Susitarti dėl renovacijos sunku nebuvo
Vytauto g. 36 namo, renovuoto lygiai prieš vienerius metus, gyventoja Birutė pasakoja, kad jeigu po renovacijos ir atsiranda kokių nors gedimų, jie dažniausiai yra smulkaus pobūdžio bei lengvai pataisomi. Apskritai, moteris savo namo modernizacija liko patenkinta. Birutės miegamajame įrengtas patogus vėdinimo sprendimas – rekuperatorius, kartais juokais vadinamas „prievartine ventiliacija“.
Pašnekovės 44 butų name yra keturios laiptinės, o pirmame aukšte – maisto prekių parduotuvė. Birutė teigia, kad dėl renovacijos susitarti sunku nebuvo: kategoriškai prieš nusiteikusių gyventojų nebuvo.
„Pasiūlymą inicijuoti renovaciją gavome iš savivaldybės, jie į šitą reikalą žiūri labai rimtai. Dabar už šildymą mokame perpus mažiau, rimtesnių nusiskundimų nėra, nors buvo atsiradę gyventojų, kurie įsivaizdavo, kad už šildymą tereikės mokėti vieną ar du eurus“, – juokiasi pašnekovė ir priduria, kad nors kredito įmokos galėtų būti ir mažesnės, dėl renovacijos ji nei kiek nesigaili.
Apšiltino net rūsio lubas
Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus specialistė Daiva Gailiūnienė akcentuoja, kad 2014 m. Biržuose startavusi daugiabučių renovacijos programa buvo itin aktyvi: sutvarkyti miesto centre stūksantys daugiabučiai bei juos supančios gatvės.
Kaip vieną didžiausių renovacijos programos Biržuose privalumų, pašnekovė įvardija kompleksinį požiūrį, kuris tikrai nėra būdingas visiems miestams ir rajonams. Čia renovacija daroma pilna apimtimi: beveik visuose namuose šiltinamos rūsio lubos, įrengiamos rekuperacinės sistemos. Dėl pastarosios specialistė dėkojai administratoriams, kurie ilgai ir kantriai teikė informaciją gyventojams, įtikinėjo šio modernaus vėdinimo metodo nauda.
„Oficialiai, kvartalinės renovacijos neturėjome, tačiau žvelgiant į miesto centrą, tokia mintis peršasi pati, nes Rotušės ir Vytauto gatvėse renovuoti namai dabar turi kažką panašaus į bendrą vidinį kiemelį“, – pasakoja D. Gailiūnienė.
BETA specialistė sutinka, kad biržiečiai, mokantys vienus didžiausių mokesčių už šildymą, buvo itin motyvuoti pradėti renovaciją. Žinoma, kaip ir visur, pasitaiko linkusių paburbėti, tačiau vėliau, visi džiaugiasi pagerėjusia šildymo kokybe ir mažesnėmis šildymo kainomis.
„Pas administratorių buvo užsukusi viena moteriškė ir pradėjo skųstis šaltais radiatoriais. Paklausta, kokia temperatūra jos bute, patikslino: 23 laipsniai. O kodėl tuomet nesidžiaugiate? Juk šilta! Pasirodo, jai nepatinka, kad negali išsidžiovinti virtuvinio rankšluostėlio. Tai tokios ir pretenzijos. Bet juk gyvena tai šiltai“, – šypsosi D. Gailiūnienė.