• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Tiek elektros energijos, kiek jos suvartojama nelegaliai, užtektų 40 mokyklų visus metus. Tokiam miestui kaip Vilnius penkiems mėnesiams pakaktų apšviesti gatves, o troleibusai galėtų važinėti tris mėnesius“, – tokią iškalbingą statistiką skelbia elektros tiekimo bendrovė Rytų skirstomieji tinklai (RST).

REKLAMA
REKLAMA

Nauji tikslai

Bendrovė teigia, kad praėjusiais metais Rytų Lietuvoje dėl piktavalių ir neatsakingų elektros vartotojų veiklos elektros energijos tiekimas buvo nutrauktas apie 80 tūkst. gyventojų, kelioms dešimtims ligoninių, mokyklų ir kitų įstaigų.

REKLAMA

Tokia statistika bendrovę paskatino kariauti su nelegaliais elektros vartotojais, alyvos bei spalvotųjų metalų vagimis. Buvo pasitelkta gyventojų švietimo iniciatyva „Operacija 2020“. Be to, bendrovė iki 2020 metų 20 procentų ketina sumažinti ir elektros suvartojimą, didinti elektros tinklo efektyvumą. Pastarieji planai siejami su Europos Sąjungos tikslais. Savo planus RST ketina įgyvendinti apeliuodama į vartotojų pilietiškumą, todėl į bendrovės būstinę Panevėžyje pasikvietė rajono seniūnus.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlė atpiginti elektrą

Į akciją įsijungusių seniūnijų gyventojams RST pasiūlė skleisti informaciją apie atsakingą elektros energijos vartojimą, pranešti apie elektros ir jos įrangos vagystes. Už aktyvų bendradarbiavimą žadama finansuoti kalėdinės eglės pastatymą toje seniūnijos gyvenvietėje, kuri laimės pirmą vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Užtikrinsim, kad kalėdinė eglė būtų atgabenta, papuošta, o šventei pasibaigus – išvežta. Ketiname finansuoti penkis seniūnijų projektus, susijusius su elektros tinklų ar apšvietimo problemomis. Bendras projektų fondas – 30 tūkst. litų. Pirmą vietą laimėjusiam projektui bus skirta 10 tūkst. litų, kitiems – po 5 tūkst. litų“, – žadėjo RST dispečerinio centro operatyvinio planavimo grupės vadovas Ervinas Pareigis.

REKLAMA

Bendrovė teigia, kad iki šiol dėl nusikaltimų ar gyventojų aplaidumo ji patiria didžiulius nuostolius.

Išklausę RST iniciatyvos, seniūnai ėmė siūlyti, kad, norėdama įtraukti gyventojus į bendrą projektą, bendrovė jiems už pranešimus apie vagystes turėtų sumažinti elektros kainą.„Ar atpiginsite elektrą? Mes būsime jūsų informatoriais, o jūs mums nė kiek neatsilyginsite? Gyventojai nori išgirsti, kad mažinsite kainą nors vienu centu“, – replikavo Velžio seniūnas Alfonsas Bakšys.

REKLAMA

Nuostoliai visiems

Į seniūno priekaištus RST atstovai atšovė, kad patiriami nuostoliai nėra bendrovės, o visų vartotojų, nes tada didėja sąnaudos.

„Nuostoliai, kaip ir lazda, turi du galus. Jei iš transformatoriaus išleidžiama alyva, yra beveik 100 procentų tikimybė, kad gyventojas liks be elektros. Turi būti žmogaus atsakomybė prieš savo gyvenvietę ir prieš save“, – į pilietiškumą apeliavo RST Saugos ir prevencijos departamento specialistas Ignas Paškevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

RST atstovas pasakojo, kad praėjusiais metais bendrovei vagysčių pavyko sumažinti trimis procentais, o nuostolius – 62 procentais. Šiemet pirmojo ketvirčio situacija kitokia – vagysčių sumažėjo 25 procentais, tačiau nuostolių išaugo 46 procentais. Tai siejama su viena didele vagyste Vilniuje, kai iš transformatorinės pastotės buvo pavogti spalvotieji metalai, o įranga sunaikinta.

REKLAMA

Apsukrūs vagišiai

Elektros tiekimo bendrovė skaičiuoja, kad dėl vagysčių ir nelegalaus elektros energijos vartojimo RST patiria beveik tiek pat nuostolių, kiek ir nuo gamtos stichijų.

„Gamta mums padarė apie milijoną litų žalos, beveik tokie pat jie ir dėl žmonių veiklos“, – komentavo I.Paškevičius.

REKLAMA

Pernai RST užfiksavo 1951 neteisėtą elektros vartojimo atvejį, iš kaltininkų išieškota 2,29 mln. Lt.

Nelegalūs vartotojai skirstomi į dvi grupes. Viena grupė – nepasiturintys gyventojai. RST teigia, kad dėl šių vartotojų patiriami nuostoliai nėra dideli. Visai kitokio masto žalos pridaro stambūs vartotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokie žmonės paprastai turi didelius baseinus, juos visus metus ir visą parą šildo. Šildo rūsius, sandėliukus, garažus, mes, paprasti vartotojai, net nesugalvotume to daryti“, – kalbėjo I.Paškevičius.

RST specialistas stebėjosi kai kurių vagių išradingumu. I.Paškevičius parodė namo nuotrauką, kurio savininkas, Šiaurės rytų Lietuvoje norėdamas išnuomoti namą, vagiamą elektrą, už kurią esą nereikia mokėti, pateikė kaip būsto privalumą.

REKLAMA

„Kartais žmonės stokoja fantazijos sugalvoti, kaip gauti papildomų pajamų, bet fantaziją puikiai panaudoja, kaip susimažinti išlaidas. Elektros energijos grobstymo atvejai yra vienas iš šių būdų, tačiau galiu patikinti, kad ir patys išradingiausi būdai mums yra žinomi. Tik laiko klausimas, kada jie bus išaiškinti“, – teigė I.Paškevičius.

REKLAMA

Bendrovės specialistas mano, kad sutaupyti pinigai neatperka tos gėdos, kurią patiria žmonės, kai pas juos apsilanko RST darbuotojai ir policija, o visa tai mato kaimynai.

Panevėžys pirmauja

Kaip vienas problemiškiausių RST aptarnaujamų regionų įvardijamas Panevėžys. Vilniečiai pirmauja pagal pagrobtos elektros energijos kiekį, o Panevėžio regionas garsėja transformatorinių pastočių alyvos vagystėmis. Elektros tinklų specialistai tvirtina, kad, išleidus alyvą, transformatorinė tampa neaušinama ir, esant didelei apkrovai, perdega, todėl dažniausiai gyventojai lieka be elektros, o bendrovė patiria nuostolius.

REKLAMA
REKLAMA

„Panevėžio regionas buvo problemiškiausia zona iš visų RST teritorijų. Dėl alyvos vagysčių ir kitų pažeidimų buvo užfiksuota 180 gedimų transformatoriuose. Daugiau nei 3500 vartotojų buvo likę be elektros ilgiau nei vieną parą“, – praėjusių metų statistiką pateikė bendrovės specialistai.

I.Paškevičius pasakojo, kad alyva dažniausiai vagiama atokesnėse vietose. Transformatorinėse pastotėse neseniai buvo sulaikyta grupė nusikaltėlių. Sučiupti vagis padėjo sumontuota signalizacija.

„Panevėžio regionas buvo pirmas, į kurį pradėjome diegti transformatorinių pastočių signalizacijas, jos reaguoja į įvairias intervencijas – alyvos vagystes ir kitus pažeidimus. Panevėžyje jos labai pasiteisino. Suveikus signalizacijai, buvo sulaikyti vagys. Dabar signalizacijas įrengiame jau visame regione. Panevėžio regione likvidavome grupę, kuri važinėjo per kelis rajonus ir plėšė transformatorines. Sunku būtų pasakyti, kiek alyvos pavogta – tai tyrimo medžiaga. Sulaikius plėšikų grupę, visame regione alyvos vagysčių gerokai sumažėjo“, – pasakojo RST atstovas.

I.Paškevičius patikino, kad Europos valstybėse nesuprantama, kaip galima vogti iš elektros transformatorinių.

REKLAMA

„Tokioje šalyje kaip Slovakija transformatorinės pastotės aušinamos alyva. Jie vagysčių problemos nesuvokia – kam grobti, juk dyzelio galima nusipirkti“, – teigė I.Paškevičius.

Nutraukia laidus

RST skelbia, kad nemažai nuostolių patiria ir dėl gyventojų apsileidimo ar ūkinės veiklos. Neretai elektros tiekimas gyventojams sutrinka dėl laidus užgriuvusių medžių ar perkastų požeminių elektros kabelių.

„Augdamas medis priartėja prie laidų, sukelia trumpus jungimus, nutrūksta elektros tiekimas, o nuostolius patiria ne tik gyventojai, bet ir bendrovė. Jei norima medžius genėti, reikia pranešti RST darbuotojams, jie padės saugiai atlikti darbus“, – gyventojų pareigas priminė E.Pareigis.

Praėjusiais metais dėl privačiose valdose nenugenėtų medžių įvyko apie 900 gedimų ir beveik 64 tūkst. vartotojų buvo likę be elektros. Dėl žemės kasimo darbų be elektros buvo likę apie 16 tūkstančių vartotojų.

„Visi elektros įrenginiai ribojami apsaugos zonomis. Nesvarbu, ar tai būtų žemės darbai, ar medžių genėjimas, viskas turi būti suderinta su elektros tiekimo bendrove“, – sakė E.Pareigis.

RST aptarnauja beveik 18,5 tūkstančio transformatorinių pastočių ir 31 tūkstantį žemos įtampos paskirstymo punktų visoje Rytų Lietuvos teritorijoje.

Mantas Tomkūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų