• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teisinės vingrybės skirtingose Europos Sąjungos (ES) valstybėse lemia nevienodus reikalavimus – ne išimtis ir vairuotojų pažymėjimų išdavimo tvarka. Štai jeigu asmuo užsienyje padarė tam tikrą nusižengimą, už kurį prarado teisę vairuoti automobilį, Lietuvoje toks vairuotojas vėl gali susigrąžinti teisę vairuoti transporto priemonę.

Teisinės vingrybės skirtingose Europos Sąjungos (ES) valstybėse lemia nevienodus reikalavimus – ne išimtis ir vairuotojų pažymėjimų išdavimo tvarka. Štai jeigu asmuo užsienyje padarė tam tikrą nusižengimą, už kurį prarado teisę vairuoti automobilį, Lietuvoje toks vairuotojas vėl gali susigrąžinti teisę vairuoti transporto priemonę.

REKLAMA

Policijos atstovai aiškina, kad tokia galimybė egzistuoja, tačiau tam būtina viena iš sąlygų.

„Atimta teisė vairuoti transporto priemones užsienio valstybėse Lietuvoje negalioja. Tačiau yra viena iš sąlygų, kad vairuotojas turėjo Lietuvoje išduotą vairuotojo pažymėjimą.

Jei užsienio valstybėje yra atimama teisė vairuoti transporto priemones ir yra paimamas Lietuvoje išduotas vairuotojo pažymėjimas, tai tokiu atveju užsienio valstybė paimtą vairuotojo pažymėjimą persiunčia į VĮ „Regitra“, o asmuo, iš kurio buvo paimtas vairuotojo pažymėjimas, kreipiasi į VĮ „Regitra“ dėl jo grąžinimo“, – naujienų portalui tv3.lt teigė policijos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra vieningo sutarimo

„Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė teigė, kad yra tam tikrų kriterijų, kuomet vairuotojo pažymėjimą galima paskelbti negaliojančiu, tačiau dėl skirtingų ES valstybių teisinių reikalavimų tokia tvarka dažnu atveju išlieka teritorinė, vadinasi, užsienyje atliktas nusižengimas Lietuvoje gali būti traktuojamas skirtingai.

REKLAMA

„Regitra“, remdamasi kitų suinteresuotų institucijų gauta informacija, pagal faktą gali paskelbti vairuotojo pažymėjimą negaliojančiu. Pavyzdžiui: gavus iš medicinos įstaigos pranešimą, kad vairuotojas dėl sveikatos sutrikimų nebegali saugiai valdyti transporto priemonės, taip pat iš policijos sulaukus duomenų, jog dėl tam tikrų Kelių eismo taisyklių pažeidimų asmuo prarado teisę vairuoti. 

„Šiandien vis dar egzistuoja skirtinga praktika dėl vairuotojų teisės praradimo atvejų užsienio šalių teritorijoje. Kol kas vieningas sprendimas ES mastu nėra rastas. Pavyzdžiui, ES mastu nėra vieningų kriterijų dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimų nuobaudų taikymo. 

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, vienoje šalyje teisė vairuoti gali būti atimama už vienokius lengvesnius, sunkesnius Kelių eismo taisyklių pažeidimus, kitoje – už kitokius. Pavyzdžiui, vienoje šalyje gali būti atimama teisė vairuoti viršijus 30 km/h greitį, kitoje – 50 km/h“, – kalbėjo E. Bardauskienė. 

Kada teisė vairuoti atimama tiek Lietuvoje, tiek užsienyje?

Nors galimybė susigrąžinti užsienyje prarastą vairuotojo pažymėjimą egzistuoja, vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį, kad už Lietuvos teritorijoje įvykdytus Kelių eismo taisyklių nusižengimus teisių vairuoti transporto priemonę neteksite ne tik gimtoje šalyje, bet ir užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos gyventojams, turintiems lietuvišką vairuotojo pažymėjimą ir padariusiems pažeidimą mūsų šalyje, teisė vairuoti atimama tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse. Tai padaryti įpareigoja ES direktyva, kurioje įtvirtinta nuostata, kad savo šalyje praradęs teisę vairuoti asmuo draudimo laikotarpiu jos negali įgyti kitoje ES šalyje“, – nurodė pašnekovė.

Nustatyti, ar Lietuvoje įgytas pažymėjimas gali būti grąžinamas teisę vairuoti automobilį užsienyje praradusiam asmeniui, padeda speciali paieškos sistema.

REKLAMA

„Informaciją apie savo šalyje išduotus vairuotojo pažymėjimus ir jiems taikomus apribojimus ES ir Europos ekonominei erdvei priklausančios valstybės skelbia ir tarpusavyje dalijasi bendroje vairuotojo pažymėjimų paieškos sistemoje RESPER. Ši sistema praverčia tais atvejais, kai norima sužinoti ir patikrinti informaciją ar, pavyzdžiui, keičiant užsienietišką vairuotojo pažymėjimą į lietuvišką, vairuotojui nėra taikomi kokie nors apribojimai, dėl kurių negalima išduoti naujo dokumento.

REKLAMA

Taigi, pagal šiuo metu galiojantį nacionalinį reglamentavimą, jei Lietuvos pilietis, turėdamas išduotą lietuvišką vairuotojo pažymėjimą, užsienio valstybėje praranda teisę vairuoti dėl tam tikrų Kelių eismo taisyklių pažeidimo, jam taikomas teritorinis teisės vairuoti apribojimas“, – aiškina „Regitros“ atstovė.

Vairuotojams primenama, kad įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, vykstantiems į svečias šalis „Regitra“ pataria pasidomėti toje šalyje nustatytomis Kelių eismo taisyklėmis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų