Darbo pokalbių metu užduodami klausimai gali skirtis iš esmės, bet visais jais potencialus jūsų darbdavys bando išsiaiškinti tuos pačius dalykus: jūsų patirtį ir gebėjimus atlikti jums siūlomą darbą; jūsų entuziazmą ir susidomėjimą siūlomu darbu; jūsų tinkamumą konkrečiai darbo pozicijai.
„Telegraph.co.uk“ įvardija dešimt dažniausių klausimų, užduodamų darbo pokalbio metu. Jei sugebėsite tinkamai atsakyti į šiuos klausimus, tuomet darbo interviu metu turėtumėte susitvarkyti ir su kitais, kiek konkretesnio pobūdžio klausimais.
1. Papasakokite apie save.
Šis ar panašiai suformuluotas klausimas dažniausiai būna įžanginė kiekvieno darbo pokalbio užduotis. Jūsų atsakymas turėtų būti gerai parengtas, aiškus, užtikrintai išdėstytas ir trukti maždaug 3-5 minutes. Be to, svarbu yra:
- Koncentruotis į tas sritis, kurios yra svarbiausios jūsų potencialaus darbo atžvilgiu;
- Paminėti keletą išskirtinių savo pasiekimų, pavyzdžiui, apie konkrečioje darbo srityje padarytą pažangą;
- Išreikšti savo entuziazmą dėl būsimo darbo;
- Vengti asmeninės ir darbo atžvilgiu nereikšmingos informacijos pasakojimo.
2. Kokie yra jūsų pagrindiniai gebėjimai ir stiprybės?
Koncentruokitės į tas savybes, kurios jūsų potencialaus darbo kontekste yra vertingiausios. Darbo pasiūlymo skelbime dažniausiai turėtų būti įvardinti konkretūs reikalavimai ir kvalifikaciniai gebėjimai, kurių yra tikimasi iš būsimo darbuotojo. Tad nepamirškite pasidomėti šia informacija.
3. Kokios yra jūsų silpnosios pusės?
Pasirinkite tokią silpnybę, kuri:
- Nebūtų reikšminga potencialaus darbo atžvilgiu;
- Būtų teigiama, pavyzdžiui: „Aš mėgstu, kai užduotys yra atliekamos, tad kartais susinervinu, kuomet yra pernelyg ilgai ir bergždžiai diskutuojama, bet nesiimama konkrečių veiksmų“;
- Kažkada buvo jūsų silpnybė, bet dėl jūsų pažangos šioje srityje dabar tokia nebėra.
4. Kodėl išėjote iš ankstesniojo darbo?
Jūsų atsakymas turėtų būti pozityvus ir geranoriškas, net jei realybėje viskas buvo kiek sudėtingiau. Jei jūs buvote atleistas dėl asmeninių priežasčių, geriau paaiškinkite, jog darbo netekote dėl ankstesniojoje darbovietėje vykdytos restruktūrizacijos, o ne dėl asmeninių aplinkybių. Be to, niekada nekritikuokite buvusios savo darbovietės ir darbdavio, net jei tai būtų visiškai pagrįsta kritika.
5. Kodėl norite dirbti būtent pas mus?
Jūsų atsakymas, visų pirma, turėtų parodyti, kodėl jūs esate tinkamiausias kandidatas siūlomam darbui. Galite išskirti tokias ar panašias priežastis:
- Puikus jūsų gebėjimų ir darbo reikalavimų atitikimas;
- Jūsų domėjimasis kompanijos veiklos sritimi, produktu, rinka;
- Puiki kompanijos reputacija, nauji iššūkiai ir pan.
Niekada nesakykite (net jei tai ir tiesa), kad jums tiesiog reikia darbo, arba kad norite čia dirbti, nes toks darbas jums patogus vietos ar kitų aplinkybių atžvilgiu.
6. Papasakokite konkretų atvejį, kuomet sprendėte sudėtingą darbinę situaciją. Kaip ją išsprendėte?
Darbdaviai nori patikrinti, kaip jūs sugebate elgtis stresinėse situacijose, spręsti sudėtingas darbines problemas. Štai keletas tinkamų pavyzdžių, atsakant į šį klausimą:
- Padėjote išspręsti ar pagerinti sudėtingą situaciją;
- Susiformavus nepalankioms aplinkybėms, vis vien išlikote lankstus;
- Sudėtingoje situacijoje pademonstravote emocinę brandą ir šaltą protą.
Venkite pasakoti apie situacijas, į kurias galite ir vėl pernelyg įsijausti – juk darbo pokalbio metu tvyro papildoma įtampa, tad netikėtai pratrūkusios senos emocijos gali jus psichologiškai išbalansuoti.
7. Papasakokite apie pasiekimus, kuriais labiausiai didžiuojatės.
Pasakokite tik tokias istorijas, kurios reikšmingai sietųsi su jūsų potencialiu darbu. Tad minėkite darbo srities pasiekimus. Gyrimosi apie asmeninius laimėjimus reikėtų vengti, nebent jie yra tikrai išskirtiniai ar laikomi prestižiniais.
8. Kokius karjeros tikslus sau keliate?
Šiuo klausimu bandoma patikrinti, kiek ilgai ir kaip noriai jūs ketinate dirbti siūlomoje darbovietėje. Patikinkite potencialų darbdavį, jog ta pareigybė, į kurią jūs pretenduojate, puikiai atitinka jūsų karjeros planus ir ilgalaikio jūsų įsipareigojimo lūkesčius.
9. Kokį atlyginimą norėtumėte gauti?
Darbo pokalbio metu reikėtų vengti kalbėti apie konkrečias būsimo uždarbio sumas. Bet jei darbdavys vis vien jus spaudžia įvardinti norimo uždarbio dydį, nurodykite realistišką, bet pakankamai plačios apimties sumą. Ir nepamirškite paminėti, kad atlyginimo dydis nėra pats reikšmingiausias veiksnys, lemsiantis jūsų atsidavimą darbui.
10. Ką žinote apie mūsų kompaniją?
Šiuo atveju jums reikėtų:
- Žinoti kompanijos struktūrą, jos finansinę padėtį, išmanyti apie kompanijos produkciją ir paslaugas bei svarbiausius kompanijos personalo narius;
- Žinoti apie kompanijos klientų grupes bei pagrindinius konkurentus;
- Išmanyti rinkos tendencijas ir kylančius iššūkius.