• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Būsimos elektros jungties su Lenkija „Harmony Link“ teritorijų planavimą ir poveikio aplinkai vertinimą (PAV) Lietuvoje už 410 tūkst. eurų (be PVM) atliks bendrovė „Ardynas“.

 Būsimos elektros jungties su Lenkija „Harmony Link“ teritorijų planavimą ir poveikio aplinkai vertinimą (PAV) Lietuvoje už 410 tūkst. eurų (be PVM) atliks bendrovė „Ardynas“.

REKLAMA

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pirmadienį pranešė su viešąjį pirkimą laimėjusia bendrove pasirašiusi tai numatančią sutartį. 

„Litgrid“ BNS nurodė, kad sutarties vertė siekia 410 tūkst. eurų (be PVM). 

„Pasirašę sutartį su paslaugų tiekėju („Ardynu“ – BNS) pradedame teritorijų planavimo rengimo etapą. Siekiame, kad nauja elektros jungtis darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai ir gyventojams. „Harmony Link“ yra strateginis Lietuvos projektas, ši jungtis užtikrins pajėgumus komercinei elektros prekybai po Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais“, – pranešime teigė „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis. 

Pasak operatorės, iki 2026 metų pabaigos bus parengtas inžinerinės infrastruktūros vystymo planas, atliktas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas, žemės servitutų bei teritorijų, kuriose taikytinos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, nustatymas ir įregistravimas, taip pat kiti susiję darbai.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos ir Lietuvos elektros perdavimo sistemų operatorės „Litgrid“ ir PSE liepos viduryje pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl „Harmony Link“ sausumos elektros perdavimo jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos vystymo. Jungtis yra Baltijos šalių sistemų sinchronizavimo su Vakarais projekto dalis, tačiau ji bus skirta tik prekybai su Vakarų Europa.   

REKLAMA

„Harmony Link“ sausumos jungties projektą sudaro naujos dvigrandės 220 kV kintamos srovės linijos statyba tarp naujos Gižų pastotės Vilkaviškio rajone ir Elko pastotės Lenkijoje, Norki ir Vygrių pastočių statyba bei 220 kV linijos tarp Ostrolenkos ir Elko Lenkijoje rekonstrukcija. 

Tiesiant sausumos liniją taip pat planuojama iš dalies panaudoti geležinkelį „Rail Baltica“ ir automagistralę „Via Baltica“ tarp Lenkijos ir Lietuvos.

REKLAMA
REKLAMA

Finansinį investicinį sprendimą, kuriuo Lietuva ir Lenkija patvirtins savo įsipareigojimus finansuoti ir įgyvendinti „Harmony Link“ projektą, „Litgrid“ ir PSE ketina priimti iki šių metų pabaigos.

Jungties statybos rangovo konkursas turėtų būti paskelbtas 2026 metais, ji turėtų būti įjungta iki 2030 metų pabaigos. 

„Litgrid“ gegužę su rinkos dalyviais jau pradėjo konsultacijas dėl 13,8 hektaro ploto pastotės Gižuose bei 220 kV linijos iki sienos su Lenkija projektuotojo ir rangovo konkurso.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau skelbta, kad „Harmony Link“ sausumoje projektą būtų galima įgyvendinti jau 2028 metais. Energetikos ministras Dainius Kreivys birželio pradžioje BNS teigė, kad šis terminas buvo pavėlintas PSE prašymu. 

Pagal naujausią darbų grafiką leidimą „Harmony Link“ statybai planuojama gauti 2027 metų pradžioje, o pastotę Gižuose planuojama užbaigti 2028-ųjų pabaigoje.

„Harmony Link“ anksčiau planuota tiesti jūroje, tačiau pateiktiems rangovų pasiūlymams beveik 2,5 karto viršijus 680 mln. eurų biudžetą Lietuvos ir Lenkijos tinklų operatorės pernai pavasarį nutraukė konkursus. 

REKLAMA

Pernai lapkritį paskelbta apie planus kabelį jūroje pakeisti į jungtį sausumoje – pigesne alternatyva, o dalis jos būtų tiesiama greta europinės geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ bei „Via Baltica“ magistralės. 

Dėl to gruodį sutarė Europos Komisija (EK), Baltijos šalių ir Lenkijos energetikos ministrai.

Birželį Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos perdavimo sistemų operatorių užsakymu Lenkijos energetikos instituto Gdansko skyriaus atlikta studija parodė, kad  „Harmony Link“ sausumos alternatyva yra tinkama pakeisti anksčiau planuotą jūrinę.

Pradinė viso 700 megavatų (MW) galios „Harmony Link“ vertė buvo 680 mln. eurų, iš jų 493 mln. eurų – europinė parama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų