Tuo metu gyventojai socialiniame tinkle diskutavo apie pietų įpročius ir pertraukas darbe.
Vieni skundėsi, kad darbdavys neleidžia pietauti.
„Dirbu viešojo maitinimo įstaigoje, ironiška, bet, mums, darbuotojams, pietauti nėra kada. Turime dirbti ir aptarnauti klientus. Valgome darbo pabaigoje, pietums turime vos 15 minučių“, – skundėsi moteris.
Kita moteris irgi skundėsi, kad pietų pertrauka darbe jai per trumpa.
„Turime pietums 30 minučių. Jeigu valgome darbo virtuvėlėje, laiko užtenka. Tačiau nueiti į kavinę laiko jau per mažai“, – skundėsi ji.
Tuo metu kiti komentatoriai tikino, kad pietų su mielu noru atsisakytų, kad tik anksčiau galėtų baigti darbą.
„Pietų pertrauka darbe trunka 1 val. Tačiau niekada tiek neužtrunku, pavalgau greitai, vos per 20 minučių. Todėl norėčiau anksčiau baigti darbą ir vykti namo, tačiau darbdavys neleidžia“, – piktinosi vyras.
Dar viena komentatorė pasakojo, kad darbe apskritai nevalgo.
„Pavalgau grįžusi namo. Pietų pertrauko metu dirbu ir darbdavys sutinka, kad anksčiau baigiu darbus“, – sakė moteris.
Pietų pertrauką darbdavys privalo suteikti
VDI pastebėjo, kad, remiantis Darbo kodeksu, ne vėliau kaip po penkių valandų darbo darbuotojams turi būti suteikta pietų pertrauka, skirta pailsėti ir pavalgyti.
„Šios pertraukos trukmė negali būti trumpesnė negu trisdešimt minučių ir ne ilgesnė kaip dvi valandos, nebent šalys susitaria dėl suskaidytos darbo dienos laiko režimo. Per pietų pertrauką darbuotojas gali palikti darbovietę.
Pertraukų trukmę, jų pradžią, pabaigą ir kitas sąlygas nustato darbo teisės normos ir darbo dienos (pamainų) grafikai“, – komentavo VDI.
Anot VDI, darbuotojams, atliekantiems darbus, kurių metu dėl gamybos sąlygų negalima daryti pertraukos pailsėti ir pavalgyti, turi būti suteikiama galimybė pavalgyti darbo laiku.
„Tokiu atveju pertrauka pailsėti ir pavalgyti įskaitoma į darbo laiką ir apmokama darbo užmokesčiu.
Atkreipiame dėmesį, kad darbdavio pareiga yra nustatyti ir sudaryti darbuotojo pertraukos pailsėti ir pavalgyti grafiką bei nustatyti kitas pietų pertraukos naudojimosi sąlygas. Tai turėtų būti įtvirtinta įmonės, įstaigos ar organizacijos vietiniame norminiame teisės akte, pavyzdžiui, darbo tvarkos taisyklėse, darbo reglamente ir kt.“ – vardijo VDI.
Ji atkreipė dėmesį, kad Darbo kodekse nėra numatyta galimybė darbuotojui pertraukos pailsėti ir pavalgyti laiką perkelti į darbo dienos pabaigą, atitinkamai sutrumpinant darbo dieną.
Papildomos pertraukėlės
Be pietų pertraukos darbuotojams darbo metu priklauso ir trumpesnės – 5–10 minučių – pertraukėlės.
Advokatė Evelina Kiznė priminė darbuotojams, kad, jeigu jie visą dieną dirba kompiuteriu, turi teisę į reguliarias 5–10 minučių trukmės pertraukėles kas valandą per visą 8 valandų darbo dieną.
Taigi, per įprastą 8 val. darbo dieną galima ilsėtis bent 80 minučių arba beveik 1,5 val.
„Šios pertraukos prasideda po pirmos darbo valandos ir tęsiasi kas valandą iki darbo dienos pabaigos. Jeigu darbo diena – ilgesnė ir trunka 12 valandų, per pirmąsias 8 valandas taikomos tos pačios pertraukų taisyklės, o likusį laiką darbuotojas turi teisę į 15 minučių pertraukėles kas valandą.
Svarbu pabrėžti, kad šios pertraukėlės įskaičiuojamos į darbo laiką ir už jas mokamas įprastinis atlyginimas. Tokios pertraukos yra būtinos, siekiant mažinti nuovargį ir įtampą. Rekomenduojama per jas atlikti specialius akių bei fizinius pratimus darbo vietoje ar poilsio patalpose“, – komentavo advokatė.