NLEA ataskaitoje nurodoma, kad pirmąjį šių metų pusmetį vidutinė didmeninė elektros kaina visoje „Nord Pool“ biržoje siekė apie 39 eurus už megavatvalandę (MWh) ir 50 proc. viršijo pastarųjų ketverių (2014-2017) metų vidurkį (27 eurai).
„Elektros energija didmeninėje rinkoje pirmąjį šių metų pusmetį pabrango dėl įvairių tarpusavyje nesusijusių priežasčių. Rinkoje augo elektros vartojimas, dėl neįprastai mažo kritulių kiekio hidroelektrinės Skandinavijoje gamino mažiau elektros, brango anglis ir gamtinės dujos, be to, pakilo aplinkos taršos leidimų kainos“, – pranešime teigė „Lietuvos energijos“ Komercijos ir paslaugų tarnybos vadovas Vidmantas Salietis.
Anot jo, kainų pokyčius jau pajuto verslo klientai, perkantys elektrą rinkos kainomis, tuo metu buitiniai vartotojai ryškesnį kainų augimą pajaus vėlesniais metais, perskaičiavus tarifus.
Eurostato duomenimis, vidutinė elektros kaina buitiniams vartotojams Lietuvoje dar pernai buvo maždaug 46 proc. mažesnė nei Europos Sąjungos vidurkis.
Asociacijos teigimu, tikėtina, kad trumpuoju laikotarpiu didmeninei elektros kainai įtakos gali turėti rugpjūtį prasidėjęs bei iki spalio pabaigos truksiantis jungties su Švedija „NordBalt“ remontas.
Ekspertų teigimu, Europos Sąjungoje ir Lietuvoje vis labiau vystosi atsinaujinanti energetika, o tradiciniai gamybos pajėgumai, naudojantys iškastinį kurą, uždaromi sparčiau nei statomi nauji. Dėl šių priežasčių, elektros kainas prognozuoti ateityje bus vis sudėtingiau, jų svyravimai dėl atsinaujinančius išteklius veikiančių oro sąlygų pokyčių bus vis didesni.