• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimas sparčiau didinti mažas pensijas sulaukė dvejopų reakcijų. Vieni džiaugiasi, kad gaus didesnes pensijas, kiti – nesutinka, kad nuolaidžiaujama darbo stažo nesukaupusiems ir įmokų nemokėjusiems gyventojams.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimas sparčiau didinti mažas pensijas sulaukė dvejopų reakcijų. Vieni džiaugiasi, kad gaus didesnes pensijas, kiti – nesutinka, kad nuolaidžiaujama darbo stažo nesukaupusiems ir įmokų nemokėjusiems gyventojams.

REKLAMA

Šeštadienį Lietuvos Socialdemokratų partijos Vilniaus apskrities skyrių sąskrydžio metu Lietuvos socialinių tyrimų centro direktorius dr. Boguslavas Gruževskis taip pat kritikavo tokį ministerijos siūlymą.

„Šio sprendimo pagrindinis tikslas – skurdo mažinimas. Sutinku, kad paprastai vyresni žmonės labiausiai skursta. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Pirmiausia šiuo metu neaiški ekonominė perspektyva dėl pandemijos situacijos.

Dar svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje mažėja mokesčių mokėtojų skaičius. Jau 2035 metais matysime didelius pokyčius. Lietuva bus pirma pasaulyje šalis, kurioje į darbo rinką ateis mažiau žmonių, nei iš jos išeis“, – sakė B. Gruževskis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, jeigu pensijos didinamos, tai turi būti daroma atsargiai ir diferencijuotai pagal atskiras žmonių gyvenimo sąlygas.

„Pinigus reikia skirti tiems, kuriems labiausiai reikia. Jeigu žmonės nemokės įmokų ir gaus viską, ką kiti gauna mokėję ir kaupę stažą. Tai nebus motyvacijos dirbti ir mokėti įmokas.

REKLAMA

Valdžia nori mažinti skurdą, todėl didins mažas pensijas. Tačiau reikia atskirti du skirtingus dalykus. Senatvės pensija yra draudiminė pensija, kuri priklauso nuo sumokėtų įmokų ir darbo stažo. O skurdo mažinimas yra socialinės paramos sistemos elementas“, – sakė B. Gruževskis.

Skurdą reikia mažinti kitaip

Jo teigimu, skirtinų dalykų negalima suplakti į bendrą krūvą.

„Jeigu norime mažinti skurdą reikia pritaikyti tinkamus mechanizmus socialiniai paramai gauti.

Be to maža pensija nereiškia skurdo. Nebūtinai žmonės gaunantys mažas pensijas blogai gyvena. Pažįstų žmonių, kurie gauna mažas pensijas, bet gyvena jie labai gerai. Dalis tokių žmonių anksčiau nemokėjo įmokų, tačiau turėjo ar turi verslus. Todėl reikia skurdą mažinti, tačiau tik tam tikrai žmonių grupei, bet ne visiems“, – pabrėžė B. Gruževskis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pastebi, kad žmonės piktinasi valdžios sprendimu.

„Gyventojai pasipiktinę, kad visą gyvenimą mokėjo įmokas, ir dabar gaus mažesnę pensiją už tą, kuris nemokėjo, investavo ir dabar geriau gyvena.

Jeigu pensiją reikia mažinti reikia išsiaiškinti, kodėl ji maža. Reikia ne pagal vienodą liniuotę didinti, bet atskirai, kiekvieno žmogaus situaciją vertinti. Sulaukiu, kad tai užims daug laiko, skatins biurokratiją. Tačiau toks sprendimas teisingas ir reikalingas“, – teigė B. Gruževskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip skaičiuojama pensija

Kaip aiškina „Sodros“, senatvės pensiją sudaro dvi dalys: bendroji ir individualioji.

Bendrosios pensijos dalies dydis priklauso nuo žmogaus įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją.

Bazinės pensijos dydis kasmet indeksuojamas. Indeksavus bazinės pensijos dydį, indeksuojama ir bendroji pensijos dalis.

REKLAMA

Vieneri stažo metai įgyjami, jeigu per metus sumokama socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei už 12 minimalių mėnesinių algų. Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo, bet daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.

Individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų (taškų) skaičiaus ir apskaitos vieneto (taško) vertės tais metais, kai žmogus išeina į pensiją.

Apskaitos vieneto (taško) vertė kasmet indeksuojama, taigi atitinkamai indeksuojama didėja ir individualioji pensijos dalis. Vienas taškas įgyjamas, jei per metus sumokama pensijų draudimo įmokų ne mažiau nei 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų