Europoje pilna atskirčių: Šiaurė prieš Pietus, periferija prieš branduolį, Rytai prieš Vakarus. Tačiau viena atskirtis pranoksta visas kitas ir vis blogėja – tai praraja tarp jaunimo ir senosios kartos, rašo CNBC.
Apie 23,8 proc. jaunimo euro zonoje gegužės mėnesį neturėjo darbo. Tai sudaro apie 3,5 mln. žmonių.
Prastos Europos jaunimo darbo galimybės didina atsiskyrimą tarp kartos Y – žmonių gimusių po 1980-ųjų – bei pokario „kūdikio bumo“ kartos.
Jaunimą ypač žemina tai, kad jiems negaunant darbo, vyresnioji karta lieka atsakinga už ekonomikos gėrovę.
Ši problema kelia nerimą politikams. Vokietijos kanclerė Angela Merkel jaunimo nedarbą pavadino „svarbiausia Europos problema“.
Bet atskirtis tarp jaunimo ir pokario kartos neapsiriboja vien darbo rinkos problemomis. Kyla įtampa ir dėl apgyvendinimo, pensijų bei švietimo politikos.
Pasak Francis Becketto, knygos „What Did the „Baby Boomer“ Ever Do For Us?“ autoriaus, kyla nepasitenkinimas, nes manoma, kad kūdikių bumo karta išsunkė gerus laikus ir nesidalija savo turtu.
Europos šalyse atliktas tyrimas parodė, kad jauni žmonės labiau kenčia nuo išankstinių nuostatų apie jų amžiaus grupę, nei vyresni.
Anot Europos socialinis tyrimo, diskriminacija dėl amžiaus yra labiausiai plintanti diskriminacijos forma Europoje.
Tyrimo direktorius Rory Fitzgeraldas CNBC sakė, jog problema slypi tame, kad kol kūdikių bumo atstovai gali linksmai kalbėti apie nemenkas pensijas, kurias jie gaus nuo savo viso gyvenimo uždarbio, jaunesni žmonės tokiomis pačiomis privilegijomis negali džiaugtis.
Duomenys rodo, kad vyresnių nei 70 metų žmonių, kurie teigia patyrę diskriminaciją dėl amžiaus, dalis svyruoja nuo 15 proc. Švedijoje iki 57 proc. Čekijoje. O tokių jaunų žmonių dalis svyravo nuo 18 proc. Portugalijoje iki 77 proc. Suomijoje.
Jauni žmonės jaučia diskriminaciją dėl transporto. Vyresniems žmonėms naudotis transportu dažnai yra pigiau nei jaunimui. Bet didžiausią rūpestį jiems kelia gyvenamojo būsto įsigijimas, teigia F. Beckettas. Y kartos tėvams įsigyti nekilnojamojo turto buvo gana lengva, o dalis kūdikių bumo kartos atstovų netgi susikrovė turtus iš sparčiai augusios NT rinkos. „Jie dabar sėdi ant krūvos nekilnojamojo turto, kurį jų vaikai norėtų įsigyti ir jame gyventi, bet negali sau to leisti“, - sako F. Beckettas.
Kitas autorius Edwardas Howkeris mano, kad tai nėra kartų priešpriešų problema, o tiesiog bloga masinė politika, kuri nebuvo nukreipta į jaunimą.
„Kai jaunimas problemiškose euro zonos šalyse renkasi į aikštes ir maištauja, jie nemaištauja prieš senąją kartą, bet prieš sistemą ir politikos klaidas, kurios išmušė pagrindą iš po jaunimo kojų, - CNBC sakė jis. – Kita vertus, kūdikių bumo karta, gal ir padidino savo turtą, bet tas turtas galų gale nutekės kitai kartai – to niekada nepatyrė patys kūdikių bumo kartos atstovai.“