Kaip ir kasmet, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patikrino daugiausia lankytojų ir turistų sulaukiančių šalies miestų Vilniaus, Kauno, Druskininkų, Trakų ir Klaipėdos viešbučių, kavinių ir restoranų virtuves. Šiemet, Lietuvai perėmus pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, daug renginių bus organizuojama šalies sostinėje ir kituose miestuose, todėl vertinta, ar visos viešojo maitinimo įmonės tinkamai pasirengė sezonui, ar sugebės užtikrinti maisto tvarkymo higieną per vasaros karščius ir užplūdus didesniam nei įprasta lankytojų srautui.
Iš viso valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų inspektoriai patikrino per 240 viešojo maitinimo įmonių. Atlikta 260 patikrinimų, daugiau nei pusės jų metu nustatyta įvairių pažeidimų. Kai kuriose viešojo maitinimo įmonėse inspektoriams teko lankytis pakartotinai, norint įsitikinti, kad nustatyti trūkumai pašalinti. Dažniausiai nustatyti bendri higienos (34 %), savikontrolės (20 %), produktų atsekamumo (17 %), technologijų nesilaikymo (12 %), produktų kokybės (11 %), personalo higienos (6 %) pažeidimai.
„Dėl nustatytų pažeidimų teko laikinai sustabdyti 3 viešojo maitinimo įmonių veiklą, kitoms įmonėms taikytos baudos, įspėjimai ir kitos poveikio priemonės. Tačiau tai pavieniai atvejai, daugelis įmonių tvarkosi neblogai ir nustatytus trūkumus pašalino nedelsiant”,– sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vita Šturmienė.
Patikrinimų metu kai kurių maitinimo įmonių gamybinės patalpos buvo nešvarios, netvarkingos, apkrautos pašaliniais daiktais, trūko plovimo ir dezinfekavimo priemonių. Rasta produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, pasitaikė atvejų, kai patiekalai buvo gaminami ne pagal receptūras ir technologinius aprašymus, kai kurie darbuotojai nebuvo pasitikrinę sveikatos.
„Tokie sezoniniai patikrinimai atliekami kiekvienais metais, tačiau šiemet įvertinome ir numatomų oficialių renginių gausą, atvykstančių svečių ir turistų srautą. Vis dėlto turėtume paraginti viešojo maitinimo įmones įvertinti savo gamybinius pajėgumus ir karštuoju metų laiku siaurinti asortimentą, vengti rizikingų patiekalų, ypač greitai gendančių desertų, o daugiau gaminti lengvų, populiarių ir mėgstamų užkandžių, nepamiršti nacionalinės virtuvės receptūrų. Norisi tikėti, kad ir pačių įmonių darbuotojai taip pat pajus didesnę atsakomybę ir padės lankytojams ir svečiams susidaryti teigiamą nuomonę apie skanų ir saugų maistą mūsų šalyje”, – teigė V. Šturmienė.