• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netrukus darbo rinką užplūs tūkstančiai naujų šiais metais mokslus baigusių jaunuolių. Šiais metais situacija jiems ne itin dėkinga: dėl karantino ribojimų daugeliui nepavyko atlikti privalomų praktikų, kai kuriems – įgauti darbo patirties dirbant aptarnavimo, maitinimo sektoriuose, rašoma pranešime spaudai.

Netrukus darbo rinką užplūs tūkstančiai naujų šiais metais mokslus baigusių jaunuolių. Šiais metais situacija jiems ne itin dėkinga: dėl karantino ribojimų daugeliui nepavyko atlikti privalomų praktikų, kai kuriems – įgauti darbo patirties dirbant aptarnavimo, maitinimo sektoriuose, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Pirmąjį darbą susirasti bus lengviau, jei atsižvelgsite į pagrindines 5 taisykles. 

„Daliai verslų dėl pandemijos nutraukus ar laikinai sustabdžius veiklą, oficialus nedarbas Lietuvoje šiandien siekia beveik rekordines aukštumas – net apie 15 proc. Savaime suprantama, kad jauniems žmonėms, dar nespėjusiems sukaupti darbo patirties, darbą susirasti gali būti sunkiau.

Būtent todėl būtina atlikti namų darbus, kurie ženkliai padidins galimybes sklandžiau įsilieti į darbo rinką“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA

1. Neapsiribokite tik darbo paieškos portalais 

Dažna problema, su kuria susiduria pirmą kartą ieškantys darbo – nežino, kur jo ieškoti. Darbo skelbimų ieškokite įvairiais kanalais – neapsiribokite tik vienu šaltiniu. Skirtingi darbo paieškos kanalai pritaikyti kiek skirtingoms auditorijoms – įvertinkite, kokio darbo ieškote ir kur tokio tipo bendrovės dažniausiai apie juos skelbia. 

REKLAMA

„Šiuo metu darbo ieškoti galite tiek tradiciniuose kanaluose, pavyzdžiui, darbo skelbimų portaluose, tiek ir darbo paieškos programėlėse. Darbo paieška vis plačiau persikelia į socialinį tinklą „LinkedIn“ – naudojantis šia platforma dažnai net nereikia atskirai prisegti CV, užtenka tiesiog socialinio tinklo profilio nuorodos“, – pataria E. Staniulionė. 

Ekspertė priduria, kad taip pat svarbu patikrinti ir dominančių darbdavių puslapius, įvairias specialistus vienijančias „Facebook“ socialiniame tinkle esančias grupes. Dažnai ieškodami specifinėmis sritimis (pavyzdžiui, fotografija, komunikacija, informacinėmis technologijomis) besidominčių žmonių, darbdaviai apie darbo skelbimus pirmiausia informuoja grupėse. 

REKLAMA
REKLAMA

2. Išnaudokite „LinkedIn“ galimybes 

Anksčiau, sprendžiant ar verta kandidatą kviestis į darbo pokalbį, darbdavys įspūdį apie jį susidarydavo pagrinde iš gyvenimo aprašymo (CV). Šiandien įprastą CV keičia socialinio tinklo „LinkedIn“ profilis. 

„Jei kandidatas yra tinkamai užpildęs informaciją apie save, šis socialinis tinklas darbdaviui apie kandidatą atskleidžia netgi daugiau nei įprastas CV. Rekomenduoju užpildyti ne tik pagrindinę 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

informaciją apie save (studijos, ankstesnė darbo patirtis, oficiali profilio nuotrauka), bet ir parengti įtraukiantį aprašymą apie save, užpildyti įgūdžių skiltį (angl. skills). Socialinis tinklas darbdaviams suteikia galimybę netgi ieškoti žmonių pagal jų įvardintus įgūdžius, asmenines savybes“, – sako „Bitės“ žmonių ambasados vadovė. 

3. Nedvejodami klauskite 

Jei darbo paieška vyksta nesėkmingai, dažnai pirmą kartą darbo ieškantys specialistai paprasčiausiai nežino ką daryti toliau. Nepamirškite, kad šiandien turite visas galimybes patys parašyti savo svajonių darbdaviui, pasiteirauti, kodėl nebuvote pakviestas į darbo pokalbį, paprašyti patarimų, kaip galėtumėte tobulėti. Taip ne tik dar kartą priminsite apie save, bet ir parodysite savo motyvaciją, veržlumą. 

REKLAMA

„Ieškant darbuotojų tam tikroms pozicijoms, prioritetą teikiame kandidato motyvacijai, o ne patirčiai. Darbo specifika išmokstama, kai pačio jauno darbuotojo akys „dega“, jis nori tobulėti ir siekti aukščiausio rezultato“, – akcentuoja ekspertė. 

E. Staniulionė priduria, kad puikus būdas kandidatui užmegzti kontaktą su organizacijos atstovu – „LinkedIn“ socialiniame tinkle esanti funkcija „InMail“. Ji leidžia siųsti tiesiogines žinutes visiems žmonėms – net jei jie nėra jūsų kontaktų sąraše. Pranešimai yra riboti, tačiau pasižymi puikiais atsakymų rodikliais. Taip galite sėkmingai susisiekti su dominančios įmonės įdarbinimo specialistu ar bet kuriuo kitu žmogumi, su kuriuo norite pasikonsultuoti karjeros klausimais. 

REKLAMA

4. Pasiruoškite darbo pokalbiui 

Jauniems specialistams pirmieji darbo pokalbiai – ne mažesnis iššūkis. Jaudulys prieš pokalbį – natūralu, o jį sumažinti galima tinkamai pasirengus. 

„Rekomenduoju dar ieškant darbo išsisaugoti darbo skelbimus, į kuriuos kandidatuojate. Skambučio į darbo pokalbį galima sulaukti ir praėjus daugiau laiko, todėl pasitaiko situacijų, kad kandidatai nepamena kur kandidatavo, nežino kokia tai įmonė. O jau prieš patį darbo pokalbį reikėtų pasiruošti – pasidomėti pačia organizacija peržiūrėjus jų puslapį, socialinius tinklus“, – sako „Bitės“ žmonių ambasados vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertė priduria, kad reikėtų įsitikinti, kad ir „nuotolinis“ darbo pokalbis nepakiš jums kojos. Pašalinkite pašalinius garsus namuose, atkreipkite dėmesį, kokią aplinką, foną matys jūsų pašnekovas. Įsitikinkite, kad veikia jūsų kompiuterio mikrofonas ir kamera. Taip pat išnaudokite virtualaus pokalbio suteikiamas galimybes – ekrane pokalbio metu galite matyti užrašus su svarbiausiais aspektais, kuriuos būtinai norite paminėti ir taip palikti gerą įspūdį darbdaviui. 

REKLAMA

5. Įgaukite trūkstamų žinių 

Ieškant pirmojo darbo, didžiausias sunkumas – darbo patirties neturėjimas. Visgi įgauti naudingų įgūdžių galima ir nemokamų, virtualių kursų pagalba. 

„Internete rasite daugybę įvairių sričių mokymų, kurie padės tobulėti. Pavyzdžiui, galite išbandyti nemokamus kursus, „LinkedIn Training“ ar „Coursera“ platformose. Rasite įvairių sričių mokymų tobulėjimui: nuo programavimo pagrindų iki rinkodaros specialybės mokymų. Pabaigę kai kuriuos kursus net gausite sertifikatą“, – paaiškina E. Staniulionė. Kitos studijų alternatyvos – platformos „Udemy“ (kursų kaina apie 9 eurai), „edx“ (kursų kaina – nemokamai, tačiau kainuos, jei norėsite gauti oficialų kursų baigimo pažymėjimą).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų