• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lai­kai, kai du­jų įmo­nės spe­cia­lis­tas pa­reng­da­vo ba­lio­no pa­sta­ty­mo pro­jek­tą ir kas­kart, pa­kei­tęs ba­lio­ną, pa­tik­rin­da­vo, ar ne­su­si­dė­vė­ju­sios sis­te­mos da­lys – praei­tis. Da­bar bui­ti­nes du­jas nau­do­jan­tis žmo­gus pa­ts tu­ri sau­go­ti sa­vo tur­tą ir gy­vy­bę. Ta­čiau kas sau­go mus nuo kai­my­nų nea­ti­du­mo ar ap­lai­du­mo? Pa­si­ro­do, nie­kas. Kaž­ka­da tuo be­si­rū­pi­nu­sių te­tų ir dė­džių jau se­nai ne­bė­ra.

REKLAMA
REKLAMA

Ke­tin­ta priim­ti tei­sės ak­tą, pa­gal ku­rį de­ga­li­nė­je ar par­duo­tu­vė­je, tu­rin­čio­je li­cen­ci­ją par­da­vi­nė­ti du­jų ba­lio­nus, pre­kiau­ti tu­rė­jo bū­ti ga­li­ma tik 5 l. ir 27 l. du­jų ba­lio­nais.

REKLAMA

O vis dėl­to jie sprogs­ta

Praė­ju­sį šeš­ta­die­nį prieš vi­dur­nak­tį Tau­ra­gės ra­jo­no Sar­ti­nin­kų gy­ven­vie­tės pa­kraš­ty­je už­si­lieps­no­jo me­di­nis gy­ve­na­mas na­mas. Kai ug­nį pa­ma­tę kai­my­nai iš­kvie­tė ug­nia­ge­sius, įvy­ko spro­gi­mas. Na­me spro­go du­jų ba­lio­nas, me­di­nį na­mą pa­ver­tęs ug­nies stul­pu. Lai­mė, kad 81-erių me­tų na­mo šei­mi­nin­kas tuo me­tu sve­čia­vo­si pas kai­my­nus. At­vy­ku­siems ug­nia­ge­siams be­li­ko žars­ty­ti pe­le­nus ir ge­sin­ti nuo­dė­gu­lius. Dar vie­nas na­me bu­vęs du­jų ba­lio­nas karš­tį at­lai­kė ne­spro­gęs.

REKLAMA
REKLAMA

Tai tik vie­nas iš dau­ge­lio įvy­kių, pa­si­bai­gu­sių ne­lai­me, o kiek pa­si­tai­ko, kad pro ba­lio­no ven­ti­lį ar vi­ryk­lės jung­tu­ką pliūp­te­lė­ju­sią ug­nį ra­miai už­ge­si­na­me, min­ty­se iš­kei­kia­me jų ga­min­to­jus ir vėl ban­do­me už­deg­ti de­gik­lį...

Prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos ir gel­bė­ji­mo de­par­ta­men­to duo­me­ni­mis, 2007-2012 m. dėl du­jų ba­lio­nų spro­gi­mų ir jų eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­lių pa­žei­di­mų Lie­tu­vo­je ki­lo 66 gais­rai, ku­rių me­tu žu­vo ke­tu­ri žmo­nės, o 41 gy­ven­to­jas bu­vo su­žeis­tas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pa­ti bran­giau­sia ri­zi­ka

„Ne­lai­mių, kai nu­te­kė­jus du­joms ar spro­gus du­jų ba­lio­nui ky­la gais­ras ir nu­ken­čia gy­ven­to­jų tur­tas, ne­re­gist­ruo­ja­ma la­bai daug, bet jos skau­džiai ker­ta gy­ven­to­jams per ki­še­nę, – tei­gia AB „Lie­tu­vos drau­di­mas“ Gy­ven­to­jų drau­di­mo sky­riaus va­do­vas And­rius Gim­bic­kas. – Per 10 pa­sta­rų­jų me­tų to­kių at­ve­jų vi­du­ti­nė ža­la sie­kia 5600 Lt, šie­met vi­du­ti­nė jų me­tu pa­da­ry­ta ža­la mū­sų drau­dė­jams sie­kė 6600 Lt.“

REKLAMA

Anot drau­di­mo bend­ro­vės at­sto­vo, iš vi­sų ne­lai­mių, ku­rios nio­ko­ja gy­ven­to­jų tur­tą, gais­ras yra pa­ti re­čiau­sia, bet pa­ti bran­giau­sia ri­zi­ka, nes per trum­pą lai­ką su­nai­ki­na­mas tur­tas, ne­re­tai nu­ken­čia ar net žū­va gy­ven­to­jai. Tai ypač ak­tua­lu ar­tė­jant šil­dy­mo se­zo­nui, kai gy­ven­to­jai ima du­jo­mis ar kie­tu ku­ru kū­ren­ti kros­nis, kros­ne­les ar ži­di­nius. Neat­sar­giai tai da­rant, ne­tin­ka­mai pri­žiū­rint šiuos įren­gi­nius, gais­ro ti­ki­my­bė išau­ga ke­le­tą kar­tų.

REKLAMA

„Ma­ty­da­mi, kaip bran­giai gy­ven­to­jams kai­nuo­ja jų tur­tą nio­ko­jan­tys gais­rai, vi­suo­met ra­gi­na­me sau­giai ir at­sar­giai nau­do­tis du­ji­niais prie­tai­sais, ypač bui­ti­niais du­jų ba­lio­nais, prieš šil­dy­mo se­zo­ną su­tvar­ky­ti ir iš­va­ly­ti dūmt­rau­kius, pa­tik­rin­ti sa­vo šil­dy­mo prie­tai­sus ar įren­gi­nius, kad bū­tų ga­li­ma lai­ku už­kirs­ti ke­lią ne­lai­mei“, – tei­gė A. Gim­bic­kas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar ran­kos ne­dre­ba?

Bet grįž­ki­me prie bui­ti­nių du­jų ba­lio­nų, ku­rie gel­bė­ja mus ten, kur ne­pa­sie­kia mies­to ko­mu­ni­ka­ci­jos. Nau­ją du­jų ba­lio­ną ga­li­ma įsi­gy­ti pa­pras­čiau­sio­je sta­ty­bi­nių pre­kių par­duo­tu­vė­je, o pa­si­keis­ti į pil­ną du­jų – de­ga­li­nė­je. Be­lie­ka par­si­ve­žus na­mo pri­jung­ti prie vi­ryk­lės. Pas­ku­ti­nį veiks­mą, tie­sa, be­veik vi­suo­met at­lie­ka­me vir­pan­čio­mis ran­ko­mis – o jei sprogs?

REKLAMA

Pa­si­ro­do, dre­ba­me be rei­ka­lo. Yra žmo­nių, tai ga­lin­čių pa­da­ry­ti už mus – Res­pub­li­ki­nia­me ener­ge­ti­kų mo­ky­mo cent­re ruo­šia­mi šalt­kal­viai-du­jų ba­lio­no kei­tė­jai! Sa­vai­tės truk­mės pro­gra­ma skir­ta suau­gu­sie­siems įgy­ti pro­fe­si­nę kva­li­fi­ka­ci­ją. As­me­nys, bai­gę šią pro­gra­mą, kei­čia su­skys­tin­tų du­jų ba­lio­nus, re­gu­liuo­ja ir re­mon­tuo­ja bui­ti­nes du­ji­nes vi­ryk­les...

REKLAMA

Jei ba­lio­ną pri­jun­gė­me pa­tys ar pa­ti­kė­jo­me tai at­lik­ti ki­tiems, tai ne­ra­mu dėl ki­to da­ly­ko – ar ba­lio­nas sau­gus? Juk nie­kas ne­tik­ri­na, kaip, kur ir ko­kio­mis są­ly­go­mis du­jų ba­lio­nas bu­vo, yra ar bus nau­do­ja­mas. Pats gy­ven­to­jas yra at­sa­kin­gas, ar ba­lio­nas yra tin­ka­mai pri­jung­tas prie vi­ryk­lės. Jis pa­ts tu­ri iš­siaiš­kin­ti ir tai, ar ko­kia nors sis­te­mos da­lis ne­pra­lei­džia du­jų. Įvy­kus ne­lai­mei, at­sa­ko­my­bės iš su­ge­du­sio ar ne­san­da­raus du­jų ba­lio­no par­da­vė­jo bus pa­rei­ka­lau­ta tik tuo­met, jei gy­ven­to­jas iš­sau­go­jo tai įro­dan­tį pir­ki­mo če­kį ir par­da­vė­jo kal­tė bus įro­dy­ta teis­me.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko­dėl jie vis sprogs­ta?

Ką ne­tin­ka­mai pa­da­ro­me, kad mums nie­kaip ne­pa­vyks­ta iš­veng­ti ne­lai­mių? Juk se­niau bu­vo tik­ri­na­mos net dau­gia­bu­čiuo­se na­muo­se esan­čios vi­ryk­lės – atei­da­vo te­ta, pa­tep­lio­da­vo tam­sios spal­vos keis­to kva­po te­pa­lu ir kons­ta­tuo­da­vo, kad du­jų nuo­tė­kio nė­ra. O kas tik­ri­na, ar ge­rai na­mie pri­jung­tas du­jų ba­lio­nas?

REKLAMA

„Mū­sų bend­ro­vė neuž­sii­ma šiuo vers­lu ir ne­tu­ri jo­kio są­ry­šio su juo (pre­ky­ba du­jų ba­lio­nais – aut. pa­st.). Rei­kė­tų kreip­tis į įmo­nes, pre­kiau­jan­čias šiais ba­lio­nais, vyk­dan­čias jų prie­žiū­rą. Ma­no skur­džio­mis ži­nio­mis, vie­na jų bū­tų AB „Sus­kys­tin­tos du­jos“. Vi­są tvar­ką Jums tu­rė­tų api­bū­din­ti Vals­ty­bi­nė ener­ge­ti­kos ins­pek­ci­ja. Jie tu­ri sky­rių, už­sii­man­tį du­jų klau­si­mais. Tai rim­ta kont­ro­liuo­jan­ti ins­ti­tu­ci­ja, kont­ro­liuo­jan­ti ir du­jų ba­lio­nų du­jų tie­kė­jus“, – tei­gė Si­gi­ta Pet­ri­ko­ny­tė-Jur­kū­nie­nė, AB „Lie­tu­vos du­jos“ at­sto­vė spau­dai.

REKLAMA

Anot spe­cia­lis­tės, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ener­ge­ti­kos mi­nist­ro pa­tvir­tin­to­se Gam­ti­nių du­jų skirs­ty­mo ir var­to­to­jų sis­te­mų eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­lė­se nu­ro­dy­ta, kad du­jo­tie­kiai gy­ve­na­muo­siuo­se dau­gia­bu­čiuo­se (tri­jų ar dau­giau bu­tų) pa­sta­tuo­se tu­ri bū­ti tik­ri­na­mi ne re­čiau nei kar­tą per pen­ke­rius me­tus, o pa­sta­te, ku­ria­me vie­nas ar du bu­tai – ne re­čiau nei kar­tą per de­šimt me­tų.

REKLAMA
REKLAMA

Bet du­jo­tie­kiai – ne vi­ryk­lės ir ne nuo jų iki skai­tik­lio be­si­drie­kian­čios žar­ne­lės, tai­gi „Lie­tu­vos du­jos“ už jū­sų pa­čių įsi­gy­tus du­ji­nius prie­tai­sus ar jų prie­dus neat­sa­ko.

At­sa­ko­my­bė – ant par­da­vė­jų ir pa­čių gy­ven­to­jų pe­čių

Tai kas vis dėl­to tu­ri pa­si­rū­pin­ti, ar ba­lio­nas ir ki­ta du­jų įran­ga jū­sų na­muo­se yra tvar­kin­gi? Pre­ky­bos naf­tos pro­duk­tais tai­syk­lė­se nu­ro­dy­ta, kad pir­kė­jo pa­gei­da­vi­mu už pa­pil­do­mą už­mo­kes­tį du­jų par­da­vė­jas pri­va­lo su­teik­ti du­jų ba­lio­nų pri­sta­ty­mo ir pri­jun­gi­mo pa­slau­gą. Tai­gi ne­be­rei­kės ner­vin­tis pa­čiam kei­čiant ba­lio­ną, kad ką nors ne taip pri­jung­si­te. Tie­sa, ka­dan­gi kai­ną du­jų ba­lio­nų par­da­vė­jai ga­li nu­sta­ty­ti pa­tys, at­si­žvelg­da­mi į ba­lio­no ga­be­ni­mo at­stu­mą ir ki­tas ap­lin­ky­bes, mo­kes­tis ga­li bū­ti ne toks ir ma­žas.

Vie­nos iš Šiau­lių de­ga­li­nių ka­si­nin­kės-ope­ra­to­rės tei­gi­mu, de­ga­li­nių tink­las yra pa­sam­dęs žmo­gų, ku­ris ap­tar­nau­ja bui­ti­nių du­jų ba­lio­nų pir­kė­jus, jei šiems iš­ki­lo pro­ble­mų, tar­kim, at­su­kant žar­ne­lę nuo re­duk­to­riaus. „Kol kas ne­pa­si­tai­kė no­rin­čių­jų, kad pri­sta­ty­me ba­lio­ną į na­mus ir pri­jung­tu­me. Jei ky­la pro­ble­mų, de­fek­tus ša­li­na­me ne­mo­ka­mai“, – tei­gė ji.

REKLAMA

Par­duo­da­mas du­jų ba­lio­ną, du­jų par­da­vė­jas pri­va­lo du­jų pir­kė­jui (var­to­to­jui) įteik­ti tar­pi­nę, kad du­jų ba­lio­no ven­ti­lio at­vamz­dis su re­duk­to­riu­mi bū­tų san­da­riai su­jung­tas. Du­jų par­da­vė­jas pri­va­lo pir­kė­jui įteik­ti ir ba­lio­no eksp­loa­ta­vi­mo at­min­ti­nę, ku­rio­je tu­ri bū­ti nu­ro­dy­tos pa­grin­di­nės du­jų ba­lio­no trans­por­ta­vi­mo, kei­ti­mo, san­dė­lia­vi­mo, pri­jun­gi­mo ir at­jun­gi­mo, eksp­loa­ta­vi­mo są­ly­gos ir tech­ni­nės sau­gos rei­ka­la­vi­mai. Par­da­vė­jas taip pat pri­va­lo pa­tik­rin­ti, ar du­jų ba­lio­no ven­ti­lio at­vamz­dis už­san­da­rin­tas ak­le su vien­kar­ti­ne at­su­ki­mo ap­sau­ga.

Ga­li­te pa­pra­šy­ti pa­sver­ti

At­ro­do, tvar­ka gra­ži, tad ap­skri­tai vis­kas tu­rė­tų bū­ti gra­žu, de­ja, Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­ja Ona su tuo ne­su­tin­ka. Anot jos, par­duo­tu­vė­je kai­me­ly­je par­duo­da­mi ba­lio­nai nu­triu­šę, ne­da­žy­ti, sun­kiai at­si­su­ka čiau­pai. Ne ge­res­ni ir de­ga­li­nė­je pa­va­žia­vus to­liau. Be to, mo­te­riai keis­ta, kad kar­tais du­jo­mis, esan­čio­mis ba­lio­nuo­se, ga­li­ma nau­do­tis tris mė­ne­sius, o kai ka­da jos bai­gia­si ge­ro­kai grei­čiau.

REKLAMA

Sus­kys­tin­tų naf­tos du­jų ma­sė (fak­ti­nis du­jų kie­kis) už­pil­dy­ta­me du­jų ba­lio­ne tu­ri bū­ti: 2 kg – 4,8 l tal­pos du­jų ba­lio­nuo­se, 5 kg – 12 l tal­pos du­jų ba­lio­nuo­se, 11 kg– 27 l tal­pos du­jų ba­lio­nuo­se, 21 kg – 50 l tal­pos du­jų ba­lio­nuo­se. Pas­ta­ro­jo bui­ty­je nau­do­ja­mo ba­lio­no tu­rė­tų už­tek­ti tris mė­ne­sius.

Jei vis dėl­to sua­be­jo­jo­te, kad jums par­duo­da­mas du­jų ba­lio­nas yra leng­ves­nis – rei­ka­lau­ki­te jį pa­sver­ti. Du­jų pre­ky­bos vie­to­je, ku­rio­je sau­go­ma dau­giau nei 500 kg fa­suo­tų du­jų, tu­ri bū­ti svars­tyk­lės. Leis­ti­nas į ba­lio­ną pri­pil­dy­tų du­jų ma­sės nuo­kry­pis ga­li bū­ti tik 100 g iki 11 kg tal­pos ba­lio­nams, 200 gra­mų – nuo 11 iki 63 kg tal­pos ba­lio­nams.

Trans­por­tuo­ja­mi du­jų ba­lio­nai tu­ri bū­ti su ak­lė­mis ir ap­sau­gi­niais gaub­tais, įtvir­tin­ti ne­ju­da­mai ir ap­sau­go­ti nuo sau­lės spin­du­lių bei at­mos­fe­ri­nių kri­tu­lių.

„Anks­čiau tvar­kos bu­vo dau­giau, nes vis­kuo rū­pin­da­vo­si vie­na įstai­ga. Da­bar po kai­mus ba­lio­nus ve­žio­ja kas no­ri ir kaip no­ri. Nors ir nu­si­per­ki už­plom­buo­tą ba­lio­ną, at­ro­do, vis­kas ge­rai, o pa­si­ro­do, kad čiau­pas ne­vei­kia ar dar kas nors. Mes juk to ne­ga­li­me par­duo­da­mi ži­no­ti“, – sa­kė Uk­mer­gė­je du­jų ba­lio­nais pre­kiau­jan­čios bend­ro­vės va­do­vas Ed­var­das Čer­naus­kas.

REKLAMA

Anot vers­li­nin­ko, ke­tin­ta priim­ti tei­sės ak­tą, pa­gal ku­rį de­ga­li­nė­je ar par­duo­tu­vė­je, tu­rin­čio­je li­cen­ci­ją par­da­vi­nė­ti du­jų ba­lio­nus, pre­kiau­ti tu­rė­jo bū­ti ga­li­ma tik 5 ir 27 l du­jų ba­lio­nais. 50 lit­rų tal­pos ba­lio­nai tu­rė­jo bū­ti pri­sta­ty­ti tik tie­sio­giai gy­ven­to­jams. „No­rė­jo dar la­biau su­griež­tin­ti, pvz., kad ba­lio­nai bū­tų be su­vi­ri­ni­mo siū­lių, lie­ti ir kt., bet nu­ta­ri­mo ne­priė­me“, – tei­gė E. Čer­naus­kas. Ma­tyt, anot jo, kam nors tai bu­vo nau­din­ga ar ne­nau­din­ga. Bet ko­kiu at­ve­ju bui­ti­nių du­jų ba­lio­nų nau­do­to­jams bū­tų bu­vę pa­pil­do­mų iš­lai­dų.

Ir pa­bai­go­je...

Esant du­jų nuo­tė­kiui, jun­ta­mas spe­ci­fi­nis kva­pas, nes į jas spe­cia­liai pri­mai­šo­ma ašt­rų kva­pą tu­rin­čių che­mi­nių me­džia­gų. Jei bū­da­mi pa­tal­po­je pa­ju­to­te du­jų kva­pą, kuo sku­biau už­su­ki­te du­jų čiau­pą, esan­tį prie­šais du­jų prie­tai­są, ir jo čiau­pą. Kuo grei­čiau rei­kia ati­da­ry­ti du­ris ir lan­gus, ne­ga­li­ma deg­ti deg­tu­kų, žieb­tu­vė­lių, rū­ky­ti, jung­ti elekt­ros prie­tai­sų. Ap­ti­kus du­jų nuo­tė­kį iš ba­lio­no, rei­kia nu­neš­ti jį į sau­gią vie­tą (ne ar­čiau kaip 40 m nuo pa­sta­tų, at­vi­ros ug­nies šal­ti­nių, rū­sių, šu­li­nių, duo­bių iš pa­vė­ji­nės pu­sės) ir du­jas pa­ma­žu iš­leis­ti iš ba­lio­no. Jei du­jų ba­lio­nas pri­jung­tas ar­ba neuž­si­da­ro jo ven­ti­lis, rei­kia už­lenk­ti žar­ną už re­duk­to­riaus, ją nu­pjau­ti, iš­neš­ti ba­lio­ną į lau­ką ir ta­da iš­leis­ti du­jas. Gais­ro at­ve­ju rei­kia už­lenk­ti žar­ną už slė­gio re­gu­lia­to­riaus ir, ją nu­pjo­vus, iš­neš­ti du­jų ba­lio­ną į lau­ką ar­ba du­jų ba­lio­ną iš­mes­ti pro lan­gą.

REKLAMA

Aukš­tes­niuo­se nei dvie­jų aukš­tų pa­sta­tuo­se įreng­ti, keis­ti ir eksp­loa­tuo­ti 50 l ar di­des­nės tal­pos du­jų ba­lio­nus drau­džia­ma.

De­ja, daž­nai ne­lai­mė pri­si­šau­kia­ma per neat­sar­gu­mą. Nors du­jų nuo­tė­kio su­kel­tų gais­rų pa­ly­gin­ti nė­ra daug, vis dėl­to gy­ven­to­jai tu­rė­tų bū­ti at­sar­ges­ni, bui­ty­je nau­do­da­mi su­skys­tin­tų du­jų ba­lio­nus.

Po­vi­las LUN­GĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų