Sakoma, kad darbo kolektyvas – kaip šeima ir net dar svarbesnis. Darbe prabėga didžioji žmogaus gyvenimo dalis uždirbant duoną, bendraujant su savo kolektyvu ir kitais visuomenės nariais.
Šeimoje, kaip nuo seno visi žino, visko nutinka, ir ugnies, ir dūmų būna. Tai tėvai tarpusavyje nesutaria, tai vaikams laiko pristingama, vienam netyčia daugiau meilės ir atlaidumo atitenka, kitas vis spaudžiamas ir baudžiamas. Gyvenimo patirties turintieji žino: meilę ir reiklumą vienodai visiems padalinti yra tikras menas. O kiek čia tų tikrų menininkų aplink matyti?.. Taigi ko galima norėti ir tikėtis savo darbo kolektyve, antroje šeimoje?..
Įžvelgia persekiojimą
Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos mokomųjų gamybinių dirbtuvių vedėjas Hendrikas Rapečka įsitikinęs, kad jis savo mokyklos vadovybei yra nemielas, todėl jo norima atsikratyti. Anksčiau taip nebuvę, bet tada mokyklai vadovavo kitas direktorius. Tada pats Rapečka buvo ne tik dirbtuvių vedėjas, bet dar turėjo direktoriaus pavaduotojo administracijos ir ūkio reikalams pusę etato. Dabar nebeturi. Užtat turi nemažai tikrintojų ir įvairių komisijų surašytų patikrinimo aktų su reikliomis pastabomis. Ir turi drausminių nuobaudų. Visos jos iš šios vasaros darbinės biografijos, kuri šioje įstaigoje jau tęsiasi bene 16 metų.
Šių metų birželio 27 dieną mokyklos direktorė Lina Kaušakienė savo įsakymu H. Rapečkai paskyrė nuobaudą, pastabą už tai, kad nesilaiko mokyklos darbo tvarkos taisyklių ir nevykdo pareigybės nustatytų funkcijų. Birželio 28 dieną direktorė vėl pasirašė įsakymą ir skyrė griežtesnę nuobaudą, papeikimą už tai, kad nevykdo pareiginių funkcijų ir nesilaiko darbo tvarkos taisyklių.
Nubaustasis ryžosi įrodyti, kad savo funkcijas jis vykdo ir taisyklių laikosi. Kreipėsi į mokyklos vadovę, į darbo ginčų komisiją. Nieko nepešė. Tada surašė ieškinį rajono Apylinkės teismui, prašydamas panaikinti jam mokyklos vadovybės paskirtas administracines nuobaudas.
H. Rapečka taip pasielgė iš tvirto įsitikinimo, kad teismai vykdo teisingumą ir visada stoja silpnesniojo, šiuo atveju, samdinio pusėn. Taigi darbdavys turėtų įrodinėti, ką, kur, kada ir kiek samdomas darbuotojas padarė gerų ir negerų darbų, kitaip tariant, ar jis deramai vykdė funkcijas ir taisykles. Įrodoma tai, kas parašyta, o ne kas pasakyta. Dar labai svarbu ir kas pasakė.
Nusižengimai
Rajono apylinkės teisme nagrinėjant civilinę bylą, ieškovas H. Rapečka advokato neturėjo, technologijos ir verslo mokyklai atstovavo teisininkas Sigitas Kurklys. Iš abiejų šalių pasisakymų bei byloje sukauptos medžiagos išaiškėjo neįtikėtini pareigybės nustatytų funkcijų ir mokyklos vidaus darbo tvarkos nepaisymo atvejai.
Birželio 21 dienos pavakarę H. Rapečka mechaninių dirbtuvių remonto salėje nusprendė ant duobės užvaryti savo asmeninį automobilį „Fiat“ ir sureguliuoti rankinį stabdį. Kitaip tariant, pasinaudojo savo tarnybine padėtimi. Galbūt panaudojo kokį veržlėraktį, gal elektrą įjungė, išstovėjo duobės kraštus, jie galėjo nusidėvėti... Pats piktnaudžiautojas teigė, kad elektra tikrai negalėjo pasinaudoti, nes ji automatiškai išjungiama. Ir sakė žodžiu prašęs mokyklos direktorės leidimo pasiremontuoti asmeninį transportą ir jam buvę leista. Taip visada darę ir kiti darbuotojai. Direktorė to nepatvirtino. Svarbiausia, kad mokyklai padaryta materialinė žala, jos turtas naudotas asmeniniais tikslais, ogi doram žmogui taip daryti nevalia, niekas Lietuvoje taip nesielgia. Akivaizdu, mokyklai buvo padaryta žala, tik jokiais dokumentais tai neįrodyta. Administracija nutarė, kad bylinėjimosi išlaidos su kaltininku būtų didesnės už naudą, todėl apsiribojo pabarimais.
Griežtesnę nuobaudą, papeikimą, išprovokavę nusižengimai dar įspūdingesni ir skaičiuojami ne dešimtimis, gal net šimtais.
Birželio 3 dieną mokykloje vyko turimų žemės ūkio technikos priemonių techninė apžiūra, buvo atvykęs Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresnysis specialistas Algis Bidlauskas. Iš 12 apžiūrėtų ir įvertintų mašinų ir padargų tik 6 atitiko reikalavimus. Kitiems ko nors trūko: akumuliatorių, starterių, tinkamų lempučių, gesintuvų, stipresnio priveržimo... Kai kas tuojau ir buvo sutvarkyta. Dirbtuvių vedėjas aiškino nespėjęs visko sužiūrėti, nes prasidėjusi šienapjūtė, nes beturi du pavaldžius darbuotojus... Teisme tai nuskambėjo nerimtai.
Kitąkart mokyklos administracijos sudaryta komisija tikrino tvarką H. Rapečkai pavaldžiuose objektuose ir teritorijose. Tikrino technikos remonto salę, garažus, pagalbines patalpas, persirengimo ir poilsio kambarius, kampus ir pastales, technikos lauko aikšteles, pieveles, takus, kuro bazę ir viską, kas šalia.