Vidine apdaila užsiimančių įmonių vadovai neslepia, kad kartais sąmata darbams pasibaigus gali būti didesnė, nei buvo sutarta iš pradžių.
Tačiau įdomu tai, kad kai kurios įmonės sutinka apdailą atlikti savomis lėšomis, klientams suteikdamos galimybę susimokėti tik po visko, gavus paskolą.
Naujienų portalo tv3.lt kalbinti specialistai paskaičiavo, kiek maždaug gali kainuoti vidutinio dydžio buto remontas ar įrengimas didžiausiuose miestuose ir vos 16 tūkst. gyventojų turinčiame miestelyje.
Kiek kainuoja vidutinio buto įrengimas?
Įmonės „Įrengsime.lt“ direktorius Mantas Ramanauskas nurodė, kad Vilniuje, Kaune ir pajūryje 50 kv. m. buto įrengimas gali kainuoti nuo 25 tūkst. iki 30 tūkst. eurų su visomis medžiagomis, tačiau galutinę kainą apsprendžia klientų pasirenkamų medžiagų kainos ir dalinės apdailos išpildymo lygis.
Anot jo, didžiausia pilnos apdailos kaina siekė 120 tūkst. eurų, kadangi objekto plotas viršijo 300 kv. m. O mažiausia turbūt nesiekė 10 tūkst. eurų dėl savo itin mažo ploto.
Remonto išlaidos, M. Ramanausko teigimu, priklauso nuo esamos buto stadijos ir norimo apdailos rezultato: „30–40 metų senumo „sovietinio“ buto remontas gali kainuoti 400–800 eurų už 1 kv. m. (taigi 20 tūkst.–40 tūkst. eurų už 50 kv. m. butą).
Į šią kainą dažniausiai įeina senų baldų šalinimas, senų santechnikos prietaisų, plytelių, grindų, tapetų ir t. t. ardymas ir utilizavimas, pertvarų korekcijos, glaistymo ir dažymo darbai, plytelių ir grindų montavimas, naujos el. instaliacijos, apšvietimo ir santechnikos sumontavimas ir kt.“
Taip pat Vilniuje ir Kaune veikiančios bendrovės „MGV Apdaila“ pardavimų vadovas Eimantas Daujotas skaičiavo, kad vidutiniškai 50 kv. m. buto įrengimas kainuoja 21–22 tūkst. eurų, bet gali kainuoti tiek 16 tūkst., tiek 28 tūkst. eurų, priklausomai nuo klientų sprendimų:
„Projektų turime ir didelių, ir mažų. Jei paliktume 50 kv. m. dydžio butus, tai esame ir už 16 tūkst. eurų įrengę, ir už 31 tūkst.“
Klientai patys griauna sienas, perka medžiagas
O, pvz., Šilutėje veikianti bendrovė „Jordeima“ kapitalinį 50 kv. m. buto remontą be santechnikos, naujos elektros instaliacijos ir medžiagų atlieka vidutiniškai už 7 tūkst. eurų.
Jos vadovas Deimantas Bendžius atkreipė dėmesį, kad darbas provincijoje, yra kitoks: užsakovai dažnai patys pasidaro dalį darbų, pvz., vyrai – demontavimo, griovimo, moterys nuplėšo senus tapetus, kad įmonei būtų mažiau darbo ir atsieitų pigiau.
„Pigiausias įrengimas buvo gal kokie 3,5 tūkst. eurų, kur buvo viskas paruošta, mes tik atėjome, sienas išglaistėme, išdažėme ir grindis sudėjome. O brangiausias čia jau bute, blokiniame name, kur jau įeina visas kapsulės ardymas, dušo su tualetu sujungimas, gal buvo apie 10 tūkst. eurų, bet tik darbas.
Medžiagas aš tiesiog į rezervą imu, žmonės važiuoja, patys už medžiagas moka. Pilnai su visomis medžiagomis nesame darę – vis tiek žmonės nuvažiuoja į parduotuves, jei kokia akcija – nusiperka, parsiveža“, – dėstė D. Bendžius.
Ji vardijo, kad dažniausiai, jei ne visą butą, tai žmonės tvarkosi vonias ir tualetus, stovinčius nuo sovietinių laikų, ir labai dažnai juos sujungia, kad patalpa būtų didesnė:
„Būna, paprašo perdažyti kambariuką, patapetuoti. Pvz., močiutė prašė įstiklinti, sutvarkyti balkoną, kad galėtų kaip kambaryje ten sėdėti ir aplinką stebėti. Tai daug visokių užsakymų būna, nuo žmonių priklauso.“
Tarp dažniausių klausimų – ir darbai „į skolą“
Pašnekovai pabrėžė, kad žmonėms visada svarbiausia yra kaina.
„MGV Apdaila“ atstovas kaip didžiausią klientų baimę įvardijo sąmatos vertės pasikeitimą, jei, pvz., išgriaunant atsiranda nenumatytų darbų, už kuriuos teks susimokėti daugiau, nei planuota.
Jam antrino ir „Įrengsime.lt“ direktorius, kuris aiškino, kad neretai rangovai, taupydami laiką, nurodo apytiksles darbų apimtis ir kainas, užsimindami, kad galutinė kaina gali kisti 5–15 proc., o tai gali ženkliai apsunkinti klientų atsiskaitymo galimybes.
Pasak jo, todėl yra svarbu rengti kuo detalesnes sąmatas, kad klientai žinotų tikslią darbų kainą.
M. Ramanauskas paminėjo, kad žmonėms rūpi ir atsiskaitymo galimybės, pvz., už viską atsiskaityti tik po darbų, pasinaudojus banko finansavimo paslauga.
„Įrengsime.lt“ yra viena iš nedaugelio įmonių, kuri teikia tokias atsiskaitymo galimybes. Klientams naudojant banko finansavimą apdailai, mes prašome 15 proc. avanso (to prašo ir bankas).
Tuomet apdailą atliekame iš savų lėšų, o likusį atsiskaitymą atliekame po užbaigtų apdailos darbų, klientui gavus paskolą“, – komentavo pašnekovas.
Klausia ir dėl darbų trukmės, ir dėl kokybės
„Viskas remiasi į pinigus. Tai aiškini žmogui, kad plyteles jis gali nusipirkti ir už 10, ir už 60 eurų. Tai, ką nusipirks, tą ir suklijuosime. Būna kartais dar dėl dizaino, išdėstymo pasiteirauja, pastrateguojame.
Žmonės baiminasi ir dėl kokybės, ar viskas išeis gerai ir gražiai. Tikrai ne visi padaro kokybiškai. Būna meistrų, kurie dirba savarankiškai ir pridaro kartais klaidų, kad tenka net važiuoti taisyti“, – dėstė „Jordeima“ vadovas.
Specialistai kaip antrą dažniausią klientų klausimą paminėjo darbų terminus – kada galima pradėti ir kada viskas bus baigta.
O E. Daujota skaičiavo, kad paprastai dalinės apdailos buto įrengimas trunka apie 3 mėn., o projektų netrūksta – vienu metu „MGV Apdaila“ įrenginėja 20–30 butų.
Tuo metu Šilutėje vidutinio 2 kambarių buto įrengimas trunka nuo 4 iki 6 savaičių.
„Pas mus nėra didelė įmonė, mes čia brigadėlė esame. Dabar turime iki kovo galo darbų, o būna įvairiai: būna, per savaitę gauni 2 skambučius, kitą – 10 skambučių. Žiema – toks ramesnis metas“, – įžvalgomis dalijosi ž D. Bendžius.
O „Įrengsime.lt“ direktorius papildė, kad žmonėms dar įdomu, kas tieks medžiagas, tikrins darbų kokybę ar spręs iškilusius iššūkius:
„Mes specializuojamės sprendžiant visus šiuos klausimus, paskirdami vieną kompetentingą darbų vadovą, kuris suvaldo visus procesus, taip nereikalaujant jokio klientų įsitraukimo.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!