„Euro įvedimas turėjo didelę įtaką NT rinkai: pernai sandorių skaičius šoktelėjo net iki 4 tūkst. sutarčių per mėnesį. Tuo tarpu būsto paskolų rinka pernai buvo gana stabili, be didesnių svyravimų. Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad daugelis žmonių sprendimą prisiimti finansinių įsipareigojimų buvo kuriam laikui atidėję dėl kilusių geopolitinių neramumų Rytuose ir jų įtakos bendrai šalies, taip pat ir viso pasaulio ekonomikai. Tačiau, analizuodami statistiką matome, kad šiemet situacija keičiasi, o gyventojai vėl daugiau domisi būsto paskolomis“, - sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.
SEB bankas šių metų pirmą ketvirtį suteikė 14 proc. daugiau būsto paskolų negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Per šį laikotarpį suteiktų naujų būsto paskolų vertė buvo 47 mln. eurų.
Pasak V. Doveikos, tai, kad gyventojų lūkesčiai gerėja, rodo ir besikeičiantys jų poreikiai perkant būstą. „Analizuodami statistiką, matome, kad pamažu didėja vidutinė paskola, ilgėja skolinimosi trukmė. Tai liudija, kad dalis gyventojų drąsiau prisiima įsipareigojimus, dažniau dairosi brangesnio būsto“, - sako jis. SEB banko duomenimis, šiuo metu vidutinė būsto paskolos vertė yra 41 tūkst. eurų (2012 metų pirmą ketvirtį – 39 tūkst. eurų), o vidutinis paskolos terminas – 23 metai (2012 metų pirmą ketvirtį – 20 metų). Kaip ir anksčiau, didžiausią dalį paskolų šiemet (58 proc.) bankas suteikė Vilniaus apskrities gyventojams.
Tai, kad Vilnius yra didžiausia ir aktyviausia NT rinka, liudija ir įmonių grupės „Eika“ statistika. Pasak „Eika“ plėtros direktoriaus Martyno Žibūdos, čia pirkėjai vis dažniau dairosi aukštesnės klasės būsto.
„Per pirmą šių metų ketvirtį sostinėje pardavėme dvigubai mažiau ekonominės ir penkis kartus daugiau prestižinės klasės butų. Tokį pokytį paskatino gerokai išaugusi prabangaus būsto pasiūla. Taip pat pastebėjome, kad pirkėjai šiais metais dažniau renkasi būstą sau dar nepastatytuose namuose, kai pernai tuo pačiu metu dažniau pirko jau pastatytuose namuose, tikėtina, norėdami investuoti ir baimindamiesi galimo kainų kilimo įvedus eurą“, - sako M. Žibūda.
Vis tik, M. Žibūdos nuomone, euro efektas jau išnyko, ir šiemet pirkėjai, perkantys būstą savo lėšomis, investuoja NT vertindami kaip jiems patraukliausią pasirinkimą ne tik šiandien, bet ir ilgesniam laikotarpiui.
Eksperto pastebėjimu, šiuo metu naujo būsto paklausa Vilniuje auga greičiau negu pasiūla. Įvertinus pirmojo šių metų ketvirčio rezultatus, tikėtina, kad 2015 metais naujų butų pardavimas išliks rekordinis kaip ir 2014 metais, o pasiūla kops į naujas aukštumas ir viršys 4000 butų ribą.