Tiesa, nors ekspertai ateitį piešia šviesiomis spalvomis, pramonė perspektyvas vertina atsargiau.
SBA grupės baldų gamykloje „Inno Line“ darbas nestoja. Ten pagaminta produkcija, daugiausia nesurinkti iš plokštinių medžiagų pagaminti baldai, keliauja po visą pasaulį nuo Australijos iki Amerikos. Verslas pasakoja, kad šiuo metu labiausiai laukia kol po anksčiau praėjusių ekonominių negandų atsigaus Europos rinka.
„Rinkos skirtingai reaguoja, kai kurios jau yra atsigavusios, rodo augimo tendenciją, bet mūsų pagrindinė rinka Europa dar nėra pilnai atsigavimo stadijoje“, – tikino SBA viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.
Europa dar neatsigavo
Valstybės duomenų agentūra paskelbė tarptautinės prekybos prekėmis rodiklius. Šių metų sausio–balandžio mėnesiais prekių eksportas iš Lietuvos į užsienio šalis sumažėjo 8-iais procentais. Iš Lietuvos išvežtų prekių suma – milijardu eurų mažesnė nei pernai per tą patį laikotarpį.
„Pildosi pernai numatytas scenarijus, kad šių metų pirma pusė išliks vangi, nes, kai palūkanų normos yra užrakintos aukštumoje, mūsų kertinės eksporto rinkos negali didinti vartojimo, negali didinti investicijų srautų“, – paaiškino Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Tiesa, smukusio eksporto sumas ekonomistai sieja ir su pasikeitusiomis produkcijos kainomis.
„Eksporto kritimą šiais metais labiau lemia tai, kad žaliavų kainos sumažėjusios ir gamintojai atitinkamai susimažino kainas“, – įsitikinęs „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Eksporto skaičiai nėra tokie palyginami, nes, lyginant su praėjusiais metais, mūsų produkcija ženklai atpigo. Mes vertine išraiška neatrodome labai paaugę, bet kiekine išraiška yra ženklus augimas“, – dėstė E. Valentinavičius.
Prognozuoja šviesią ateitį
Rinkos ekspertai prognozuoja, kad antrasis pusmetis Lietuvos pramonei bus sėkmingesnis nei pirmasis. Esą daugėja pozityvių žinių, tarp kurių ir Europos centrinio banko sprendimas sumažinti bazines palūkanų normas.
„Matome, kad po truputį, juntamas toks vidinis atsigavimas Europos Sąjungos rinkose, jis egzistuoja. Aišku, Vokietija dar nėra taip judanti teisinga trajektorija kaip mums norėtųsi, bet tas pozityvumas iš pietinių, vidurio, centrinės Europos sąjungos šalių, Skandinavijos duoda galimybes mums tikėtis atsigavimo toliau“, – kalbėjo pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Tiesa, verslas perspėja, kad dalis iššūkių niekur nedingo. Esą šiuo metu Lietuvos darbuotojų atlyginimai kyla sparčiau nei darbo našumas, dėl to esą ateityje dalyje pramonės sektoriuje gali padidėti nedarbas.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Jei ne Skandinavija, Vokietija, Olandija ir kitos emigrantų pamėgtos šalys, tai Lietuvoje būtų liūdnas vaizdelis...
Jie neša čia pinigus, stato, perka, remontuoja...