• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne paslaptis, kad nekilnojamojo turto (NT) pirkimas su paskola dažnai yra įsipareigojimas 30-čiai metų. Vis tik ne visi nori ir ne visiems pavyksta šio įsipareigojimo laikytis. Gali nutikti taip, kad būstą teks parduoti ar norėsis pakeisti į kitą. Bankai paaiškino, ką tokiais atvejais daryti.

Ne paslaptis, kad nekilnojamojo turto (NT) pirkimas su paskola dažnai yra įsipareigojimas 30-čiai metų. Vis tik ne visi nori ir ne visiems pavyksta šio įsipareigojimo laikytis. Gali nutikti taip, kad būstą teks parduoti ar norėsis pakeisti į kitą. Bankai paaiškino, ką tokiais atvejais daryti.

REKLAMA

Skaitytoja Aistė (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) papasakojo, kad pirko būstą su 90 tūkst. eurų paskola. Vis tik po 4 metų išryškėjo nemenki buto trūkumai ir defektai:

„Ar išeitų butą pakeisti kitu, nenutraukiant paskolos sutarties, jei imčiau už tą pačią kainą? Be to, jei dėl brokų kristų buto vertė, ar nereikėtų man bankui dar ir primokėti?“

Ką daryti norint parduoti su paskolą pasiimtą būstą?

Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė nurodė, kad žmogus, kuris nori parduoti su banko paskola įsigytą būstą, pirkėjo ieškosi pats – bankas į patį pardavimo procesą nesikiša.

REKLAMA
REKLAMA

„Suradęs pirkėją klientas kreipiasi į banką, kur jam yra išduodamas dokumentas, kuriuo bankas sutinka su turto pardavimu. Šis dokumentas bus būtinas pateikti notarui, kuris tvirtins pirkimo–pardavimo sutartį tarp kliento ir būsto pirkėjo.

REKLAMA

Leidime bus nurodyta pinigų suma, kuri turi būti pervesta į banko nurodytą sąskaitą, tam, kad kreditas būtų visiškai padengtas“, – aiškino banko atstovė.

Anot banko „Bigbank“ Santykių su klientais valdymo departamento vadovo Lietuvoje Edvardo Arnatkevič, tais atvejais, kai klientai nori atsisakyti ar keisti su būsto paskola įsigytą turtą, bankas išduoda leidimą turtą parduoti.

„Pačiu pardavimo procesu rūpinasi klientai, kad tą padarytų sau priimtinomis sąlygomis.

Jeigu vėliau norima įsigyti kitą, didesnės vertės turtą, padengus ankstesnę paskolą, jam galima imti naują“, – komentavo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

„Citadele“ banko korporatyvinės komunikacijos vadovė Lietuvoje Birutė Rutkauskaitė patikino, kad klientas visais atvejais gali dengti kreditą anksčiau laiko nemokamai.

„Jei klientas nusprendė parduoti būstą, jis turi kreiptis į banką dėl leidimo parduoti bankui įkeistą turtą.

Bankas tokiu atveju išduota leidimą, kuriame nurodoma, kokia suma turi būti pervesta bankui kredito dengimui. Bankas, gavęs lėšas, padengia kreditą. Pardavimu rūpinasi klientas“, – vardijo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kam lieka pinigai, NT pardavus brangiau?

„Citadele“ atstovė nurodė, kad pardavus už paskolą paimtą būstą asmuo nieko nesusigrąžina – tokiu atveju turi būti dengiamas kredito likutis ir palūkanos, paskaičiuotos iki paskolos grąžinimo dienos.

„Pvz., jei pradinė paskola buvo 100 tūkst. eurų, per 2 metus klientas grąžino 10 tūkst. eurų, o paskolos grąžinimo dieną likutis yra 90 tūkst. eurų, tai klientas turi grąžinti 90 tūkst. eurų + priskaičiuotas palūkanas iki paskolos grąžinimo dienos“, – skaičiavo B. Rutkauskaitė.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad panašiai yra, kai klientas turi santaupų ir kreditą nori padengti iš jų. 

Tokiu atveju reikia pateikti prašymą kredito dengimui, grąžinti kredito likutį ir sumokėti iki grąžinimo dienos priskaičiuotas palūkanas.

Šiaulių banko atstovė papildė, kad klientui pardavus NT, su banku atsiskaito būsto pirkėjas, t. y. jis sumoka bankui paskolos likutį ir palūkanas.

Tad klientui nieko daryti nereikia – likusi turto kainos dalis lieka jam.

„Bigbank“ atstovas pabrėžė, kad klientų su būsto paskola įsigytas turtas turi būti parduodamas už nemažesnę sumą, nei yra paskolos likutis.

REKLAMA

O pardavus turtą bankui yra pervedama tik suma, reikalinga paskolos padengimui.

Pašnekovai paminėjo, kad turtą pardavus už didesnę sumą, negu mokėtinos paskolos likutis, kainos skirtumas, be abejonės, lieka klientams, o ne bankui.

Būsto pakeitimas kitu – ar reikia imti naują paskolą?

Jei klientas su paskola paimtą turtą nori pakeisti kitu (pigesniu, brangesniu ar tokios pat vertės), tokiu atveju dažnai yra sudaroma nauja kredito sutartis, nurodė Šiaulių banko atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik ji pridūrė, kad kiekviena situacija gali būti individuali: „Todėl kilus idėjai keisti būstą visų pirma rekomenduojame kreiptis į banką.

Kiekvieną situaciją įvertiname atskirai ir mielai klientui paaiškiname procesus bei padedame rasti geriausią sprendimą.“

Jei, pvz., už 100 tūkst. eurų paskolą paimtą būstą klientas nori pakeisti brangesniu, tarkime, kainuojančiu 150 tūkst. eurų, anot „Citadele“ atstovės, tektų imti naują paskolą.

B. Rutkauskaitės aiškinimu, procesas yra toks: „Klientas turi turėti pradinį įnašą. Jo dydis yra nustatomas individualiai, bet negali būti mažesnis nei 15 proc.

REKLAMA

Taip pat turi pakakti pajamų naujam kreditui gauti, t. y. paskolos įsipareigojimai, įskaitant būsimos paskolos įmoką, negali viršyti 40 proc. pajamų.  Turimos paskolos sąlygos yra nekeičiamos.“

Paklaustas, ar būstą norėdamas pakeisti į brangesnį klientas negalėtų įtraukti kito asmens (pvz., sugyventinio) kaip bendraskolininko ir paskolą mokėti kartu, „Bigbank“ atstovas atsakė neigiamai.

Jis antrino, kad tokiu atveju klientas su būsto paskola įsigytą turtą vėlgi turėtų parduoti.

„Dažniausiai toks turtas parduodamas už didesnę kainą, nei yra mokėtinos paskolos likutis, kuris padengiamas pardavus turtą.

REKLAMA

Jeigu paskolą turintis klientas vėliau nori įsigyti brangesnį turtą, tačiau nori turėti tokio paties dydžio paskolą, kokią turėjo iki tol, tam reikėtų turėti didesnę nuosavų lėšų dalį“, – pridūrė E. Arnatkevič.

Būstui nuvertėjus, bankui teks primokėti

Paklausta, ar gali būti atvejų, kuomet bankas nesutiks su būsto keitimu ar pardavimu, „Citadele“ atstovė patikino, kad bankas visada išduoda leidimą turtą parduoti su sąlyga, kad bus dengiamas visas kreditas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiaulių banko“ atstovė atkreipė dėmesį – jei su paskola įsigytas NT dėl vienų ar kitų priežasčių nuvertėja ir jo vertė yra mažesnė nei kredito likutis banke, skirtumą klientas turėtų apmokėti nuosavomis lėšomis arba bankui įkeisti kitą NT.

„Bet kuriuo atveju rekomenduojame su mumis susisiekti, o mes kiekvieną situaciją įvertinsime individualiai ir padėsime išsirinkti tinkamiausią sprendimo būdą.

Taip pat svarbu paminėti, kad būtent dėl šios ir kitų panašių priežasčių egzistuoja Lietuvos banko reikalavimas turėti pradinį įnašą arba kitaip – bent 15 proc. būsto kainos nuosavomis lėšomis“, – dėstė D. Kalvaitienė.

REKLAMA

B. Rutkauskaitė paminėjo, kad klientai kartais parduoda turimą būstą ir perką kitą, imdami naują paskolą, tačiau negalėjo nurodyti, kiek tokių klientų yra, nes statistika nėra renkama.  

„Iš patirties kitose rinkose galima pastebėti, kad tikrai ne visi klientai su būsto paskola įsigytuose namuose gyvena ar juos nuosavybės teise turi visą paskolos laikotarpį“, – įžvalgomis dalinosi E. Arnatkevič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų