Ministerija vertinimu, nepriklausomi elektros energijos tiekėjai elgiasi neteisėtai ir pažeidžia elektros energetikos įstatymą, kai atsisako sudaryti sutartis su gaminančiais vartotojais ar reikalauja, kad elektros energijos vartotojai įsipareigotų neinvestuoti į nuosavą saulės elektrinę arba nemažinti elektros vartojimo per visą sutarties galiojimo laikotarpį.
„Valstybė deda milžiniškas pastangas ir investicijas į valstybės energetinę nepriklausomybę, gyventojų, viešojo sektoriaus ir verslo įmonių energetinį savarankiškumą. Gaminantys vartotojai yra svarbiausias veiksnys, išauginęs vietinės elektros energijos gamybą pastaraisiais metais, todėl tiekėjų atsisakymas sudaryti sutartis su gaminančiais vartotojais ne tik pažeidžia vartotojų teises, bet ir daro žalą valstybės strateginiams tikslams, šiuo atveju – didinti elektros energijos gamybą Lietuvoje“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys, akcentuodamas, jog auganti elektros energijos gamyba Lietuvoje reikšmingai mažina elektros kainas visiems šalies elektros vartotojams.
Jis taip pat pabrėžia, kad tokia verslo praktika prieštarauja ir nacionalinio saugumo interesams: „Kaip parodė karas Ukrainoje, paskirstyta elektros energijos gamyba vaidina itin svarbų vaidmenį didinant visos šalies elektros energetikos sistemos stabilumą ir atsparumą išorinėms grėsmėms. Valstybė skirdama paramą gaminančių vartotojų plėtrai lygiagrečiai vysto elektros energetikos sistemos lankstumo priemones. Siekiame, kad gaminančių vartotojų plėtra būtų tvari ir prisidėtų prie elektros sistemos stabilumo bei energetinio savarankiškumo užtikrinimo“.
Gaminančių vartotojų skaičius nuo 2020 m. augo beveik dešimt kartų ir šiuo metu viršija 95 tūkstančius. Bendra jų galia jau viršija 1 GW, kai bendra visos šalies saulės elektrinių galia yra 1,2 GW.
Gaminančių vartotojų plėtrai Energetikos ministerija per paramos priemones 2021–2023 m. skyrė virš 200 mln. eurų.