• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 16 d. baigėsi visuomenės balsavimas dėl tėčių įtraukimo į vaikų priežiūrą. Paaiškėjo, kad savo nuomonę išreiškusieji labiau palaikytų pirmąją alternatyvą – ja siūloma vaiko priežiūros išmoką mokėti iki vaikui sukaks 24 mėnesiai, o kiekvienam iš tėvų tektų po 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros mėnesius. 

Liepos 16 d. baigėsi visuomenės balsavimas dėl tėčių įtraukimo į vaikų priežiūrą. Paaiškėjo, kad savo nuomonę išreiškusieji labiau palaikytų pirmąją alternatyvą – ja siūloma vaiko priežiūros išmoką mokėti iki vaikui sukaks 24 mėnesiai, o kiekvienam iš tėvų tektų po 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros mėnesius. 

REKLAMA

Šios alternatyvos pasirinkimas dar nereiškia, kad būtent tokia tvarka bus numatyta teisės aktuose. Tai – tik pirmasis viešosios konsultacijos etapas, kuriame norėta išsiaiškinti visuomenės nuomonę. Toliau ministerijos darbuotojai analizuos pateiktus visuomenės siūlymus, o rudenį seks ekspertų diskusija.

Apklausoje dalyvavo beveik 2000 gyventojų, pirmąją alternatyvą pasirinko 61 proc., antrąją – 39 proc. apklausos dalyvių, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Reikalauja Europos Sąjunga

Pokyčiai dėl vaiko priežiūros atostogų inicijuojami, nes Europos Sąjunga priėmė direktyvą, kuri numato pareigą visoms valstybėms numatyti tiek tėčiui, tiek mamai būtinus vaiko priežiūros mėnesius. Jie vadinami neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais. Tai reiškia, kad tiek vaiko tėtis, tiek mama bent po 2 mėnesius turėtų prižiūrėti savo mažylį ir nedirbti, o likusį laiką bus galima dalintis pagal šeimos poreikį.

REKLAMA

Jeigu kuris nors iš tėvų nenorės pasinaudoti būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, o, pavyzdžiui, liks dirbti, tuomet apmokamų atostogų sumažės 2 mėnesiais. Tvarka dėl trečiųjų vaiko priežiūros metų nesikeičia – jie ir toliau liks neapmokami, tačiau vienas iš tėvų, prižiūrintis vaiką, bus draudžiamas valstybės lėšomis valstybiniu socialiniu pensijų draudimu, nedarbo socialiniu draudimu ir sveikatos draudimu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais siūlymais siekiama lyčių lygybės užtikrinimo profesiniame ir asmeniniame gyvenime, vyrų įtraukimo į šeimos gyvenimą, moterų išlaikymo darbo rinkoje.

Nuostata dėl neperleidžiamų vaiko priežiūros mėnesių nebus taikoma tais atvejais, kai turimas tik vienas iš tėvų. Tai reiškia, kad tokiais atvejais turimas vienas iš tėvų galės pasinaudoti visais vaiko priežiūros mėnesiais be išimčių.

Pasiūlytos dvi alternatyvos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija visuomenei pasiūlė dvi vaiko priežiūros atostogų alternatyvas, kurios numato būtinybę tėčiui ir mamai prižiūrėti vaiką bent po 2 mėnesius, o bendrą vaiko priežiūros atostogų trukmę siūlė rinktis arba 18 mėnesių, arba 24 mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PIRMA ALTERNATYVA. Vaiko iki 24 mėnesių priežiūra, iš kurių 2 mėnesiai tėčiui ir 2 mamai

Vaiko priežiūros išmoka mokama iki vaikui sukaks 24 mėnesiai.  Iš jų 2 mėnesius vaiką būtinai turėtų prižiūrėti mama ir 2 mėnesius tėtis, o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.  Jeigu vaiko tėtis ar mama nenori pasinaudoti būtinaisiais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, tuomet vaiko priežiūros išmoka būtų mokama iki vaikui sukaks 22 mėnesių. 

REKLAMA

Jeigu tėtis ar mama sutinka prižiūrėti vaiką per būtinuosius 2 mėnesius, tuomet išmoka būtų mokama tam, kuris vaiką prižiūri. Kitas sutuoktinis ar partneris galėtų grįžti dirbti arba likti vaiko priežiūros atostogose, bet be išmokos – tokia galimybė paliekama tam atvejui, jeigu vaikas vis dar būtų maitinamas krūtimi. 

  IŠMOKŲ DYDIS. Iš visų vaiko priežiūros atostogų mėnesių 2 privalomi mėnesiai mamai ir 2 tėčiui būtų apmokami 78 proc. nuo atlyginimo neatskaičius mokesčių „ant popieriaus“ (100,54 proc „į rankas“). Likusiais mėnesiais, kol vaikui sukaks 12 mėnesių – būtų mokama 45 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“ išmoka, iki vaikui sukaks 24 mėnesiai – 25 proc. išmoka.

REKLAMA

MOKESČIAI. Išmokos būtų apmokestinamos kaip ir šiuo metu – 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

SENELIŲ PAGALBA. Seneliai negalėtų pasinaudoti mamai ar tėčiui skiriamais būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau galėtų prižiūrėti anūką ir gauti išmoką likusį laiką, jei: •    Atitiks įstatyme nustatytas sąlygas. •    Jei abu tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų dėl objektyvių priežasčių negalės patys prižiūrėti kūdikio. Priežastys, kai tėvai arba vienintelis iš tėvų patys negali prižiūrėti vaiko: •    Dirba ar užsiima savarankiška veikla;  •    Suteiktas bedarbio statusas (oficialiai ieško darbo);  •    Suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, tėvystės atostogos ar vaiko priežiūros atostogos kitam vaikui prižiūrėti;  •    Serga ypač sunkia liga. •    Vienas iš tėvų yra miręs,  pripažintas mirusiu ar nežinia kur esančiu; •    Vienas iš tėvų atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

GALIMYBĖ DIRBTI. Vaiko priežiūros mėnesiais, kurie skiriami mamai ir tėčiui ir kurių negalima niekam perleisti, būtų galimybė dirbti, tačiau papildomai gaunamos pajamos sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Visais kitais likusiais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio atlyginimo.    ANTRA ALTERNATYVA. Vaiko iki 18 mėnesių priežiūra, iš kurių 2 mėnesiai tėčiui ir 2 mamai, o išmokos didesnės Siūloma vaiko priežiūros išmoką mokėti kol vaikui sukaks 18 mėnesių.  Iš jų 2 mėnesius vaiką būtinai turėtų prižiūrėti mama ir 2 mėnesius tėtis, o likusiu laiku vaikas galėtų būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių. Jeigu vaiko tėtis ar mama nenori pasinaudoti būtinaisiais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, tuomet vaiko priežiūros išmoka būtų mokama iki vaikui sukaks 16 mėnesių.

REKLAMA

Jeigu tėtis ar mama sutinka prižiūrėti vaiką per būtinuosius 2 mėnesius, tuomet išmoka būtų mokama tam, kuris vaiką prižiūri. Kitas sutuoktinis ar partneris galėtų grįžti dirbti arba likti vaiko priežiūros atostogose, bet be išmokos – tokia galimybė paliekama tam atvejui, jeigu vaikas vis dar būtų maitinamas krūtimi.

IŠMOKŲ DYDIS. Iš visų 18 vaiko priežiūros atostogų mėnesių, 2 privalomi mėnesiai mamai ir 2 tėčiui būtų apmokami 78 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“ (100,54 proc. „į rankas“), likusiais mėnesiais, kol vaikui sukaks 18 mėnesių – 60 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.  MOKESČIAI. Išmokos būtų apmokestinamos kaip ir šiuo metu – 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) ir 6 proc. privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

REKLAMA

SENELIŲ PAGALBA. Seneliai negalėtų pasinaudoti mamai ar tėčiui skiriamais būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau galėtų prižiūrėti anūką ir gauti išmoką likusį laiką, jei: •    Atitiks įstatyme nustatytas sąlygas. •    Jei abu tėvai ar turimas vienintelis iš tėvų dėl objektyvių priežasčių negalės patys prižiūrėti kūdikio. Priežastys, kai tėvai arba vienintelis iš tėvų patys negali prižiūrėti vaiko: •    Dirba ar užsiima savarankiška veikla.  •    Suteiktas bedarbio statusas (oficialiai ieško darbo). •    Suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, tėvystės atostogos ar vaiko priežiūros atostogos kitam vaikui prižiūrėti.  •    Serga ypač sunkia liga. •    Vienas iš tėvų yra miręs,  pripažintas mirusiu ar nežinia kur esančiu. •    Vienas iš tėvų atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje. GALIMYBĖ DIRBTI. Mėnesiais, kurie skiriami mamai ir tėčiui bei kurių negalima niekam perleisti, išliktų galimybė dirbti, tačiau dėl gaunamų pajamų proporcingai mažėtų vaiko priežiūros išmoka. Tačiau visais kitais likusiais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio atlyginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų