Kaip antradienį paskelbė Statistikos departamentas, Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2008-ųjų laikotarpiu, sumažėjo 14,3 proc.
Analitikai prognozavo nuo minus 15 iki minus 25 proc. nuosmukį.
Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, BVP pokytis pirmąkart nuo 2008-ųjų metų vidurio yra teigiamas – plius 6 procentai, palyginti su praėjusiu laikotarpiu (antruoju ketvirčiu).
Politikams šie skaičiai – puiki proga pareikšti visuomenei, kad ėmėsi teisingų veiksmų krizei įveikti, ir pasiskirstyti nuopelnus.
„Trečiojo ketvirčio bendrojo vidaus produkto duomenys teikia nemažai optimizmo, – komentavo ūkio ministras Dainius Kreivys. – Pasitvirtino mūsų vertinimai, kad dugnas buvo pasiektas gegužės–birželio mėnesį. Būtent po to pramonės ir eksporto rodikliai pradėjo nuosekliai augti. Tikimės, kad geros tendencijos išsilaikys. Kai ketvirtąjį ketvirtį eliminavus sezono įtaką bus fiksuotas BVP rodiklio augimas, palyginti su trečiuoju ketvirčiu, galėsime drąsiai teigti, kad pagal techninius rodiklius recesija mūsų šalyje baigiasi“, – teigia ministras.
Pasak D. Kreivio, tikimybė, kad ketvirtasis šių metų ketvirtis parodys teigiamą rezultatą ir kad metus baigsime geresniais negu prognozuota anksčiau BVP rodikliais, yra labai ženkli. „Jau dabar aiškiai matomi pirmieji ekonomikos skatinimo priemonių veikimo ženklai, o visą poveikį šios priemonės duos pirmąjį arba antrąjį kitų metų ketvirtį“, - nesikuklino D. Kreivys.
Pasak ministerijos pranešimo, ūkio nuosmukiui švelninti Ūkio ministerija vykdo plačią Ekonomikos skatinimo programą, kurios priemonėmis jau yra pasinaudojusios daugiau kaip 2000 įmonių. Finansinė priemonių suma jau viršijo 1,9 milijardo litų, tai sudaro apie du penktadalius numatytų priemonių sumos.
Premjeras Andrius Kubilius, komentuodamas BVP rodiklius, pareiškė, kad jie „aiškiai parodo, kad ekonomika pasiekė dugną“. „Vyriausybė ketina vykdyti būtiną finansų konsolidavimą ir struktūrines reformas“, - sakė A. Kubilius.