Po išsamių tyrimų, kurie buvo pradėti 2014 m. birželį, Komisija padarė išvadą, kad Liuksemburgas suteikė atrankiųjų mokesčių lengvatų grupės „Fiat“ finansų bendrovei, o Nyderlandai – grupės „Starbucks“ kavos skrudinimo bendrovei. Abiem atvejais nacionalinių mokesčių administratorių sprendimų dėl mokesčių pasekmė – dirbtinai sumažinti bendrovių mokami mokesčiai.
Dviem tirtais sprendimais dėl mokesčių patvirtinti dirbtiniai ir sudėtingi metodai, kaip nustatyti bendrovių apmokestinamąjį pelną. Jie neatitinka ekonominės realybės. Tai daroma visų pirma nustatant rinkos sąlygų neatitinkančias prekių ir paslaugų, kurias vienos kitoms parduoda grupių „Fiat“ ir „Starbucks“ bendrovės, kainas (vadinamąsias sandorių kainas). Dėl to didžioji dalis „Starbucks“ kavos skrudinimo bendrovės pelno perkeliama į užsienį, kur jis taip pat nėra apmokestinamas, o „Fiat“ finansų bendrovė sumokėjo mokesčius tik už nedidelę dalį savo tikrojo pelno.
Tai neteisėta pagal ES valstybės pagalbos taisykles. Sprendimuose dėl mokesčių negalima naudoti metodų (nesvarbu, kokio jie sudėtingumo), kuriais nustatomos ekonomiškai nepagrįstos sandorių kainos ir dėl kurių neteisingai perkeliamas pelnas, kad bendrovė mokėtų mažiau mokesčių. Tai suteiktų bendrovei nesąžiningą konkurencinį pranašumą kitų įmonių (paprastai mažų ir vidutinių) atžvilgiu, nes pastarosios įmonės, už naudojamas prekes ir paslaugas mokančios rinkos kainą, moka mokesčius už savo tikrąjį pelną.
Todėl Komisija nurodė Liuksemburgui ir Nyderlandams išieškoti iš bendrovių „Fiat“ ir „Starbucks“ nesumokėtus mokesčius, kad jos nebeturėtų nepagrįsto konkurencinio pranašumo ir vėl veiktų tokiomis pačiomis sąlygomis kaip kitos įmonės, kurių padėtis panaši. Iš abiejų bendrovių turi būti išieškota po mažiausiai 20 mln. eurų ir jos nebegalės toliau naudotis šiuose sprendimuose dėl mokesčių nustatyta palankesne apmokestinimo tvarka.