• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Verslo ir mokslo bendradarbiavimas –– tai viena iš sričių, kuri daro įtaką ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui, bei sukuria vieną iš didžiausių pridėtinių verčių. Mokslinių tyrimų integravimas į verslo plėtrą sukuria visas sąlygas įmonei tapti savo srities lydere ir savo kuriamais produktais ir paslaugomis konkuruoti su kitais gamintojais.

Verslo ir mokslo bendradarbiavimas –– tai viena iš sričių, kuri daro įtaką ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui, bei sukuria vieną iš didžiausių pridėtinių verčių. Mokslinių tyrimų integravimas į verslo plėtrą sukuria visas sąlygas įmonei tapti savo srities lydere ir savo kuriamais produktais ir paslaugomis konkuruoti su kitais gamintojais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkio ministerija, administruojanti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramą, 2007–2013 metų laikotarpiu ypatingą dėmesį skyrė mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros (MTTP) projektų vystymui verslo sektoriuje. Pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemones Utenos regione ES struktūrinių fondų paramą – daugiau nei 3,5 mln. litų − gavo 12 projektų, iš kurių 10 jau yra įgyvendinti.

REKLAMA

ES parama prisideda prie mokslinių atradimų skatinimo

ES struktūrinių fondų parama pasinaudojusios įmonės ne tik sukuria naujų gaminių prototipus, bet ir atlieka įvairius tyrimus, kurie parodo sukurtų produktų pritaikymo galimybes rinkoje. Tačiau atsitinka ir taip, kad atlikus visus reikiamus tyrimus, rezultate yra sužinoma, kad numatytas gaminti produktas yra visiškai netinkamas ir įmonei gali atnešti ne pelną, o priešingai – nuostolius.

REKLAMA
REKLAMA

Visagino mieste įsikūrusi įmonė UAB „Modernios E-Technologijos“, pasinaudojusi ES struktūrinių fondu parama, gavo daugiau nei 100 tūkst. litų projektui „Bioplastikų panaudojimo fotoelektrinių modulių gamybai techninių galimybių tyrimas“. Projekto tikslas buvo ištirti technologines ir komercines galimybes pakeisti plastikus, naudojamus fotoelektrinių modulių gamyboje, pakaitalais iš biomedžiagų. Gauta parama turėjo padėti išsiaiškinti egzistuojančią bioplastikų rinką ir rasti optimalius variantus pritaikant bioplastikus fotoelektrinių modulių gamyboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikdami įvairius mokslinius tyrimus, įmonės darbuotojai tyrė sintetinių polimerų komponentus ir jų funkcines savybes, ieškojo alternatyvių kelių, kaip cheminės sintezės ir biotechnologiniu (pvz., fermentavimo) būdu išgauti plastiką su tokiomis pačiomis ar net geresnėmis savybėmis.

REKLAMA

Projekto rezultatai turėjo padėti įvertinti sintetinių polimerų pakeitimo bioplastikais galimybes kituose optoelektronikos produktuose ir padėti įvertinti kaip tokio produkto sukūrimas padėtų Lietuvos plastikų gamintojams pakelti savo produktų pridėtinę vertę ir padidinti konkurencingumą eksporto rinkose. Tačiau atliktas tyrimas parodė, kad plastiko pakeitimas biomedžiagomis įmonei UAB „Modernios E-Technologijos“ šiuo metu nėra naudingas ir reikia ieškoti kitų būdų, kaip pritaikyti atliktus tyrimus tolimesnėje įmonės veikloje. Nepaisant tokių rezultatų, įmonės darbuotojų atlikti tyrimai tapo reikšmingais atradimais fotoelektronikos ir optikos srityje, todėl neabejojama kad netolimoje ateityje bus pritaikyti praktikoje.

REKLAMA

Naujų technologijų eksportas į užsienį

Įmonė UAB „Umaras“ veikianti Utenoje, užsiima polietileno plėvelių gamyba. Gaudami vis daugiau užklausų iš užsienio partnerių, pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Ūkio konkurencingumui ir ekonomikos augimui skirti moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra“ priemonę „Intelektas LT“ įmonė pateikė paraišką projekto „Aukštos pridėtinės vertės polietileno gaminių prototipų sukūrimas“ finansavimui gauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projektui atitikus visus keliamus MTTP veiklos reikalavimus, buvo skirta beveik 442 tūkst. litų ES struktūrinių fondų paramos. Šios lėšos leido įmonei sukurti 4 naujus aukštos pridėtinės vertės polietileno gaminių prototipus. Produktai skirti Lietuvos ir užsienio verslo įmonėms. Tačiau projektas yra svarbus ne tik dėl naujų gaminių prototipų sukūrimo, bet ir dėl suteiktos galimybės Utenos regione esančių chemijos, fizikos, elektronikos sričių darbuotojams įgyti naujų žinių apie polietileno produkciją.

REKLAMA

„Dalyvavimas projekte padidino regione dirbančių specialistų kompetencijų lygį. Papildomai įmonė sieks tobulinti vidinę vadybos ir gamybos sistemas, kas užtikrins užsakymus IT, verslo valdymo, inžinerinėms konsultacinėms bendrovėms Utenos regione“, – planus vardijo UAB „Umaras“ Finansų ir ekonomikos direktorius Gediminas Ambraška.

REKLAMA

Įgyvendinti projektai įrodė, kad bendradarbiaujant mokslo ir verslo atstovams, sukuriami inovatyvūs produktai ne tik padeda atrasti naujas eksporto rinkas, bet ir užtikrina konkurencinį pranašumą bei prisideda prie žiniomis grįstos ekonomikos kūrimo Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Tuo pačiu tai puiki galimybė įmonių darbuotojams tobulinti savo žinias bei kelti įmonių kompetencijos lygį visame regione.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų