Išsprendė didžiulę namo problemą
Jau antrą žiemą renovuotame daugiabutyje Kęstučio g. pasitiksianti birštonietė Regina Jankauskienė pasakoja, kad tarp motyvų renovuoti būstą buvo ne tik noras sumažinti šilumos kainas, bet ir rimtos problemos su karšto vandens tiekimu. „Namas – medinis, 1957 m. statybos, renovacijos jam tikrai labai reikėjo, tad kai atsirado proga atnaujinti daugiabutį, iškart ja pasinaudojome“, – sako R. Jankauskienė.
Pašnekovė pasakoja, kad per renovaciją buvo iš esmės atnaujinta šildymo sistema. „Anksčiau šildymo sistema buvo lauke, tad nuspręsta ją perkelti į rūsį. Be to, karšto vandens tiekimą padeda užtikrinti ir saulės kolektoriai. Skaičiuojame, kad šilumos sąnaudas pavyko sumažinti daugiau nei 40 proc. Už šildymą savo bute iki renovacijos mokėdavome apie 300 litų (maždaug 86 eurus), o po renovacijos – 40 eurų. Bet labiausiai visi džiaugiamės dėl to, kad nebedingsta karštas vanduo, anksčiau tai keldavo didelį diskomfortą“, – pasakoja R. Jankauskienė.
Namo gyventoja neslepia, kad tarp renovacijos privalumų – ir gražiau atrodantis namas: „Sutvarkyti daugiabučiai tikrai papuošia visą miestą. Ne kartą teko girdėti iš kitų žmonių, jog ir mūsų namas – labai gražiai ir protingai atnaujintas.“
Įsiminė puikūs santykiai su rangovais
Birštono gyventoja Antanina Strumilienė skaičiuoja, kad dviaukštis, kuriame gyvena, greitai švęs 100 metų jubiliejų. Tiesa, gražią sukaktį pasitiks nepažįstamai pasikeitęs – atnaujintas, šiltesnis ir patogesnis. „Po renovacijos, atrodo, pakeitė ne tik spalvą, bet ir formą. Vaizdas visai kitoks – geresnis. Nes prieš tai atrodė visai nekaip“, – šypsosi pašnekovė bei pasakoja, kad apie renovaciją 5 butų daugiabučio gyventojai galvojo jau seniai, tačiau vis laukdavo tinkamos progos.
„Žiūrėdavome į jau renovuotus daugiabučius Birštone ir galvodavome – na, gal šitiems namams labiau reikia, gal daugiau šilumos sunaudoja. O mes palaukime savo eilės. Tų namų daugėjo ir mes pradėjome rimčiau domėtis savivaldybėje, ar mūsų namas irgi gali būti renovuotas, nes už šildymą mokėjome tikrai nemažai. Paaiškėjo, kad galimybė yra. Kadangi visi renovacijai pritarė, netrukus pasitvirtinome investicijų planą ir prasidėjo darbai“, – sako A. Strumilienė.
Šiandien daugiabučio gyventoja pasakoja, kad visi namo gyventojai liko labai patenkinti ne tik kokybiškai atlikta renovacija, bet ir tuo, kaip maloniai bendravo statybininkai. „Rangovai buvo tiesiog nuostabūs. Jie dirbo ne tik brangindami darbo laiką ir statybines medžiagas, bet ir pagelbėdavo senyvo amžiaus gyventojams su buities darbais – kažkam neužsidarė durys, kažkam reikėjo supjaustyti seną kilimą ir t. t. Tereikėjo paprašyti ir jie mielai pataisydavo, atlikdavo tuos pašalinius darbus, nors visai neprivalėjo. Tiesiog iš draugiškumo. O ir gyventojai jiems padėjo, kiek galėjo. Atnešdavo užkąsti, rūpindavosi, kad neperkaistų, dirbdami per karščius. Sutarėme tikrai labai gerai“, – įspūdžiais dalijasi A. Strumilienė.
Planuojama atnaujinti dar daugiau namų
Daugiausiai renovuojamų namų Birštone administruojančios įmonės direktorė Vilma Savukynienė pasakoja, kad daugiabučių renovacijos pakilimas kurorte prasidėjo 2013 m. „Tuomet suderinta daugiausiai investicijų planų, įvyko viešieji konkursai rangos darbams pirkti. 2014 m. daugelyje daugiabučių prasidėjo darbai. Galima sakyti, kad modernizacijos pradžia yra miesto centre – ten buvo daugiausiai energiškai nuostolingų, senų daugiabučių, kuriems renovacijos reikėjo labiausiai“, – pasakoja V. Savukynienė.
Kalbėdama apie Birštono daugiabučių statistiką, pašnekovė pastebi, kad Birštonas nėra didelių daugiabučių miestas. „Didžiausi daugiabučiai – 40 butų ir 5 aukštų. Daugiausiai daugiabučių yra maždaug 20 butų. Taip pat turime ir visai nedidelių, maždaug 5 butų medinių namų, kurių konstrukcija labai skiriasi nuo sovietinio tipo daugiabučių. Šilumos sutaupymai mieste skiriasi, bet dažniausiai renovuoti daugiabučiai sutaupo nuo 40 iki 60 proc. šilumos“, – sako V. Savukynienė.
Mieste jau pradėtas ir pilotinis kvartalinės renovacijos projektas, apimsiantis maždaug 24 daugiabučių renovaciją, aplinkos sutvarkymą bei šilumos trasų, kelių, šaligatvių ir apšvietimo atnaujinimą. Naujausiais Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, Birštono rajono savivaldybėje nuo 2013 m atnaujinti 10 namų, 24-uose jau pradėti renovacijos darbai, o 41-ame daugiabutyje suderinti investicijų planai.