Didžiausia Lietuvos biotechnologijų bendrovė „Fermentas“, įgyvendinusi mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros projektą, pasaulinėms rinkoms pateikė 94 naujos kartos produktus. Analogų neturinti produktų linija įtvirtins naują DNR tyrimų standartą bei sustiprins bendrovės lyderio pozicijas pasaulinėje restrikcijos fermentų rinkoje.
„Naujieji „Fermento“ mokslininkų sukurti produktai leidžia tuos pačius DNR tyrimus atlikti žymiai greičiau, patogiau ir patikimiau, o tai ypač svarbu planuojant ir vykdant genų inžinerijos bei molekulinės diagnostikos tyrimus“, – teigė „Fermento“ mokslo direktorius prof. Arvydas Janulaitis.
Įgyvendinus Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų remtą projektą, buvo išplėstas naujos kartos restrikcijos fermentų (pavadintų „FastDigest“ vardu) asortimentas. Iš viso bendrovė pasaulinei rinkai dabar tiekia 144 „FastDigest“ fermentus. Bendra projekto, startavusio 2006 m. pavasarį, vertė siekė 3,24 mln. litų, iš jų 2,36 mln. litų buvo skirta iš ES struktūrinių fondų.
Pasak projekto vadovo, „Fermento“ direktoriaus pavaduotojo moksliniams tyrimams dr. Arvydo Lubio, jeigu anksčiau DNR mėginių karpymas restrikcijos endonukleazėmis užtrukdavo valandą ar ilgiau, tai „FastDigest“ restrikcijos fermentai tą patį darbą atlieka per 5 minutes. „Tačiau tyrėjams ne mažiau svarbu ir tai, kad reakcijos su naujais fermentais vykdomos tame pačiame reakcijos buferyje, toje pačioje temperatūroje ir naudojant tą patį fermento kiekį. Tokių sąlygų iki šiol jie neturėjo“, – pabrėžė dr. A. Lubys.
„ES lėšomis remto projekto metu sukūrėme daug paklausių produktų. Jų pranašumą pasaulinėse rinkose lemia ir išskirtinė kokybė, nes „Fermentas“ vienintelis iš pasaulinių konkurentų visą gamybą vykdo kontroliuojamos aplinkos patalpose“, – teigė prof. A. Janulaitis.
„Fermentas“ yra vienas didžiausių pasaulyje restrikcijos fermentų gamintojų. Būtent bendrovės ir jos pirmtako - Biotechnologijos instituto laboratorijose buvo atrasta ir ištirta apie 30 proc. visų pasaulyje žinomų restrikcijos endonukleazių. Šiuo metu „Fermentas“ gamina daugiau nei 700 biotechnologijų produktų, absoliuti jų dauguma yra sukurta „Fermento“ laboratorijose.
„Fermento“ produktai yra eksportuojami į 70 pasaulio šalių. Bendrovės Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centre dirba 72 darbuotojai. Atskiras mokslinių tyrimų padalinys „Fermente“ buvo suformuotas 2003 metais. Moksliniams tyrimams nuo pat centro veiklos pradžios vadovauja prof. Arvydas Janulaitis.