• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiais metais daržovių derlius buvo prastesnis, todėl jų kainos išaugo. Lietuviškų bulvių, kopūstų, svogūnų, atsargos mažėja.

Šiais metais daržovių derlius buvo prastesnis, todėl jų kainos išaugo. Lietuviškų bulvių, kopūstų, svogūnų, atsargos mažėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jolita Žurauskienė Lietuviškos daržovės realizuojamos ne tik mūsų šalyje. Jos išvežamos į Rusiją, Vakarų Europos šalis.

REKLAMA

Pardavė beveik visą derlių

Anykščių rajono ūkininkas Tomas Baravykas augina bulvės ir kopūstus. Jis sakė, kad šiais metais sulaukė mažesnio derliaus. Daržovėms pakenkė pavasarinės liūtys. Dalis derliaus, ypač kopūstai, užmirko. „2013 m. bulvių ir kopūstų supirkimo kainos buvo didesnės. Bulves pavyko parduoti 20 proc. brangiau nei 2012 m.

REKLAMA
REKLAMA

Kopūstų stygius jau buvo juntamas nuo pavasario, todėl jų supirkimo kaina buvo didelė. Juos pardaviau 30–40 proc. brangiau nei 2012 m.“, – pasakojo Anykščių rajono ūkininkas. Pasak T.Baravyko, beveik visos jo užaugintos gėrybės buvo parduotos tiesiog iš lauko, nedaug daržovių buvo sukrauta į sandėlius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkininko išaugintos daržovės tiekiamos vietos rinkai. „Mano ūkis nedidelis, todėl rūpesčių dėl produkcijos realizavimo neturiu. Žinoma, tam įtakos turi ir užaugintų daržovių gausa. 2013 m. buvo dėkingi, dirbome pelningai. Nors sulaukėme mažesnio derliaus, kainos tenkino“, – pridūrė pašnekovas.

REKLAMA

Šilutės rajono ūkininkas Arūnas Beržinis taip pat džiaugėsi geromis derliaus supirkimo kainomis. „Auginau 3 ha bulvių, 1,5 ha kopūstų ir po vieną hektarą morkų bei burokėlių. Pernykštis derlius jau beveik realizuotas ir didesnėmis kainomis nei 2012 m. Visas daržoves parduodu tiems patiems supirkėjams“, – sakė Šilutės rajono ūkininkas.

REKLAMA

Daržovės išvežamos iš šalies

Kėdainių rajono ūkininkas Saulius Dambrauskas sakė sulaukęs 20 proc. mažesnio bulvių derliaus nei 2012 m. „Vasara buvo karšta. Visoje Europoje žemdirbius vargino gamtos kataklizmai. Balkanuose daržoves išdegino saulė, Ukrainoje jos sušalo. Todėl bulvių poreikis visoje Europoje yra didelis, o kainos – truputį didesnės nei vidutinės“, – dėstė S.Dambrauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Kėdainių rajono ūkininko, jo išaugintos bulvės išvežamos į Rumuniją, Vengriją, Serbiją. Jos parduodamos brangiau nei Lietuvoje. S.Dambrauskas pridūrė, kad šiais metais daržovės sėkmingai parduodamos ir vietos rinkoje. Ūkininkas jau realizavo svogūnus ir česnakus. Kauno rajono ūkininkas Modestas Poderys augina bulves ir burokėlius. Jis sakė, kad šių metų daržovių derlius yra prastesnis nei praėjusių metų.

REKLAMA

„Pavasarį, kai pasodinome bulves, buvo liūtys. Todėl dalis šių daržovių plaukė. Po to visą vasarą daržoves džiovino sausra. Prikasėme daugiau smulkesnių suskilusių bulvių. Tačiau supirkimo kainomis nesiskundžiame, jos šiais metais geros“, – sakė M.Poderys. Kauno rajono ūkininkas bulves parduoda ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkai.

REKLAMA

„Kas su manimi nori kalbėti, su visais bendrauju. Juk pinigai yra vienodi, todėl nežiūriu, kam parduoti. Šiais metais mano išaugintos bulvės vežamos į Azerbaidžaną“, – pasakojo M.Poderys. Ūkininkas vardijo eksporto privalumus: iš kiemo išvežama produkcija ir greitai atsiskaitoma. „Jei eksportuojame produkciją, pinigus gauname tą pačią dieną. Viskas vyksta sklandžiai ir greitai, ne taip, kaip Lietuvoje. Jei mūsiškiams parduodi produkciją, pinigų lauki 2–3 mėnesius“, – sakė ūkininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažos morkų kainos

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad šių metų derlius yra prastesnis nei praėjusių metų, o visų daržovių, išskyrus morkų, supirkimo kainos didesnės. Tačiau tikimės, kad ir morkų supirkimo kaina pakils. Z.Cironkienė minėjo, kad panaši situacija buvo susiklosčiusi prieš porą metų, kai morkų supirkimo kaina buvo nukritusi iki minimalios.

REKLAMA

„Tada nuo vasario pradėjo trūkti morkų ir kiekvieną savaitę jų supirkimo kaina kildavo po 0,20 Lt, kol pasiekė maksimalų lygį“, – pasakojo LDAA direktorė. Kalbėdama apie Lietuvos daržovių augintojus ir jų saugyklas, Z.Cironkienė paminėjo, kad šiemet nėra morkų pertekliaus. Tokias mažas morkų supirkimo kainas lėmė tai, kad Lenkijoje ir Lietuvoje iki šiol buvo likę morkų, kurios netilpo į šaldymo kameras. Jas reikėjo kuo greičiau parduoti, nes vėliau jos jau neturės prekinės vertės.

REKLAMA

Beje, Lietuvos augintojams dar trūksta saugyklų. Todėl derlius, kurį būtų galima realizuoti pavasarį, parduodamas iki naujųjų metų. Manoma, kad tai šiuo metu ir lemia mažą morkų kainą. Dar vienas veiksnys – nesklandumai su Rusija. Pasak LDAA direktorės, sienos lietuviškai produkcijai visiškai neužsidarė, ją produkcijos vežėjai veža per Azerbaidžaną, Baltarusiją ir kt.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia didelių kiekių

Šiais metais nuo pat naujo sezono pradžios itin brangiai buvo superkami svogūnai. Antrus metus išsilaikė didelės bulvių supirkimo kainos. Kopūstų kainos taip pat nenuvylė augintojų, nes Lietuvoje sumažėjo šių daržovių plotai. Tam įtakos turėjo ir prastesnis jų derlius.

Z.Cironkienė pabrėžė, kad Lietuvos supirkėjai, kurie daržovėmis aprūpina vidaus rinką, mūsų augintojus jau seniai gerai žino, tačiau juos atranda ir eksportuotojai, kurie, ko gero, tik neseniai sužinojo, kad ir Lietuvoje auginamos konkurencingos, užsienio rinkose paklausios bulvės, morkos, kopūstai, burokėliai, svogūnai, netgi salotos ir kitos žalumyninės daržovės bei prieskoninės žolelės. Lietuviškos daržovės išvežamos ne tik į Rusiją, bet ir į Vakarų šalis, nes produkcijos kokybė atitinka eksportuotojų reikalavimus. „Eksportui reikia didelių kiekių daržovių. Todėl, manau, mūsų augintojams vis dėlto teks susitelkti, kooperuotis, norint tiekti didesnius kiekius geresnės vienodos produkcijos“, – pridūrė LDAA direktorė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nuolat tikrina daržovių (bulvių, morkų, kopūstų, svogūnų ir kt.) kokybę bei ženklinimą. Pasak patikrinimų rezultatus apibendrinusios šios tarnybos Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Aurelijos Drumstienės, Lietuvoje prekiaujama kokybiškomis daržovėmis. Daugiausia pažeidimų buvo nustatyta dėl ženklinimo reikalavimų nesilaikymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų