Pirmieji cukriniai runkeliai džiugina perdirbėjus ir augintojus: cukringumas kol kas geras, o planuojamas derlius turėtų būti gal net didesnis nei pernai
Į Kėdainiuose įsikūrusį cukraus fabriką pirmieji šių metų derliaus runkeliai keliauja jau daugiau nei savaitę, į Marijampolę – nuo pirmadienio.
Kol kas džiugina
„Nordic Sugar Kėdainiai“ cukrinius runkelius pradėjo supirkti kaip ir pernai – nuo rugsėjo 10 dienos. Pasak įmonės žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, pernai supirkti pradėta rugsėjo 8-ąją, tačiau šiemet ši diena buvo savaitgalis, tad nedirbta.
Pirmieji rezultatai perdirbėjus džiugina. S. Mozerio manymu, turėtų džiuginti ir ūkininkus. Derlius neblogas, cukringumas irgi geras (bazinis cukringumas yra 16 procentų, pirmųjų cukrinių runkelių šiemet yra 16,5 procento).
„Sezono pradžiai tai labai geras rodiklis“, – patvirtina S. Mozeris.
Jo manymu, derlius turėtų būti panašus kaip ir pernai, gal net kiek didesnis. Įmonė planuoja pagaminti apie 100 tūkst. tonų cukraus. Jo kvota – 64 200 tonų, tad apie 40 procentų pagaminto cukraus bus virškvotinis.
Iš ūkininkų planuojama supirkti apie 670 tūkst. tonų saldžiųjų šaknų. Šiai įmonei cukrinius runkelius augina apie 400 ūkininkų.
Šiemet Kėdainiuose nemažai naujovių. Spalį turėtų pradėti veikti cukraus talpykla, kurioje tilps 40 000 tonų cukraus. Toks objektas Lietuvoje pirmas. Taip pat investuota į vandens valymo įrenginius. Abiejų projektų investicija siekia 30 mln. litų. Įmonei tai leis sumažinti aplinkos teršimą, sumažės logistikos sąnaudos, bus galima geriau išlaikyti cukrų.
Išaugo plotas
Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos tarybos pirmininkas Kastytis Patiejūnas taip pat tvirtina, kad augintojus saldžiųjų šaknų cukringumas tenkina.
„Po lietingos vasaros buvo baimės, kad cukringumas bus mažesnis, tačiau pirmieji rezultatai Kėdainiuose rodo, kad cukringumas viršija bazinį“, – sako jis.
Tiesa, Marijampolėje prognozuojama sulaukti mažesnio cukringumo runkelių. Derlius taip pat turėtų būti neblogas. Asociacijos vadovo manymu, nesitikima, kad bus sumuštas pernykštis rekordas, tačiau panašus lygis kaip pernai prognozuojamas.
Kaina, mokama Kėdainiuose, ūkininkams taip pat priimtina, tačiau kokia ji bus, tiksliai dar nežinoma. Pasak K. Patiejūno, yra fiksuota bazinė kaina 106 litai. Kartu mokami priedai už kviečių ir cukraus kainas. Tikimasi ir šiemet įvairių priedų.
Kviečiai yra vienas konkuruojančių su runkeliais augalų, tad ūkininkams primokama, kad, pakilus jų kainai, nemestų runkelių auginimo. Kitas priedas susijęs su pačiu cukrumi. Anot K. Patiejūno, jei fabrikas gauna didesnę kainą, augintojas taip pat turėtų gauti dalį to priedo. Dabartinė kainos struktūra, jo manymu, yra gana lanksti ir sąžininga. Šį sezoną cukrinių runkelių augintojai tikisi gauti apie 136 litus.
Šiemet cukriniais runkeliais šalyje užsėtas didžiausias plotas po 2008–2009 metų reformos – daugiau nei 19 400 hektarų, o pernai buvo 17 700 hektarų. Asociacijos vadovo teigimu, plėstasi pramoninio, kitaip tariant virškvotinio, cukraus sąskaita. Nors už tokius runkelius mokama mažiau, geriau išnaudojama technika, tad yra ekonominis efektas. Be to, yra ir kita medalio pusė. Pernai pagaminta apie 25 000 tonų pramoninio cukraus, už kurį mokama mažiau.
Kadangi pernai Europos Sąjungoje trūko cukraus ir Europos Komisija leido dalį pramoninio cukraus konvertuoti į kvotinį.
„Truputį loterija, bet kai pasaulyje cukraus trūkumas, kartais verta“, – sako K. Patiejūnas.
Daiva SAVICKIENĖ