• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didesni akcizai tuština biudžetą

Verslo prognozės išsipildė: valdžiai padidinus akcizus, mokesčių į valstybės biudžetą surenkama mažiau nei planuota.

REKLAMA
REKLAMA

Atsigauna pilstuko pardavėjai

Finansų ministerijos duomenimis, per pirmuosius du šių metų mėnesius iš akcizų į valstybės biudžetą surinkta 534,4 mln. litų, t. y. 8,4 proc. mažiau nei planuota ir 5,3 proc. mažiau nei buvo gauta per 2008 metų sausį ir vasarį.

REKLAMA

Iš alkoholinių gėrimų akcizų į valstybės biudžetą surinkta tik 64,7 mln. litų, arba 36,6 proc. mažiau nei buvo gauta pernai per tą patį laikotarpį.

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos (AGPĮA) prezidentas Laurynas Vilimas teigia, kad jei nesikeis situacija, per šiuos metus biudžeto  pajamos iš alkoholio pramonės gali sumažėti apie 100 mln. litų. Mat alkoholio pardavimas per du pirmuosius šių metų mėnesius sumažėjo net 50 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Džiūgauti, kad sumažėjo geriančiųjų, taip pat negalima. Mat pabrangus alkoholiui, sukruto naminukės gamintojai ir nelegalaus alkoholio kontrabandininkai. Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiemet užfiksuoti 128 nelegalios alkoholinių gėrimų gamybos ir aparatų jiems gaminti radimo atvejai, o pernai per tą patį laikotarpį jų užfiksuota 75.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovos su alkoholiu vadas džiūgauja

Seimo sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas kategoriškai nesutinka, kad griežtinant įstatymus padaryta kokių nors klaidų. „Medicininė statistika rodo, kad alkoholinių psichozių ir intoksikacijų skaičius mažėjo tiek pernai, tiek šiemet per pirmus du metų mėnesius. Tai reiškia, kad nelegalaus alkoholio vartojimas taip pat nepadidėjo. Jei policija išaiškino daugiau nelegalios prekybos atveju – aš ją sveikinu,“- sakė politikas.

REKLAMA

Pasak A. Matulo, alkoholio gamintojai ir pardavėjai manipuliuoja skaičiais. „Pasitikslinau Finansų ministerijoje ir paaiškėjo, kad spaudoje pateikiama akcizų surinkimo statistika apima 7 dekadas, kai kalbama apie praėjusių metų 2 mėnesius ir tik 5 dekadas, kai kalbama apie 2009-uosius,“ – piktinosi jis.

REKLAMA

A. Matulas taip pat sakė manąs, jog taksi vairuotojų ir kitokių nelegalių prekybininkų paslaugomis, įsigyjant alkoholį po 22 val. Pasinaudoja tik 10-15 proc. anksčiau jį legaliai pirkdavusių žmonių. „Atsakomybę reikia griežtinti, bet vartojimas aiškiai mažėja ir tuo džiaugiamės. Aišku, tai daugiausia lemia prastėjanti ekonominė situacija. Į biudžetą mažiau pinigų irgi patenka tik todėl,“ – sakė kovos su alkoholizmu pagrindinis ideologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicija šaiposi

Partijos tvarka ir teisingumas pirmininko pavaduotojas Valentinas Mazuronis moja ranka į A. Matulo džiaugsmą. „Reikia pasikalbėti su žmonėmis ir bus aišku, kad vienintelis klausimas dabar – kur nusipirkti. Tikrai daugiau suvartojama kontrabandos gėrimų, įtvirtiname šešėlinę ekonomiką. Pagaliau, nereikia net kontrabandos. Didinant akcizus neatsižvelgta į tai kiek alkoholis kainuoja aplinkinėse šalyse. A. Matulas, kaip ir A. Šemeta mato tik tai, ką nori matyti,“ – sakė politikas.

REKLAMA

Gamintojų perspėjimas

„Mūsų geografinė padėtis niekada nepasikeis. Iš vienos pusės plyti Rusija, iš kitos – Baltarusija, taip pat Lenkija su atviromis sienomis. Pavyzdžiui, Rusijoje butelis degtinės kainuoja 7 litus, o  Lietuvoje – 18,5 lito. Tad nieko keista, kad pasienio regionuose šiais metais užfiksuotas 50−70 proc. sumažėjęs pardavimas,“ – teigia AGPĮA vadovas.

REKLAMA

Nelegalaus alkoholio gamintojai ir prekeiviai, pasak L. Vilimo, ne tik nekreipia dėmesio į  gėrimų kokybę bei padarinius sveikatai, bet ir nemoka mokesčių valstybei. O stipraus alkoholio pramonė į valstybės biudžetą per praėjusius metus sumokėjo apie 1 mlrd. litų mokesčių, iš kurių 696 mln. litų sudarė akcizas. Jei situacija nesikeis, šiais metais biudžetą pasieks kur kas mažesnė suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sunku patikėti, kad Vyriausybė laukė ar norėjo tokių pasekmių. Juk mokesčių surenka akivaizdžiai mažiau nei praėjusiais metais, pramonė atleidžia darbuotojus, šie papildo ir taip gausų bedarbių skaičių, o laikraščių puslapiai mirga nuo informacijos apie nelegalaus alkoholio prekeivius. Kita vertus, mes įspėjome, kad taip ir bus. Nuoširdžiai stebina finansų ministro gebėjimas apgaudinėti save, kad akcizų kėlimas nebuvo klaida“, – piktinasi  AGPĮA prezidentas.

Smunkant legaliai gaminamo alkoholio pardavimui, oficialios gamyklos mažina darbuotojų skaičių ir darbo užmokestį. Jei situacija nepasikeis, stipraus alkoholio gamintojai prognozuoja, kad šiais metais bus atleista dar 200 darbuotojų. Iš viso stipraus alkoholio pramonėje dirba per du tūkstančius darbuotojų ir dar bent 10 tūkst. yra su ja susijusių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų