Kaip pasakoja „Regitros“ atstovė Emilija Bardauskienė, esami duomenys rodo, kad policijos ieškomi automobiliai į Lietuvą dažniausiai atkeliauja iš tokių Europos valstybių, kaip Prancūzija, Vokietija, Italija ar Belgija.
Kad transporto priemonė galėtų legaliai dalyvauti eisme, prieš tai atliekami specialūs patikrinimai, kurių metu ir išaiškėja, ar automobilis buvo vogtas, ar ne.
„Atliekant transporto priemonių nuosavybės deklaravimo ir registracijos procedūras, „Regitra“ aiškinasi, ar automobilis ir jo dokumentai nėra ieškomi. Tokia informacija apie iš užsienio įvežtas transporto priemones tikrinama Interpolo ieškomų transporto priemonių duomenų bazėje ir Šengeno informacinėje sistemoje, o apie registruotas Lietuvoje – Policijos departamento kuruojamoje duomenų bazėje“, – kalbėjo E. Bardauskienė.
Tiesa, nors ir retai, tačiau gali pasitaikyti atvejų, kai įregistruojama net ir ieškoma transporto priemonė, kadangi duomenys tikrinami realiuoju laiku.
„Duomenys yra tikrinami realiuoju laiku. Praktikoje gali pasitaikyti pavienių atvejų, kuomet duomenų perdavimas į minėtas duomenų bazes vėluoja. Kadangi tokiais atvejais žymos dėl apribojimų nėra, transporto priemonė gali būti įregistruota. Vėliau, paaiškėjus paieškos faktui, tolimesnį tyrimą atlieka teisėsaugos institucijos“, – teigė pašnekovė.
Klastoja ne tik dokumentus
Skirtingų patikrinimų metu „Regitra“ pernai užfiskavo 89 atvejus, kuomet buvo nustatyta, kad transporto priemonė buvo ieškoma, o 57 kartus fiksuota, kad buvo ieškomi transporto priemonės registracijos liudijimai.
Surinkti duomenys taip pat parodo, kad egzistuoja ir dar viena sukčių gudrybė – VIN kodo klastojimas. Tokių atvejų nustatyti 49.
Tad kuo gi ypatingas ir svarbus VIN kodas?
VIN kodas – tai specialus 12 simbolių transporto priemonės atpažinimo numeris, kurį sudaro skaičių ir raidžių seka. Pagaminus transporto priemonę, tokio tipo kodas priskiriamas kiekvienam automobiliui.
Pavyzdžiui, „Mercedes-Benz“ ar „Volkswagen“ markės automobiliuose dažnu atveju VIN numerį galima surasti ant priekinio stiklo, tačiau kai kuriais atvejais šios žymos atsiduria ir ant skirtingų kėbulo detalių.
Pagal VIN kodą galima ne tik nustatyti automobilio kilmę, bet ir sužinoti gamyklines transporto priemonės modelio specifikacijas: spalvą, galią, kokia yra vidaus ir išorės komplektacija ir kt.
Viešumoje sklando kalbų, kad skendusios arba vogtos transporto priemonės, jeigu jų VIN kodas atitinka visus reikalavimus, gali būti vertingos sukčiams, kurie vogtam automobiliui vėliau priskiria būtent tokių transporto priemonių identifikacinį numerį.
Nors policija to nei patvirtina, nei paneigia, tačiau aišku viena – kėbulo numerio klastojimo atvejų užfiksuota įvairių.
Be to, pastebima, kad dažnu atveju vogtos transporto priemonės yra išardomos, o jų detalės – parduodamos.
„Automobilio VIN kodo klastojimo būdų gali būti įvairių. Kilus įtarimų dėl VIN numerio tikrumo, paskiriamas objektų tyrimas, kurį atlieka specialiųjų žinių ir reikiamų įgūdžių turintys specialistai, kurie patvirtina ar paneigia VIN numerio klastojimo faktą bei siekia nustatyti originalų transporto priemonės VIN numerį.
Kalbant apie nusikaltėlių naudojamus būdus siekiant nuslėpti vagystę, pastebėtina, kad neretai vogtos transporto priemonės yra išardomos ir jų detalės naudojamos remontuojant kitus automobilius“, – teigiama tv3.lt naujienų portalui atsiųstame policijos atstovų komentare.
Tikrina VIN kodą, detales
Kaip teigė E. Bardauskienė, savo ruožtu „Regitra“ kiekvienu atveju patikrina, ar VIN kodas nėra klastojamas.
„Registruojant iš užsienio įvežtas transporto priemones, papildomai atliekamas transporto priemonės ir jos identifikavimo numerio autentiškumo patikrinimas, kurio metu tikrinamas identifikavimo numerio (VIN), automobilio detalių ir jų pagaminimo datų atitikimas registracijos dokumentams.
Registracijos metu darbuotojai naudoja ir specialią įrangą, kuri leidžia dar geriau atpažinti identifikavimo numerio (VIN) klastojimą. Taip pat tikrinama, ar nesuklastoti dokumentai ir juose esantys duomenys“, – teigė pašnekovė.
Jos teigimu, jeigu tikrinimo metu išaiškėja tam tikri neatitikimai, toliau įvykį tiria policija.
„Paaiškėjus, kad registruoti buvo pristatyta ieškoma transporto priemonė ar jos dokumentai, taip pat kai įtariama, kad yra suklastotas identifikavimo numeris ar dokumentai, visais atvejais yra sustabdomas transporto priemonės registracijos procesas ir apie tai informuojama policija, kuri toliau atlieka tyrimą“, – pastebėjo E. Bardauskienė.
Ką turi įsidėmėti gyventojai?
Policijos atstovai gyventojus informuoja, kad, kaip ir perkant kitus daiktus, siekiant išvengti galimų netikėtumų, rekomenduojama pirkti iš patikimų pardavėjų, esant galimybei rinktis jau Lietuvoje registruotą transporto priemonę.
Sudarant pirkimo pardavimo sutartį, būtina joje užfiksuoti tikrovę atitinkančius duomenis apie automobilio kainą bei kitus svarbius duomenis.
Taip pat rekomenduojama užsirašyti automobilį parduodančio asmens (taip pat ir tarpininkavusio asmens) kontaktinius duomenis, išsisaugoti turimą susirašinėjimą bei pardavimo skelbimo vaizdus.
Tokie duomenys padės lengviau išspręsti galimas nemalonias situacijas kilus ginčams su pardavėjui dėl galimai sąmoningai nuslėptų faktų, susijusių su automobilio kilme ar kitomis jo savybėmis.