„Gamtinių dujų tiekimo srityje ir Estija, ir Suomija yra labai priklausomos nuo Rusijos, štai kodėl dabartiniais nestabiliais laikais turime apsaugoti savo užnugarį ir pasirengti atsisakyti dujų iš Rusijos. Kartu su mūsų šiauriniais kaimynais nustatėme, kad protingiausia būtų suvienyti jėgas ir užtikrinti dujų tiekimą abiem šalims dar šiais metais įrengiant bendrą suskystintų gamtinių dujų terminalą“, – pranešime nurodė T. Aasas.
„Dėl karo Ukrainoje taip pat turime pasirengti galimam dujų importo sutrikimui. Plaukiojantis SGD terminalas yra veiksmingas būdas užtikrinti dujų tiekimą, taip pat ir pramonės sektoriuje. Dėkoju Estijos vyriausybei už sklandų bendradarbiavimą“, – pažymėjo M. Lintila.
Pagal planą, Estija ir Suomija įrengs būtinas prieplaukas plaukiojančio SGD terminalo aptarnavimui, ir kartu nuomosis reikalingą plaukiojantį terminalą, kurį galės naudoti abi šalys ir kuris galės būti naudojamas abiejose Suomijos įlankos pakrantėse.
Reikalingos prieplaukos bus pastatytos Estijos Paldiskyje ir Suomijos Inko.
Planuojama, kad plaukiojantis SGD terminalas Suomijos įlanką pasieks rudenį ir pirmiausia bus prišvartuotas toje prieplaukoje, kurioje tai bus įmanoma padaryti greičiausiai.
Ateityje plaukiojančio terminalo buvimo vieta priklausys nuo rinkos poreikių ir dydžių.
Įrengus prieplaukas abiejose Suomijos įlankos pakrantėse bus padidintas tiekimo abiejų šalių dujų vartotojams saugumas ir užtikrintas būtinas lankstumas naudojant plaukiojantį terminalą.
Plaukiojančio terminalo nuomos išlaidos, kaip planuojama, bus pasidalijamos remiantis šalių dujų suvartojimo apimtimis.
Apytikriais skaičiavimais, Estijos išlaidos tiekimo saugumą užtikrinsiančio plaukiojančio terminalo nuomai pagal palankiausią scenarijų sudarys apie 10 mln. eurų per metus.
Suomija per metus suvartoja apie 23 TWh dujų, o Estija – maždaug 5 TWh.
Rusijai surengus invaziją į Ukrainą, visa Europos Sąjunga (ES) užsibrėžė tikslą kuo greičiau, bet ne vėliau kaip iki dešimtmečio pabaigos, atsisakyti gamtinių dujų iš Rusijos.