Trečiadienį portalas LRT skelbia, kad NT mokesčiui, jei jis nebūtų taikomas pirmam gyvenamajam būstui ir tik kitiems turimiems objektams, pritartų 34 proc. apklausos dalyvių.
Tuo metu 27 proc. respondentų palaiko dabartinį mokesčio variantą, kai yra apmokestinamas tik prabangus būstas, o 32 proc. Lietuvos gyventojų nepritartų jokiam NT mokesčiui.
Tyrimą LRT užsakymu lapkričio 16–27 dienomis atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“, jo metu apklausta 1018 suaugusių Lietuvos gyventojų.
V. Čmilytė-Nielsen: visuomenė NT mokesčiui nepritaria dėl nepakankamos komunikacijos
Tai, kad visuotiniam nekilnojamojo turto (NT) mokesčiui pritaria labai mažai Lietuvos gyventojų, rodo, jog jis nepakankamai išaiškintas, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Trečiadienį paskelbti LRT užsakymu atliktos apklausos rezultatai rodo, kad visuotiniam NT mokesčiui pritartų 3 proc. Lietuvos gyventojų.
„Manau, kad šios apklausos duomenys gerai parodo, kad nebuvo mokesčio projekto iniciatorių gerai iškomunikuota, kodėl tas mokestis reikalingas ir kokios jo galimos naudos, kam jis bus skirtas, kas gerės renkant šį mokestį, tai yra infrastruktūra, aplinka, tie dalykai, kurie yra arčiausiai žmogaus gyvenamosios vietos. Apie tuos dalykus, matyt, kalbėta nepakankamai“, – trečiadienį Žinių radijui sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„O tai, kad nauji mokesčiai niekada nebūna populiarūs, nebent yra labai aiškiai, per konkrečius pavyzdžius parodoma, kokia yra to prasmė, nauda, natūralu, kad palaikymo tikėtis ir neverta“, – pridūrė ji.
Pasak V. Čmilytės-Nielsen, diskusijos dėl NT mokesčio Seime šiuo metu nebevyksta.
„Šiuo metu diskusija Seime apie nekilnojamojo turto mokestį nebevyksta, ji nutilo dar gerokai iki biudžeto priėmimo“, – teigė Seimo pirmininkė.
Siekdama padidinti NT mokesčio bazę, Vyriausybė yra pateikusi siūlymą apmokestinti visą nekilnojamąjį turtą, įskaitant ir vienintelį turimą būstą.
Arvydas Avulis: NT mokestis neišvengiamas – jį mokės visi
Į viešas diskusijas apie nekilnojamojo turto (NT) mokestį įsijungė ir žinomas šalies verslininkas bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.
Kalbėdamas per „Žinių radiją“ jis neslėpė esąs įsitikinęs, kad ilgainiui visi šalies gyventojai turės mokėti didesnį ar mažesnį NT mokestį, kurį bent jau dabar moka tik tie, kurių turto vertė viršija 150 tūkst. eurų.
Verslininkas tikino, kad jam šypseną kelia dabartinis NT mokesčio įstatymo projektas. Esą taip prastai pateikto įstatymo projekto jis seniai nėra matęs.
„Tai nėra labai grėsmingas įstatymas. NT mokestis tikrai būtų nedidelis, kaip kam simbolinis. Bet tokia sudėtinga ir kebli jo skaičiavimo metodika, kad aš manau, kad du trečdaliai Lietuvos gyventojų nesupranta“, – kalbėjo A. Avulis.
Pasak jo, dėl NT apmokestinimo „viskas galėtų būti paprasta, kad net šuo nesulotų“.
Paklaustas, kodėl valdžiai eilinį kartą nepavyksta komunikuoti ir paaiškinti savo sumanymų, verslininkas svarstė:
„Yra gana didelis atotrūkis tarp visuomenės ir politikų. Politikai užsidarę seime uždarame rate bendraudami, net nepaklausia žmonių.“
Vis dėlto, anot A. Avulio, ilgainiui Lietuvoje NT mokestis tikrai bus visuotinis.
„Iš tikrųjų NT mokestis yra neišvengiamas. Čia yra tik laiko klausimas, kada visi Lietuvos gyventojai jį mokės“, – sakė verslininkas.
Lietuvoje iš NT mokesčio pinigų surenkama mažiau nei Europoje
Šiuo metu Lietuvoje galioja NT mokestis. Tačiau jo surenkama suma siekia vos 0,3 proc. bendrojo šalies vidaus produkto.
Pagal šį rodiklį nuo Europos Sąjungos vidurkio Lietuva atsilieka apie 7 kartus.
Europos Komisija (EK) ir kitos tarptautinės organizacijos nuolat rekomenduoja Lietuvai didinti NT ir kito turto apmokestinimą, nes jis laikomas mažiau žalingas ekonomikai nei, pvz., darbo jėgos apmokestinimas.
Lietuva yra įsipareigojusi EK pakeisti NT apmokestinimą ir surinkti daugiau šio mokesčio. Tačiau valdančiojoje koalicijoje dalyvaujanti Laisvės partijos frakcija tokiai iniciatyvai prieštarauja ir atitinkamo įstatymo priėmimas Seime stringa.
Jeigu Lietuva nepakeis NT apmokestinimo, ji gali netekti milijonų eurų europinės paramos.
Nesant visuotiniam NT mokesčiui, reikėjo sumokėti dabartinį
Pastaruoju metu viešoje erdvėje buvo nemažai diskutuota apie nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimus. Kol jie nepriimti, tūkstančiams gyventojų teks sumokėti mokestį pagal dabar galiojančią tvarką.
Gyventojai, kurių turimo nekilnojamojo turto (NT) bendra mokestinė vertė viršija neapmokestinamąją ribą – 150 tūkst. eurų – NT mokesčio deklaracijas savarankiškai užpildyti bei mokestį sumokėti turėjo iki gruodžio 15 d., informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
NT mokestis skiriasi nuo žemės mokesčio, kurį reikėjo sumokėti iki lapkričio 15 d. Savo NT vertę galima sužinoti suvedus NT unikalų numerį Registrų centro internetinėje svetainėje.
Laiku nesumokėjus, gresia problemos
VMI primena, kad praleidus NT mokesčio terminą, kuris yra iki gruodžio 15 d., jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną.
Inspekcija esą nuolat informuoja gyventojus apie naujai atsiradusius ir nesumokėtus mokesčius, siųsdama pranešimus per Mano VMI, o ne Mano VMI naudotojams – įprastiniu paštu.
„Atkreipiame dėmesį, jog, jei gyventojas ar įmonė turi finansinių sunkumų, jie gali kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį, kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku.
Jei asmuo po pranešimo ir toliau nesumoka ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo mokesčio sumą ir susikaupusius delspinigius iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose“, – primena VMI.
Kas turi mokėti esamą NT mokestį?
NT mokestį moka gyventojai už gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinius (patalpas), žuvininkystės statinius ir inžinerinius statinius, kai jų bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą (arba 200 tūkst. eurų , jei taikoma lengvata).
Kaip deklaruoti NT mokestį?
Prisijungus prie EDS reikia pasirinkti deklaracijos formą KIT715v.2 ir joje įrašyti NT bendrą mokestinę vertę bei pasirinkti taikomą neapmokestinamąją ribą.
Suvedus šiuos duomenis NT mokesčio suma apskaičiuojama automatiškai.
Kokie mokesčio tarifai taikomi?
Kai bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą, viršijančiai daliai taikomi mokesčio tarifai:
- nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc.
- nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc.
- virš 500 tūkst. eurų, taikomas 2 proc.
Auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį) su specialiu nuolatinės slaugos poreikiu, taikoma NT mokesčio lengvata – mokestis mokamas už dalį, kuri viršija 200 tūkst. eurų ribą, kuriai taikomi mokesčio tarifai:
- nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc.
- nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų, taikomas 1 proc.
- virš 650 tūkst. eurų, taikomas 2 proc.
Kilus neaiškumų dėl NT mokesčio, VMI kviečia kreiptis į ją internetu arba telefonu 1882.