Mažiausiai 52 mln. žmonių visame pasaulyje - daugiausia moterys - apmokamą dirba namuose, rodo Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) duomenys. Dirbančiosios namuose sudaro 7,5 proc. moterų, dirbančių apmokamą darbą visame pasaulyje. Kai kuriuose regionuose ši dalis gerokai didesnė, ypač Azijos, Ramiojo vandenyno, Lotynų Amerikos ir Karibų regionuose.
Nuo 1995-ųjų iki 2010 metų visame pasaulyje namuose dirbančių žmonių padaugėjo daugiau kaip 19 mln. Daugelis migruoja į kitas šalis, kad susirastų darbą.
Tikėtina, kad ataskaitoje pateikiami skaičiai per maži. Jie neatspindi tikrosios situacijos. Namuose dirbančių žmonių visame pasaulyje gali būti dešimtimis milijonų daugiau. Į šį skaičių taip pat neįtraukti namuose dirbantys vaikai, kuriems mažiau nei 15 metų.
Nepaisant paplitimo, tarp namuose dirbančių žmonių nemaža dalis turi blogas darbo sąlygas ir nepakankamą teisinę apsaugą.
"Namuose dirbantys darbuotojai turi dirbti ilgiau nei kiti ir daugelyje šalių neturi tokių pačių teisių į kassavaitinio poilsio laiką. Dėl teisių stokos, didelės priklausomybės nuo darbdavio ir izoliacijos jie gali tapti pažeidžiami, būti išnaudojami ir prievartaujami", - sakė TDO generalinio direktoriaus pavaduotoja Sandra Polaski (Sandra Polaski).
Tik 10 proc. visų namuose dirbančių žmonių gina bendrieji darbo teisės aktai, kurie taikomi ir kitiems darbuotojams. Daugiau nei ketvirtis tokių darbuotojų visiškai nepatenka į nacionalinius darbo teisės aktus.
Daugiau nei pusės visų namų darbuotojų savaitės darbo valandos nėra ribojamos pagal nacionalinę teisę ir maždaug 45 proc. neturi teisės į savaitės poilsio laikotarpius. Šiek tiek daugiau nei pusė visų namų darbuotojų gauna minimalų darbo užmokestį.
Teisinės apsaugos stoka didina dirbančiųjų namuose pažeidžiamumą ir jiems sunku imtis teisių gynimo priemonių. Todėl jiems dažnai mokama mažiau nei panašių profesijų darbuotojams, o dirbti jie turi ilgiau.
Rizikingas namuose dirbančių darbuotojų teisinis migranto statusas ir jų vietos kalbos ir įstatymų žinių stoka daro juos ypač pažeidžiamus, piktnaudžiaujama, pavyzdžiui, jie patiria fizinį ar seksualinį smurtą, psichologinę prievartą, laiku nemokamas darbo užmokestis, dėl skolų ir piktnaudžiavimo gyvenimo ir darbo sąlygomis jų darbas panašus į vergiją.