Kaip Lietuvai pasiekti aplinkosauginius įsipareigojimus Europos Sąjungai šiandien diskutavo Lietuvos verslo darbdavių konfederacija (LVDK) su partneriais. Jie pristatė pirmą Lietuvoje vieningą vartotojų švietimo ir informavimo apie atsakingą vartojimą ir atliekų rūšiavimo sistemą.
„Sudėtingą Lietuvos situaciją šiukšlių rūšiavimo atžvilgiu akivaizdžiausiai parodo palyginimas su kitomis, atliekų rūšiavimą prieš dešimtmečius pradėjusiomis šalimis, tokiomis kaip Švedija. Čia yra perdirbama apie 90 proc. atliekų. Iki 2015 metų Lietuva yra įsipareigojusi atliekų perdirbimą padidinti iki 50 proc.“, - sako LVDK projektų departamento direktorius Vaidotas Levickis.
Anot VšĮ „Žaliasis taškas“ atstovės Elzės Rudienės, atlikti tyrimai rodo, kad daugiausia Lietuvos gyventojų išmetamų šiukšlių sudaro stiklas, popierius ir plastikas (iki 20 proc. kiekvienos medžiagos). Šie 2009-ųjų skaičiai, kurie neatitinka ES reikalavimų, anot specialistų, gerėja, tačiau tai vyksta labai lėtai.
Tikimasi, kad pakuočių gamintojų įsipareigojimas priklausyti projektui bei „Žaliojo taško“ numatoma švietimo programa pagerins situaciją.
„Kaskart išmetant nerūšiuotas šiukšles, turėtumėte prisiminti, kad statote papildomą sąvartyną. O mūsų teisingo rūšiavimo projektą ES remia su sąlyga, kad sąvartynų mažės, o išrūšiuojamų šiukšlių daugės“, - sako E. Rudienė.
Elzė Rudienė (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)
Planuojama, kad 2013-ais metais bus pastatyti patogūs rūšiavimo konteineriai, kurie palengvins ir pagreitins atliekų rūšiavimą.
Kartu su konteineriais gyventojus pasieks ir išsamus ir informatyvus elektroninis „Žaliasis katalogas“, kuriame bus paprastai ir aiškiai paaiškinta, kaip teisingai vartoti ir išmesti pakuotes. Kataloge informacija bus teikiama įvedus produkto pavadinimą arba prekės barkodą.
Ingrida Dubinskaitė, darnaus vystymosi konsultacijų bendrovės VšĮ „Alchemic“ konsultantė ir vadovė sako, kad didele dalimi katalogo funkcionalumas priklausys nuo gamintojų ir pardavėjų – jie turės galimybę pateikti ir pildyti informaciją apie savo produkciją ir prekes. „Žaliasis katalogas“ taip pat pateiks įdomius faktus, pavyzdžiui, kiek elektros galima sutaupyti teisingai išmetus vieną aliuminio skardinę arba kiek žalos padaroma netinkamai atsikračius buitinės chemijos produktų.
Patogiame kataloge taip pat bus pateikiama informacija, skatinanti ekologiškas prekes, kurios yra „draugiškesnės“ ne tik gamtai, bet pačiam žmogui, kaip antai vystyklai vietoje sauskelnių. Informacinėje sistemoje bus galia rasti tarptautinius ženklus, kuriais ženklinamos prekės, nurodančius tinkamą vartojimą ir rūšiavimą.
Šiukšlių rūšiavimo įsipareigojimai ES yra suskirstyti į kelias kategorijas pagal pakuotės sudėtį. Neįvykdžius plano gresia dešimt kartų didesnė bauda nei yra mokama kompensacija už išrūšiuotas šiukšles. Šiuo metu Lietuva atliekų rūšiavimo planą yra įpusėjusi.
Vaidotas Levickis (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)