holdings“ valdybos pirmininkas Jan-Erik J Janssonas, užimantis ir generalinio direktoriaus pareigas, sakė, kad Šveicarijos investicinis fondas perima Lietuvos oro bendrovę kaip strateginis investuotojas, AB „flyLAL – Lithuanian Airlines“ bus toliau vystoma kaip Europos regioninė oro bendrovė. Jo teigimu, įmonės pertvarkos ir konkretus tolesnės veiklos planas bus parengtas per artimiausias kelias savaites.
Pagal pasirašytą sutartį „SCH Swiss Capital Holdings“ įsigis visas keturių bendrovių turėtas AB „flyLAL – Lithuanian Airlines“ akcijas: „ŽIA valda“ (40,73 proc.), UAB „Indeco: Investment and Development“ (27,15 proc.), BĮ UAB „Sanitex“ (22,63 proc.) ir AB „VA Reals“ (9,49 proc.).