Į Lietuvos grūdų perdirbėjų sandėlius atvyksta pirmosios 25 tonos avižų. Nors dėl liūčių derliaus drėgmė išaugusi, sunkiai nuspėjami orai grūdams kol kas per daug nepakenkė.
„Žiūrime avižų baltymų kiekį, drėgmę, kad įvertintumėme pradinius avižų parametrus. Taip pat pasidarėme saiko svorį ir dar darysime, stebėsime, ar neapkrėsta kenkėjais“, - aiškina vyr. laborantė Vita Petravičiūtė.
Grūdai laikomi sausais, jei vandens kiekis juose neviršija 14-os procentų. Šių avižų drėgmė beveik 2 kartus didesnė – 23 procentai. Tiesa, avižas bus galima išdžiovinti. Dėl to grūdų perdirbėjus tenkina gausus, nors ir šlapias, derlius. Avižų kiekiu stebisi ir ūkininkai. Prieš porą mėnesių Šalčininkų rajone ūkininkaujantis Kamalas Zulfijevas tikėjosi blogiausio.
Tiesa, ši euforija ilgai gali ir nesitęsti. Svarbiausias grūdams mėnuo – rugpjūtis. Užtektų vienos geros audros ir pasakojimai apie nuostabų derlių kaipmat būtų užmiršti.
Jei derlius suprastės, kils miltų kaina. Jei augs miltų kaina, pabrangs ir duona. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras skelbia, kad per praėjusius metus juodos duonos kaina pasistiebė daugiau nei dešimtadaliu.
Tiesa, duonos kepyklos ginasi, kad juoda duona nei 12-ika, nei tuo labiau 20-imt procentų tikrai nebrango. Esą per metus kainos šoktelėjo vos keliais nuošimčiais.
„Gardėsio bočių duona brango mažiau kaip 4-iais procentais. Pakankamai didelis gaminys. Buvo gaminių, kurie nebrango visai. Bendrąja prasme mūsų pokytis buvo tiktai 2 procentai“, - sako „Fazer Bakery Baltic“ gen. direktorius Mindaugas Snarskis.
Nors ženklesnio duonos brangimo kepėjai neįvardija, vis dėlto kainų kilimo tendencijų verslininkai neslepia. Prekybininkai aiškina, kad kalbėti apie kilsiančias kainas dar anksti. Esą naujos tendencijos paaiškės tik metų pabaigoje.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras skelbia, kad per metus išaugo ne tik juodos duonos kaina. Esą taip brango pienas, sviestas, kiauliena bei kiti maisto produktai.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.