R. Gataučio teigimu, AEŠ naudojančių technologijų plėtra yra vienas iš kertinių Europos Sąjungos ir Lietuvos siekiamų tikslų. Anot eksperto, jų diegimas renovuojant daugiabučius yra papildoma, bet svarbi pastatų atnaujinimo priemonė.
„Esminiais renovacijos momentais galima laikyti visų namo konstrukcijų ir inžinerinių tinklų sutvarkymą, kad pastatas galėtų tinkamai funkcionuoti, o gyventojai jaustųsi patogiai, saugiai ir komfortiškai. Tačiau AEŠ yra savotiška „vyšnia ant torto“ – jeigu butų savininkai nusprendė investuoti į būsto renovaciją, verta įsidiegti ir naujausias technologijas, paversiančias namą dar draugiškesniu aplinkai“, – sako Lietuvos energijos institute dirbantis energetikos ir termoinžinerijos mokslų daktaras.
Jis pažymi, kad labiausiai investuoti į AEŠ apsimoka, kuomet šiomis priemonėmis yra keičiamos itin senos šildymo technologijos: „Pavyzdžiui, kuomet senas malkinis katilas yra pakeičiamas moderniu šilumos siurbliu, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių įrenginių nauda tampa akivaizdi – nebelieka dūmų ir suodžių, nebereikia rankų darbui imlios katilo priežiūros ir kt.“
Apie AEŠ technologijas verta galvoti iš anksto
Energetikos ir termoinžinerijos mokslų daktaras akcentuoja, kad renovuojant daugiabučius itin svarbu yra suprasti, kad tai – ne sienų apšiltinimo projektas, o kapitalinis pastato remontas, kurio metu yra iš esmės transformuojamas vidinis ir išorinis būsto veidas.
Anot jo, todėl galvoti apie žaliąsias technologijas pastate būtina galvoti kuo ankstesniuose renovacijos etapuose.
„Tvarkant pastato aprūpinimo energija sistemas, pavyzdžiui, šildymo, vėdinimo, karšto vandens ar elektros, jau projektuojant reikia numatyti ar bus diegiamos AEI technologijos, kur ir kaip jos bus montuojamos.
Svarbu pažymėti, kad pastatui net ir tiekiant šilumą iš centralizuoto šilumos tiekimo tinklo, gali būti reikšminga toliaregiškai diegti pastato šildymo sistemą, galinčią dirbti su žemos temperatūros šilumnešiu. Tai atveria galimybes tiek šilumos tiekėjui ateityje žeminti tiekiamos šilumos temperatūrą ir patirti mažesnius nuostolius miesto vamzdynuose, tiek pačiam pastatui diegti AEI technologijas, galinčias tiekti žemos temperatūros šilumą“, – teigia R. Gatautis.
Pastatuose diegiamos moderniausios priemonės
Lietuvos energijos instituto darbuotojas pratęsia, kad šiuo metu populiariausios AEI technologijos renovuojamuose pastatuose yra saulę naudojančios technologijos ir šilumos siurbliai, naudojantys oro ar grunto šilumą.
Eksperto teigimu, įdomu tai, kad šalies renovuotuose daugiabučiuose jau yra įdiegtų šilumos siurblių, kurie naudoja su ventiliuojamu oru iš pastato išmetamą šilumą ir ją pavertę karštu vandeniu grąžina pastato reikmėms.
„Jeigu namas dalyvauja Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje ir siekia gauti valstybės paramą, o jo plotas yra didesnis nei 1,5 tūkst. kv. m., nuo praėjusių metų yra reikalaujama, kad pastate privalomai būtų diegiami saulės elektrinės moduliai. Jų galia parenkama tokia, kad tenkintų pastato bendrąsias reikmes: laiptinių apšvietimą, šilumos punkto siurblių poreikius, liftui reikalingą energiją ir kt.“, – sako R. Gatautis.
Didžiausią naudą neša šilumos siurbliai
Vis dėlto jis akcentuoja, kad šiuo metu šilumos siurblių, diegiamų renovuojamuose daugiabučiuose, technologinis efektyvumas yra didesnis nei saulę naudojančių AEI.
„Saulė intensyviau šviečia apie pusę metų, tuo pat metu šilumos siurbliai, priklausomai nuo to kam gamina šilumą – šildymui ar/ir karšto vandens poreikiams tenkinti, gali veikti ištisus metus. Tiesa, į šilumos siurblių diegimą šnairuoja centralizuoto šilumos tiekimo įmonės, nes tai sudaro jie konkurenciją šilumos tiekimo rinkoje“, – teigia pašnekovas.
Jis pabrėžia, kad nepaisant daugybės niuansų, AEI technologijų plėtra Lietuvoje spartės: „Nors tradicinė energetika dar pakankamai ilgą laiką užims didelę rinkos dalį, technologijoms sparčiai tobulėjant ir valstybei skatinant šių priemonių diegimą daugiabučiuose, AEI technologijų panaudojimas neišvengiamai didės. Neabejoju, kad palankesnį gyventojų požiūrį į jas lemtų ir didesnė valstybės parama.“
Straipsnių serija „Renovacija mažina klimato kaitą“ skaitytojus plačiau supažindins su renovacijos galimybėmis, siekiant prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.