Europos Komisija artimiausiu metu skelbs, ar vakariečiai, gamindami garsių firmų maisto prekes iš atliekų lietuviams, latviams, slovakams bei kitų ES naujųjų valstybių gyventojams, teisėtai laiko juos trečiarūšiais, rašo „Respublika“.
Pagal jau parengtas Europos Komisijos Aplinkos komiteto išvadas - visiškai teisėtai. Europos Parlamente šį mėnesį ir toliau bus diskutuojama, ar tarptautinės kompanijos gamina to paties prekės ženklo, bet nevienodos kokybės maistą skirtingoms Europos Sąjungos šalims.
Šias diskusijas pakurstė pavasarį paskelbtas Slovakijos vartotojų gynimo asociacijos tyrimas, kai mokslininkų grupė ištyrė vienodai paženklintus maisto produktus, kuriuos įsigijo aštuonių Europos valstybių - Vokietijos, Austrijos, Čekijos, Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Rumunijos ir Bulgarijos - prekybos centruose.
Tyrimo rezultatai atskleidė skaudžią tiesą: gamintojai kai kurių šalių pirkėjus laiko antrarūšiais, mat į naująsias ES nares buvo vežami prastesni, iš pigesnių žaliavų pagaminti produktai.
Tačiau Europos Parlamente daugeliui toks skirstymas pasirodė visai teisingas. Europos Parlamento nario Zigmanto Balčyčio teigimu, slovakų atliktas tyrimas jį šokiravo.
„Europos Komisija dabar planuoja domėtis tuo klausimu, atlikti tyrimus. Jei jie pasitvirtins, reikia griežtinti arba kurti teisės aktus. Etiketėje turi būti parašyta, kad maisto produkto sudėtis pakeista“, - sakė politikas.
Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė mano, kad ES naujokės ir taip dažnai diskriminuojamos. „Tokių dvigubų standartų negali būti. Pakanka jau to, kad vienos šalys euro zonos, kitos - ne. Diskriminacija jaučiama: puolama gelbėti euro zonos šalių ir pamirštama, kad problemų turi ir kitos“.
Kol kas valstybinėms institucijoms rūpi tik tai, ar į Lietuvą įvežamas maistas nėra nuodingas. Tačiau ar šių produktų kokybė nesiskiria nuo parduodamų kitur, niekas nesidomi.