„Iš tikrųjų visą laiką gėlės brangsta, brangsta, brangsta ir taip – kasmet“, – nurodė viena floristė.
Pardavėjai atskleidė, kokių gėlių šiemet gali trūkti, kurios labiausiai brango ir kokių kainų tikėtis.
Dėl audros pakilo kardelių kainos – skiriasi ir keliais eurais
Vilniuje esančios parduotuvės „Indigo gėlės“ vadovė Eglė Ramanauskienė neslėpė, kad populiariausia gėlė – kardelis – šiemet bus brangesnė nei įprastai.
„Pas kaimynus lenkus praūžė audra ir labai apgadino ūkius. Kardeliai yra auginami ne šiltnamiuose, o lauke. Ir, jeigu atsitinka kokia stichinė nelaimė, kaip buvo šiemet, nėra jokių šansų tą derlių išgelbėti.
Dėl to yra labai maža kardelių pasiūla. O, kadangi gėlės yra perkamos aukciono principu, automatiškai sukilo jų kainos ir Olandijoje. Gal kiti gėlininkai nuspręs išvis kardelių šiemet neturėti“, – neslėpė pašnekovė.
Ji nurodė, kad pernai „Indigo“ kardelis kainavo nuo 2,5 iki 3 eurų. O šiemet gali atsieiti ir 4 eurus.
Gėlių salonų Vilniuje „Inesos gėlės“ savininkė Inesa Borkovska irgi atkreipė dėmesį į pakilusias kardelių kainas: „Mes šiemet jų turime labai nedaug. Jų kaina šiemet bus nuo 4 iki 5 eurų už žiedą, pernai buvo 2–3 eurai.“
Parduotuvės „Frezijos gėlės“ savininkė Edita Drumstienė antrino, kad dėl potvynių ir audrų Lenkijoje kardeliai prarado žiedus:
„Paklausa yra didelė, bet pasiūla – labai ribota. Tad yra du keliai: arba mokėti tiekėjams brangiau, arba Rugsėjo 1-ąją likti be kardelių.“
Gėlės mažesniuose miestuose – kone 3 eurais pigiau
Vis tik už sostinės ribų gėlės atsieina pigiau. Elektrėnuose, „Frezijos gėlės“ parduotuvėje, pernai kardeliai kainavo 2 eurus, šiemet – 2,20 euro.
E. Drumstienė paminėjo, kad šiuo metu apie 10 proc. yra pabrangę ir tam tikrų rūšių rožės.
Kardelių kainos Šiauliuose, nors ir kilo, taip pat yra ženkliai mažesnės, nei Vilniuje.
Gėlių salono „Karališkos gėlės“ vadovė Jolanta Motuzienė nurodė, kad pernai jie kainavo 2 eurus, šiemet – 2,5 euro.
Salono „Šarlotės gėlės“ direktorė Vaida Rupšienė atskleidė, kad, palyginti su pernai, kardelio kaina nuo 2 eurų šoktelėjo iki 3.
„Gėlių kainą lemia auginimo specifika, transportavimas. Iš tikrųjų visą laiką gėlės brangsta, brangsta, brangsta ir taip – kasmet“, – nurodė ji.
Skintomis gėlėmis Neveronyse prekiaujanti floristė Vilma vardijo, kad praėjusiais metais kardeliai kainavo 1,8 euro, o šiemet jų kainos kilo iki 2 ar net 2,50 euro. Tačiau rožių kaina liko stabili.
Gėlių kainos kilo ne visur
Gėlių salono „Florisima“ direktorius Viktoras Bobinas patikino, kad audros praėjo ne visur ir, kadangi gėlės paprastai vežamos iš Olandijos ūkių, ten kainos yra stabilios ir jau eilę metų nesikeičia.
Lentvario parduotuvės „Rudgrūdėlė“ savininkė Rima Narkevičienė teigė, kad kainos nuo pernai pakilo nežymiai.
Vis tik ji pastebėjo tendenciją, kad kiekvienais metais, po Motinos dienos, gėlių kaina pakyla ir nebenusileidžia. Tad šiuo metu bent 25 proc. vis dar yra išbrangusios chrizantemos ir rožės.
Alytuje skinamas gėles auginanti, parduotuvės „Dzūkės kvietkai“ savininkė Raminta Žemaitienė nurodė, kad šiemet kainų nekėlė, o kardelių pati neaugina ir nepardavinėja.
Anot jos, ši gėlė buvo populiari anksčiau, tačiau dabar taip nėra: „Niekas manęs net neklausia, ar turiu kardelių.“
Vidutiniškai gėlėms išleidžia 10–15 eurų
Pasak floristų, gėlėms Vilniuje vienas mokinys išleidžia apie 10 eurų, kadangi vienas žiedas atsieina 2–3 ar 3–5 eurus.
Pvz., salone „Inesos gėlės“ gerbera kainuoja 2–3 eurus. Populiariausios rudeninės gėlės – kardelis, saulėgrąža, hortenzija, jurginai – „Florisima“ ar „Indigo“ salonuose gali kainuoti nuo 1,5 iki 4 eurų.
„Žiūrint, kokią gėlę ir kiek jų renkasi. Jei tik vieną, tai galima ir su pora eurų išsiversti“, – pridūrė „Indigo gėlės“ vadovė.
Elektrėnuose, pasak „Frezijos gėlės“ savininkės, didžioji dalis Mokslo ir žinių dainai išleidžia 2–7 eurus.
O Neveronyse, anot floristės Vilmos, moksleiviai ar jų tėvai vidutiniškai išleidžia nuo 3 iki 15 eurų.
Rugsėjo 1-ajai populiarėja „mini“ puokštelės
Vis tik, anot pašnekovų, daug kas prašo ne pavienių gėlių, o puokštelių.
„Žmonės joms skiria apie 10 eurų. Tokios mažytės puokštės yra dabar populiaru, bent jau pas mus“, – komentavo „Šarlotės gėlės“ direktorė.
Taip pat Šiauliuose gėlėmis prekiaujanti J. Motuzienė vardijo, kad vienam žiedeliui moksleiviai išleidžia 2, 3 ar 5 eurus. O, jei perka puokštelę, vidutiniškai sumoka 10–15 eurų.
Alytuje irgi populiarios yra mažos puokštelės, kurioms, anot R. Žemaitienės, Rugsėjo 1-ąją išleidžiama apie 10 eurų.
„Kitos klasės kolektyviai perka vieną bendrą puokštę ir skiria, pvz., 50 eurų. Jurginas pas mane kainuoja 1–2 eurus.
Visiškai „mini“ puokštelėms, kurias neša kelioms mokytojoms, išleidžia 5–7 eurus, nes ten įeina daugiau žalumos, pievų gėlių: kermėko, kosmėjų, zinijų“, – vardijo „Dzūkės kvietkai“ gėlių augintoja.
Lentvaryje vieno žiedo kaina yra nuo 1,5 iki 2 eurų, paminėjo „Rudgrūdėlė“ savininkė. Anot jos, šiai šventei vidutiniškai išleidžiama 7–13 eurų.
Jeigu perkamos 3 rožės, moksleiviai išleidžia iki 10 eurų. Jeigu viena gėlė su priedais – 5 eurai, o gėlių krepšeliai jau atsieina virš 10 eurų.
Kaip išvengti eilių ir nuo karščio pavytusių gėlių?
Naujienų portalo tv3.lt kalbinti gėlių pardavėjai vardijo, kad populiariausi pasirinkimai Rugsėjo 1-osios proga yra kardeliai, rožės, gvazdikai, chrizantemos, saulėgrąžos, hortenzijos, gubojos, jurginai ir gerberos.
„Kardelius dažniau neša pradinukai ar darželinukai, nes dažnai už juos nusprendžia tėvai. Vyresnių klasių mokiniai neša rožes ar įmantresnes gėles“, – paminėjo floristė Vilma.
O I. Borkovska pastebi, kad šiemet į gėlių pasirinkimą pirkėjai žiūri išradingiau: užsisako nebanalias, egzotines, įdomiai supakuotas gėles.
Ji paminėjo, kad šiemet mokyklos ir darželiai šventę rengia labai skirtingai: daug kas ją organizuoja penktadienį, dalis privačių mokyklų – sekmadienį, kiti – tik pirmadienį.
„Pirmus užsakymus pradėjome gauti prieš savaitę, bet dauguma vis tiek tą daro paskutinę minutę. Jie galvoja, kad „ant greičio“ kažką ras. Bet atėję į parduotuvę dažniausiai neranda tokių gėlių, kurių norėjo. Arba dažnai būna, kad visiems prireikia gėlių vienu metu.
Visi stovi eilėse, pyksta, skuba, vėluoja. O ir pardavėjai nespėja visų kokybiškai aptarnauti. Tai siūlau visad pasirūpinti iš anksto“, – akcentavo „Inesos gėlės“ savininkė.
„Indigo gėlės“ vadovė skaičiavo, kad Rugsėjo 1-osios proga pirkėjų srautai išauga apie 4 kartus.
Kad netektų laukti eilėse, „Šarlotės gėlės“ direktorė pataria ateiti anksti ryte arba vakare, tačiau priduria, kad šiuo metu – itin karšta, tad gėles reikėtų laikyti ten, kur vėsiau, pvz., garaže, kad ryte jos atrodytų gražiai.
Dėl to daugelis gėlių salonų siūlo galimybę gėles užsisakyti ir pasiimti tik prie pat šventę, kadangi tuomet gėlės jau būna paruoštos ir per naktį laikomos šaldytuvuose, kad dėl karščio neprarastų savo prekinės išvaizdos.