Kai kurie gyventojai abejoja, ar išvis reikia pasirašinėti naujas elektros tiekimo sutartis. Tad kaip elgtis gyventojams? Kurie gyventojai permokės, o kurie išloš?
Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius ir energetikos ekspertas, ekonomistas Vidmantas Jankauskas.
Specialistai atkreipė dėmesį, kad patogiausia nuspręsti, kurį tiekėją pasirinkti, yra pasinaudojus oficialia skaičiuokle internete.
Jeigu buitiniai vartotojai laiku nepasirinks nepriklausomo tiekėjo, jiems elektra bus tiekiama 25 proc. didesniu tarifu nei įprastai.
Daugelis tiekėją jau pasirinko?
VERT pirmininkas Renatas Pocius sakė, kad elektros tiekėjo pasirinkimo procesai vyksta sklandžiai.
„Pirmasis rinkos liberalizavimo etapas yra jau baigtas. Beveik 100 proc. gyventojų jau pasirinko elektros tiekėją. Šiuo metu vykstantis antrasis etapas yra sudėtingesnis, nes 7,5 karto daugiau vartotojų turi pasirinkti savo tiekėją. Nepaisant to, daugiau nei pusė gyventojų jau pasirinko nepriklausomą elektros tiekėją. Likusieji tai turi padaryti iki birželio 18 d.
Suprantame, kad vartotojams šis procesas yra naujovė. Niekada žmonėms neteko to daryti. Akivaizdu, kad vartotojams trūksta žinių ir domėjimosi. Raginame gyventojus naudotis VERT kainų palyginimo skaičiuokle. Ten vienoje vietoje gyventojai gali rasti visų elektros tiekėjų pasiūlymus. Gyventojai, suvedę suvartojamos elektros energijos apimtis, gauna nuo pigiausių iki brangiausių elektros tiekėjų pasiūlymus“, – patarė pirmininkas.
Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas tikino, kad elektros tiekėjo pasirinkimas yra labai paprastas.
„Pasižiūrite ir į bet kurį tiekėją, kuris nesiūlo daugiau 0,33 euro tarifą ir jį pasirenkate. Viskas. Tik pasiklauskite tiekėjų, ar nėra kokių kabliukų, kurie neleis nuo jo pabėgti. Pagal įstatymą visi tiekėjai turi lengvai leisti juos pakeisti.
Nepaisant visų kalbų ir ginčų išeina taip, kad tiekėjams nelabai yra prasmės siūlyti mažesnes kainas, vis tiek kainos bus kompensuojamos. Šį pusmetį dar nematysime tikrosios rinkos. Tačiau pasirinkti būtina, patekus pas garantinį tiekėją teks mokėti daugiau“, – komentavo energetikos specialistas.
Įmonės piktnaudžiauja ir kelia kainas?
Pasak R. Pociaus, iš tiekėjų tikimasi sąžiningos konkurencijos tarp nepriklausomų elektros tiekėjų.
„Bendrovės „Ignitis“ siūlomi planai buvo vieni didžiausių. Natūraliai kilo klausimas, kodėl kiti tiekėjai gali pasiūlyti mažesnes kainas. „Ignitis“ kainodara sukėlė abejonių. Vėliau bendrovė kainodarą pakeitė, tačiau ar tam turėjome įtakos, sunku pasakyti“, – svarstė VERT pirmininkas.
V. Jankauskas pastebėjo, kad žmonės dažnai renkasi įmonę „Ignitis“, nes ši yra didžiausia, gyventojams atrodo patikimiausia, tačiau vėliau paaiškėja, kad ši įmonė siūlo ir didžiausią kainą.
„Keista, kad didžiausią rinkos dalį turinti įmonė siūlo didžiausias kainas, įprastai būna atvirkščiai. Tačiau „Ignitis“ atsidūrė reguliuotojų taikinyje, jie gali tikrinti kainas ir jas nustatyti, jeigu elektros tiekėjai jomis piktnaudžiauja. Dabar atrodo, kad viskas išsisprendė, kainos buvo sumažintos.
„Ignitis“ norėjo užsidirbti. Didesnė kaina vos pora centų jiems leistų per metus uždirbti 20 mln. eurų“, – skaičiavo specialistas.
R. Pociaus teigimu, sutartis su įmone jau pasirašę gyventojai turi žiūrėti į sutarties sąlygas ir tikrinti, ar kaina neviršija 0,33 euro. Gyventojai turi teisę keisti tiekėją.
„Jeigu gyventojas pasirenka fiksuotos kainos planą tiekėjas negali jos keisti, išskyrus keičiasi ta kainos dalis, kuri nepriklauso nuo tiekėjo, o yra reguliuojama valstybės.
Šiuo metu geriausia sudaryti kuo trumpesnę sutartį, pusmečiui, nes valstybė kompensuoja kainą. Tačiau gyventojai turi rinktis elektros planą, kuris yra susietas su kilovatvalande. Nereiktų rinktis plano, kurie susietas su pastoviąja kainos dalimi, abonentiniu mokesčiu. Šiam mokesčiu nėra numatyta kompensacija“, – aiškino specialistas.
Anot V. Jankausko, elektros kainas diktuoja dujos.
„Dujų kainos yra aukštos ir Europa galvoja, kaip išsisukti nuo priklausomybės Rusijai. Todėl sunku prognozuoti, kaip ateityje keisis kainos.
Valstybė būtų teisingiausiai pasielgusi, jai kompensacija būtų skyrusi gyventojams, kurie elektros suvartoja iki 150 kilovatvalandžių per mėnesį. Lengvata turėtų būti taikoma neturtingiesiems. Dabar lengvata taikoma visiems“, – sakė ekonomistas.
VASA, bankai, pensiju fondai, namu administratoriai...
PARAZITINES organizacijos,gyvuojancios PRIVERSTINAI zmoniu saskaita !!!