Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (ICRC) teigė, kad dėl numatomo humanitarinės pagalbos biudžeto sumažėjimo per ateinančius dvejus metus bus priverstas gerokai apkarpyti išlaidas.
„ICRC, vadovaudamasis savo įgaliojimais teikti gyvybes gelbstinčią pagalbą ir apsaugos paslaugas žmonėms, išgyvenantiems ginkluotus konfliktus ir smurtą, turės tikslingiau nukreipti pastangas į programas ir vietas, kuriose galime padaryti didžiausią poveikį“, – sakoma jo pareiškime.
Ženevoje įsikūrusi organizacija pranešė, kad kovo 30 dieną jos valdyba patvirtino 430 mln. Šveicarijos frankų (436 mln. eurų) pasaulinių išlaidų mažinimą iki 2024-ųjų pradžios.
Nors vis dar derinamos tikslios darbuotojų skaičiaus mažinimo detalės ir terminai, ICRC teigė, kad „per ateinančius 12 mėnesių visame pasaulyje teks panaikinti apie 1 500 darbo vietų.“
„Žmonių skaičius bus kuo labiau sumažintas, pirmiausia mažinant pareigybių skaičių, sustabdant darbuotojų priėmimą ir mažinant natūralią darbuotojų kaitą“, – pabrėžė komitetas.
Be to, dėl mažinimo „bus uždaryta mažiausiai 20 iš 350 dabartinių skyrių visame pasaulyje“, pripažino ICRC ir pridūrė, kad jis „taip pat mažins ir uždarys kai kurias savo programas.“
Jis teigė, kad vis dar neaišku, kiek žmonių, šiuo metu gaunančių pagalbą, pradės jos negauti dėl etatų mažinimo.
ICRC turi 20 000 darbuotojų, dirbančių daugiau nei 100 šalių.
Iš pradžių ICRC kreipėsi į donorus, prašydamas skirti 2,8 mlrd. Šveicarijos frankų savo veiklai šiais metais.
Dabar jis sumažino savo biudžetą iki dviejų milijardų frankų, tačiau pabrėžė, kad „mums vis dar reikia didelės paramos iš donorų, kad šiais metais galėtume vykdyti humanitarines operacijas.“
Prieš 160 metų įkurtas ICRC praėjusį mėnesį keliuose interviu žiniasklaidai jau įspėjo, kad 2023-aisiais jam gali pritrūkti daug lėšų ir dėl to gali tekti mažinti biudžetą.
Tuo metu jis teigė, kad iš 10 didžiausių operacijų Afganistane, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Etiopijoje, Irake, Nigerijoje, Somalyje, Pietų Sudane, Sirijoje, Ukrainoje ir Jemene, tik Ukrainai šiais metais bus skirtas visas finansavimas.
Pranešime, paskelbtame antradienį, ICRC pripažino, kad vienu metu susiduria su keliais iššūkiais, nes nemažai pažadų neįvykdyta net ir dėl to, kad 2022 metų paskutinį ketvirtį išlaidos buvo didesnės, nei tikėtasi, be kita ko, dėl infliacijos.
„Dėl šių veiksnių 2023 metus pradėjome su maždaug 140 mln. Šveicarijos frankų deficitu“, – teigiama pranešime.
Kartu komitetas pabrėžė, kad veikia „tokiomis pačiomis finansinėmis sąlygomis kaip ir visas humanitarinis sektorius“, kurį paveikė „sudėtingos pasaulinės finansinės ir ekonominės tendencijos“.
Jungtinių Tautų agentūros taip pat skambina pavojaus varpais, kad daugeliui jų humanitarinių operacijų vis labiau trūksta lėšų.