Pasak D. Dargio, naujoms statyboms laisvų plotų Vilniuje – pilna. Matyti tendencija, kad vietoj buvusių pramoninių statinių pradedama vystyti gyvenamojo būsto statyba. Tokių statybų tempai turėtų nelėtėti, o kainos – nemažėti. Tačiau kitokia situacija plėtojant komercinių pastatų statybą.
„Būsto kainos vis dar 15 proc. mažesnės nei prieš krizę, o būsto kokybė ir efektyvumas išaugę ženkliai. Taip išeina, kad kokybiškesnis ir geresnis būstas yra pigesnis. Kainos auga ne greitai, o po kelis procentus. Biurų rinkoje nuomos kainos tikrai neauga. O dėl didžiulės pasiūlos jos gali ir mažėti. Gali būti, kad įmonės sumažins biurų statymo apimtis dėl to, kad užsienio įmonės Lietuvoje nespės kurti tiek darbo vietų. To priežastis – sunku įdarbinti darbuotojus, nes jų nėra tiek daug“,– tv3.lt portalui pasakoja D. Dargis.
Jis išskiria, kad kriziniais metais nebuvo pakankamai sklypų statyboms, nebuvo pastatyta pakankami būstų, o pirkėjai puolė pirkti ir sukėlė kainas. Šis greitis ir išbalansavo rinką.
Artėja senųjų pastatų reorganizavimas
Pokalbio metu D. Dargis pabrėžė, kad pirkėjų aktyvumas Vilniuje – didžiulis. Tad tiek, kiek būstų pastatoma, spėjama parduoti dar iki statybų pabaigos. Stringa komercinių biurų projektai.
„Yra dideli projektai ir jų daug. Projektų, kur biurų pasiūla yra virš 10 tūkst. metrų, šiuo metu perkopusi paklausą. Daug daugiau biurų yra pastatoma negu jų išnuomojama. Skaičiavome, kad per 2016–2017 metus bus pastatyta apie 150 tūkst. kv. metrų A arba B klasės turto, o išnuomota tik apie 80 tūkst. kv. metrų. Nukentės ir senieji pastatai. Visos įmonės mato, kad atsiranda modernių ir kokybiškų biurų. Už sąlyginai nedidelę kainą jos gali persikraustyti į naujus biurus, o senieji būstai neturi ką pasiūlyti, tik labai žemą kainą, bet kartais ir ta žema kaina įmonių nepritraukia. Ateina senų nekokybiškų pastatų tuštėjimo metas. Tada atsiras naujų NT vystymo galimybių. Senieji pastatai, kurie buvo biurai, konvertuosis į viešbučius, butus“, – prognozuoja D. Dargis.
Kaip pavyzdį pašnekovas pateikė DNB banko pastatą Vilniaus gatvėje.
„Manau, kad jiems išsikrausčius, naujas savininkas pastatą paverstų gyvenamaisiais butais. Ir tokių pavyzdžių yra ne vienas“, – kalbėjo D. Dargis.
„Brexit“ pasekmės gali pasijausti regionuose
Lietuvos bankas yra skelbęs, kad daugiausia emigrantų perlaidų nugula Lietuvos NT rinkoje. Didžiajai Britanijai atsiskiriant nuo ES, perlaidų upė gali pridėti sekti. Visgi „Eikos“ generalinis direktorius pastebi, kad svarbesnės išlieka vietinių gyventojų investicijos.
„Pastebime, kad vietiniai gyventojai daugiausia perka būstą. Emigrantų perlaidos sudaro didelę dalį regionuose, tad ten šeimų vartojimo įpročiai gali kisti. Vietinių gyventojų pajamos auga, paskolos yra pigios. Dėl šių makroekonominių tendencijų įtampos NT rinkoje neturėtų būti“, – sakė D. Dargis.
Žvelgiant į regionus D. Dargis komentuoja, kad nors statyba kituose miestuose nei Vilnius mažesnė, arčiausiai yra Kaunas. Ypač ten atsigauna biurų rinka.
„Naujų biurų poreikis yra didelis, nes Kaune yra stiprių universitetų. Jie sukuria galimybę verslui įdarbinti gerai išsilavinusius žmones. Įmonės įsikurdamos naujuose pastatuose siekia žmones pritraukti ir išlaikyti Kaune, geroje vietoje su gera infrastruktūra“, – sako D. Dargis.
Klaipėdoje situacija dėl daugiabučių namų vystymo liūdnesnė – ten yra vis dar likusių neparduotų butų nuo 2007 metų.
„Žemė kituose miestuose pigi, todėl žmonės statosi namus. Kainos skirtumas tarp namo ir naujos statybos buto nebūtų labai ženklus. Paklausa labai individuali ir fragmentuota, dėl to daugiabučių statyba kituose regionuose yra sustojusi“, – teigia D. Dargis.
Iššūkis – kvalifikuotų darbuotojų paieška
Kvalifikuotų darbuotojų trūkumas kelia problemų ne tik naujoms įmonėms, siekiančioms ateiti į Lietuvą ir galinčios išpirkti komercinį turtą, bet ir pačioms NT vystymo bendrovėms. Pasak D. Dargio, dėl darbuotojų konkurencijos didžioji dalis įmonių privalo mokėti didesnes nei minimalias algas.
„Mūsų įmonėje net ką tik baigę mokslus studentai gauna didesnę nei minimalią algą ir mes konkuruojame su plačiu įmonių spektru. Mūsų darbuotojai, pavyzdžiui marketingo specialistai, pritaikomi ir kitose rinkose. Dėl to negalime sau leisti mokėti mažų algų. Deja, statybų sektoriuje dažna šešėlinė praktika“, – sunkumą įvardija D. Dargis.
Yra įmonių, kurios moka algas vokeliuose, apgailestavo D. Dargis. Su tokiomis įmonėmis konkuruoti yra sunku.
„Deja, kol kas joks reguliavimas nevyksta. Tikrinimai būna, bet retai. Tiek VMI, tiek kitos institucijos turėtų plačiau pasidomėti brigadomis, kurios dirba su liudijimais“, – komentuoja D. Dargis.
NT vystymo įmonės generalinis direktorius pastebi, kad nemažai ir pačių statybininkų, kurie mieliau dirba su liudijimais, o ne darbo sutartimi. Tai kelia rūpesti, mat tokie darbuotojai bet kada gali palikti įmonę dėl geresnio pasiūlymo. Dėl darbuotojų trūkumo žvalgomasi ir į užsieniečius. „Eikos“ statomuose objektuose dirba ir ukrainiečiai, ir lenkai, yra darbininkų iš Moldovos, informuoja D. Dargis.
Vertindamas dabartines NT tendencijas D. Dargis teigia, kad nišų naujoms NT vystymosi kompanijoms dar yra. Pavyzdžiui, loftų ar mikrobutų rinka. Tokioms įmonėms svarbiausia turėti stiprų finansinį užnugarį norint išsilaikyti versle, įsitikinęs D. Dargis.