Kiekvieną mėnesį Europos Sąjungos (ES) šalyse išplatinama daugiau nei 170 pranešimų apie rastus nesaugius gaminius. Šis skaičius kasmet vis auga.
Beveik trečdalį nesaugių prekių sudaro žaislai, skirti labiausiai pažeidžiamai vartotojų grupei – vaikams. Todėl ES inicijuota vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“ ragina skirti daugiau dėmesio produktų saugumui.
Per pirmus aštuonis šių metų mėnesius RAPEX (ES skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ne maisto produktus sistema) paskelbė 1391 pranešimą apie ES rinkoje rastus nesaugius gaminius. Tai yra 17 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2008 m. Valstybinė ne maisto produktų inspekcija taip pat pastebi augantį randamų nesaugių prekių skaičių: per 2009 m. sausio - rugsėjo mėnesius Lietuvoje užfiksuota 90 pavojingų sveikatai gaminių, o tai yra 14 proc. daugiau nei per visus 2008 m.
Lietuvoje ir kitose ES valstybėse didžiausią nesaugių iš rinkos išimtų gaminių dalį sudaro žaislai - beveik trečdalis. Kiti dažnai skelbiami nesaugūs produktai - elektros prietaisai, motorinės transporto priemonės, drabužiai, vaikų priežiūros prekės. Dažniausiai pasitaikantys pavojai: cheminis (27%), susižeidimų (21%), uždusimo (15%), elektros šoko (11%) ir pasismaugimo (9%).
Šiemet palyginus su pernai metais daugiau nei tris kartus išaugo pavojingų ir iš rinkos pašalintų drabužių, tekstilės prekių skaičius. Be to, 2009 m. daugėjo RAPEX pranešimų ir apie pavojingas motorines transporto priemones, elektros prietaisus, kosmetikos gaminius.
„Pats vartotojas dažniausiai negali įvertinti, ar prekė yra saugi. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos ekspertai pirmiausia prekes tikrina vizualiai, o jei produktas pasirodo įtartinas, jis atrenkamas laboratoriniams tyrimams“, - pasakoja V. Skrinskienė.
Daugiau nei pusė pavojingų gaminių, apie kuriuos pranešė RAPEX sistema, buvo pagaminti Kinijoje, 4% rastų nesaugių gaminių buvo pagaminti Vokietijoje, po 3% - Italijoje ir Turkijoje.