Lietuvos gyventojai šalies ekonominę padėtį dabar vertina kur kas blogiau nei praėjusių metų rudenį.
Pagal gruodžio mėnesio viešosios nuomonės apklausą, per mėnesį šalies ekonominės padėties vertinimas pablogėjo 10 procentinių punktų, t. y. padaugėjo gyventojų, manančių, jog Lietuvos ekonominė situacija pastaruoju metu blogėja.
Palyginti su vertinimais rudens pradžioje – rugsėjį – blogai vertinančių šalies ekonominę padėtį padaugėjo net 24 procentiniais punktais.
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ naujienų agentūros ELTA užsakymu 2011 m. gruodžio 20-30 dienomis atliktos apklausos duomenimis, tuomet du trečdaliai - 67 proc. - apklaustųjų nurodė, kad ekonominė šalies padėtis per pastaruosius kelis mėnesius pablogėjo.
Tik 4 proc. įžvelgė teigiamų permainų. Ketvirtadalis - 26 proc. - respondentų atsakė, kad ji nepasikeitė.
3 proc. viešosios nuomonės apklausos dalyvių neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Kaip parodė praėjusių metų gruodžio paskutiniosios dekados apklausa, gyventojų ekonominės padėties Lietuvoje vertinimai šiuo metu yra net blogesni nei buvo prieš metus. 2010 metų gruodį ekonominę padėtį blogai vertino 59 proc. respondentų, t. y. per metus nepatenkintų ekonomine situacija padaugėjo 8 procentiniais punktais.
Ekonomine padėtimi Lietuvoje dabar daugiau nepatenkinti yra vyresni nei 30 metų žmonės, kairiųjų pažiūrų rinkėjai, lenkų ir rusų tautybių gyventojai, bedarbiai, darbininkai ir pensininkai, respondentai su mažiausiomis šeimos mėnesio pajamomis - iki 1500 litų.
Toje pačioje gruodžio mėnesio apklausoje vertindami šeimos finansinę padėtį respondentai taip pat netryško optimizmu - pusė jų - 51 proc. - nurodė, kad jų šeimos finansinė padėtis pastaruoju metu pablogėjo.
Tik 5 proc. apklaustųjų atsakė, kad jų šeimos finansinė padėtis pagerėjo. 42 proc. apklaustųjų teigė, kad šeimos finansai per pastaruosius du mėnesius pokyčių nepajuto.
Per mėnesį nuo lapkričio apklausos šios kategorijos vertinimai taip pat pablogėjo. 3 procentiniais punktais padaugėjo gyventojų, manančių, kad šeimos finansinė padėtis blogėja. Per pastaruosius tris mėnesius taip manančių padaugėjo 9 procentiniais punktais.
Panašiai šeimos finansinė padėtis buvo vertinama ir prieš metus.
Savo šeimos finansine padėtimi baigiantis 2011-iesiems daugiau buvo nepatenkintos moterys, vyresni nei 50 metų žmonės, mažesnių miestų gyventojai, bedarbiai, pensininkai bei tie, kurių šeimos mėnesio pajamos mažiausios - iki 1500 litų.
Ypač savo šeimos finansine padėtimi yra nepatenkinti rusų tautybės gyventojai. Net 82 proc. jų nurodė, kad ji pablogėjo ir nė vienas respondentas nenurodė, kad ji pagerėjo.