Pasaulinėje valiutų rinkoje toliau didžiausio dėmesio sulaukia euras, o tiksliau regis jo nepaliaujamas silpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu. Pagrindinės valiutų poros kursas nusileido į 2008 metų rudens lygį, kuomet rinką drebino žinios apie JAV banko „Lehman Brothers“ žlugimą.
Penktadienį bendras Europos akcijų biržų indeksas FTSEurofirst 300 nusileido net 3,5%. JAV biržos indeksai Dow Jones ir S&P 500 krito atitinkamai 1,51% ir 1,88%, tačiau sugebėjo išlaikyti teigiamą savaitinį pokytį. Naftos žaliavos (WTI) barelio kaina smuko žemiau 72 JAV dolerių, o pirmadienį ryte priartėjo prie 70 JAV dolerių atžymos. Tuo tarpu aukso uncijos kaina kilo į naujas aukštumas ir pasiekė šviežią visų laikų rekordą (1249,57 JAV doleriai).
Euro ir JV dolerio valiutų poros kursas penktadienį smuko 1,33% iki 1,2368 lygio. Pirmadienį kursas pratęsė kritimą net iki 1,2235 lygio. Graikijos ir visos euro zonos skolų krizė toliau išlieka pagrindine euro pigimo priežastimi. Europos Sąjunga ir Tarptautinis valiutų fondas problemų turinčioms šalims rengiasi padėti, tačiau tai reiškia, kad finansų krizė tęsiasi toliau. Europos centrinis bankas (ECB) dar ilgai negalės griežtinti monetarinės politikos, gali pradėti naują aktyvų supirkimo programą. ECB jau priėmė sprendimą pirkti vyriausybių obligacijas.
Kuo toliau, tuo labiau įsismarkauja kalbos apie galimą euro žlugimą. Jei žlugtų vieninga valiuta, tai būtų ir visos euro zonos žlugimas. Tokios nuomonės laikosi Vokietijos kanclerė A.Merkel. Krizė stipriai sumažino ir investuotojų pasitikėjimą ECB. Dabar rinkoje kyla klausimas ar euro ir JAV dolerio kursas pasieks paritetą, kuris paskutinį kartą buvo 2002 metų pabaigoje. Euro ir JAV dolerio kursas galbūt išsilygins, tačiau euro žlugimu labai įtikėti nevertėtų. Euro zona ko gero jau yra „per didelė žlugti“, todėl bus padaryta viskas, kad ją išlaikyti. Kaip greitai eurui pavyks reabilituotis nežinia. Pirmiausia reikia stabilizacijos signalų iš skolų krizę pergyvenančių ES ūkių.
Šiuo metu JAV dolerio padėtis stipriai geresnė. Doleris yra laikomas saugesne investicija. Be to, JAV ekonomikoje situacija yra geresnė nei euro zonoje. Penktadienį paskelbti JAV mažmeniniai pardavimai augo 0,4% (prognozuota 0,3%.), pramonės produkcija padidėjo 0,8% (prognozuota 0,6%). Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas ūgtelėjo nuo 72,2 iki 73,3.
Didžiosios Britanijos svaro ir JAV dolerio kursas penktadienį smuktelėjo 0,44% iki 1,4547 lygio, tačiau pirmadienį kritimas įsismarkavo. Azijos prekyboje kursas buvo nusileidęs iki 1,4252 lygio. Regis nauja D.Britanijos vyriausybė yra pasiryžusi imtis ryžtingų veiksmų. Paskelbtas spendimas apie numatomą mokesčių didinimą, o biudžeto deficito mažinimas buvo dar ir svarbus senosios valdžios uždavinys. Euro ir Didžiosios Britanijos svaro kursas penktadienį smuko 0,88% iki 0,8503, tačiau pirmadienį atgavo pozicijas ir rodė stiprėjimą.
JAV dolerio ir Japonijos jenos kursas smuktelėjo 0,23% iki 92,47, nors dienos metu buvo kritęs ir iki 91.80 lygio. Japonijos jena rodo stiprėjimą didžiosios daugumos valiutų atžvilgiu. Japonijos valiuta ir ja nominuoti aktyvai yra laikomi saugesniu prieglobsčiu kapitalui. Pernelyg rizikuoti, kuomet ES padėtis kiek nestabili, yra vengiama.