• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas trečia surūkoma cigaretė Lietuvoje yra kontrabandinė, skelbia naujas tyrimų bendrovės “Nielsen” atliktas tuščių pakelių tyrimas. Kontrabandinių cigarečių mastas Lietuvoje išlieka antru didžiausiu Europoje ir šių metų antrą ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu padidėjo 0.3 proc. dalimis iki 29,6 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad esant tokiam kontrabandos lygiui vien šiemet valstybės biudžetas nesurinks 250 milijonų litų akcizo ir 69 milijonų litų pridėtinės vertės mokesčių – tai yra trečdalio milijardo litų. Kontrabandos mastus dar labiau padidintų neracionalūs reikalavimai legalioms prekėms ar Europos sprendimai uždrausti mėtines bei plonas cigaretes. „Svarstant kaip sumažinti kontrabandą, šiuo metu svarbiausia užtikrinti, kad dėl nepagrįstų sprendimų ji nepadidėtų dar pusantro karto. Tokia grėsmė kyla Europos Sąjungai ketinant uždrausti mėtines ir plonas cigaretes. Tokiu atveju rinką užpildytų kontrabandinės baltarusiškos cigaretės, o kontrabandos lygis lengvai pasiektų rekordinius 50 procentų. Biudžeto nuostoliai padidėtų iki 500 milijonų litų per metus. Išaugtų organizuotas nusikalstamumas. Maža to - Lietuva taptų dar platesniais cigarečių kontrabandos vartais į Europą“, - teigia Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos atsakingasis sekretorius Ramūnas Mačius.

REKLAMA

Iš legaliai parduodamų mėtinių ir plonų cigarečių valstybė gauna 133 mln. litų tabako akcizo ir 39 mln. litų pridėtinės vertės mokesčių. Priėmus direktyvą, šios pajamos iš Lietuvos biudžeto iškeliaus į Rusijos, Baltarusijos fabrikų bei kontrabandininkų rankas. Tyrimo duomenimis, jau dabar nelietuviškos mėtinės ir plonos cigaretės sudaro apie 38 proc. visos kontrabandos. Palyginimui – legalioje rinkoje šios rūšies cigaretės sudaro apie 21 proc.

REKLAMA
REKLAMA

„Nielsen“ tyrimas patvirtina, kad į Lietuvą neapmokestintos cigaretės atkeliauja iš legaliai veikiančių Baltarusijos ir Rusijos tabako fabrikų. Padirbtų ar falsifikuotų pakelių tyrimo metu nebuvo rasta.

“Cigarečių ar tuo labiau lietuviškų banderolių padirbinėjimo problemos Lietuvoje nėra. Todėl kelia abejonių Vyriausybėje svarstomi planai legalius cigarečių pakelius papildomai ženklinti holograminiais lipdukais ant jau egzistuojančių banderolių. Tai tik dar labiau pabrangins legaliai parduodamas cigaretes ir padidins kainų atotrūkį su Baltarusija ir Rusija“ - mano R. Mačius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NTGA narių nuomone, būtina daugiau dėmesio skirti ne tik valstybės sienos apsaugai, bet ir nelegaliai cigarečių apyvartai šalies viduje. Atsižvelgiant į valstybės patiriamą žalą dėl nesumokėtų mokesčių, sveikintina Vyriausybės iniciatyva bausti ir nelegalių cigarečių pirkėjus.

REKLAMA

„Suprantame, kad tokia priemonė gali sukelti dalies visuomenės pasipiktinimą. Tačiau šiuo metu egzistuojanti ir masiškai paplitusi prekyba nelegaliomis cigaretėmis turgavietėse, kontrabandinių tabako gaminių atvežimas į namus atneša ne tik finansinius nuostolius valstybei, bet ir atveria galimybę cigaretes įsigyti nepilnamečiams“, - sako R.Mačius.

REKLAMA

Tyrimo metu daugiausiai kontrabandinių cigarečių rasta Tauragėje (50.0%), Alytuje (40.3%), Marijampolėje (37.5%) ir Panevėžyje (37.3%).

Keturių tabako kompanijų užsakymu tyrimą dvidešimtyje Lietuvos miestų 2013 m. balandžio mėnesį atliko bendrovė „Nielsen“. Tyrimas neapima kaimiškų vietovių.

Tuščių pakelių tyrimo metodologija yra suderinta su Europos Sąjungos Kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF). Jis reguliariai atliekamas visoje Europos Sąjungoje ir pateikia apytikrius neapmokestintų tabako gaminių paplitimo mastus konkrečiose valstybėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų