Pasibaigus šildymo sezonui, padaugėjo skelbimų apie parduodamus butus. Savininkai neslepia, kad pagrindinis kriterijus apsisprendžiant parduoti būstą – šildymo kainos. Tačiau ne visiems pasiseka gauti pageidaujamą sumą.
Rinka atgyja nuo pavasario
Skelbimai periodikoje, internete, skelbimų lentose apie parduodamus, išnuomojamus ar norimus išnuomoti butus dažniau pasirodyti ima nuo gegužės, ypač – nuo mėnesio vidurio. Kuomet butų savininkai paskutinį kartą sumoka praėjusio šildymo sezono sąskaitas.
Daugiausiai skelbiama apie parduodamus butus Kruojos kvartale, kur ir yra didžioji dalis Pakruojo daugiabučių.
Už Taikos gatvėje daugiabutyje esantį tvarkingą vieno kambario butą savininkai prašo trisdešimties tūkstančių litų. Reguliariai apie tai skelbia.
Žmonės sakė, jog skelbimu susidomėjusieji skambina, tačiau kalba paprastai baigiasi, išgirdus kainą. Nes butų rinka besidomintys žmonės žino – būstus Taikos gatvės daugiabučiuose yra sunku išlaikyti būtent dėl didelių sąskaitų už šildymą.
Už Kruojos kvartale parduodamą dviejų kambarių butą savininkė norėtų gauti iki penkiasdešimties tūkstančių litų. Moteris žurnalistams sakė: keliasi pas dukrą, su šeima gyvenančią čia pat Pakruojyje. Iš menkų pajamų savojo buto nebeišlaiko. Antraip jo neatsisakytų, neitų gyventi ten, kur truks erdvės.
Kaina krenta
Vieno ar dviejų kambarių butai siūlomi dažniausiai. Trijų kambarių butų parduodama rečiau, jų pradinė kaina nedaug (iki dešimties tūkstančių litų) skiriasi nuo dviejų kambarių butų.
Savininkų pageidaujamos kainos ne galutinės, pirkėjai nudera kartais ir nemažą dalį. Ypač jei butas – šilumai imlesniuose vadinamuosiuose „blokiniuose“ namuose. Ankstesniais metais įtaką kainoms turėjęs šiuolaikiškas buto remontas, įstiklintas balkonas jau nebeskatina pirkėjų mokėti daugiau.
Jau minėtojo buto Taikos gatvėje savininkai abejoja, ar tik neteks kainos gerokai mažinti, kad iki rudens rastų pirkėją. Antraip žmonėms teks mokėti ir už to, kuriame patys gyvena, ir už minėtojo, likusio tuščio buto, šildymą.
Keturių kambarių butą parduoti Pakruojyje sudėtinga. Pakruojietė redakcijai pasakojo tokį bandžiusi parduoti beveik metus.
„Butas buvo pirktas iki krizės, už banko paskolą – šimtą tūkstančių litų. Tvarkingame name, suremontuotas. Per krizę netekau darbo, nutariau ieškotis mažesnio, lengviau išlaikomo buto. Už savąjį tenorėjau tiek, kiek buvau skolinga bankui. Kainą vis mažinau, bet pirkėjų butui neatsirado. Galiausiai vienas interesantas pasiūlė penkiasdešimt tūkstančių litų“, – pasakojo pakruojietė.
Už tokią sumą savininkė butą parduoti atsisakė.
Paskutinė išeitis – išnuomoti
Nesėkmingai bandantys butus parduoti savininkai „Pakruojo kraštui“ sakė, jog galimybę juos išnuomoti vertina atsargiai.
Pakruojis mažas, čia iš lūpų į lūpas greitai keliauja istorijos apie nuomininkus, nemokėjusius už komunalines paslaugas ir dingusius, paliekant šeimininkams skolas. Apie neplanuotus remontus, kuriuos reikėjo daryti, pamačius nuomininkų rengtų išgertuvių pėdsakus ant sienų, grindų, net lubų.
Atsargiai žiūrima ir į nuomojamo buto ieškančius vaikinus. Merginas butų savininkai vertina gerokai palankiau, kaip ir dirbančias šeimas.
Ne vienas iš redakcijos kalbintų savininkų laikėsi nuostatos, kad butą išnuomos tik paskutiniu atveju, kai praras viltį parduoti.
Janina Šaparnienė