Bene aktualiausia daugeliui yra mėnesinė išmoka vaikams, kuri šiuo metu siekia 60 eurų. Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą projektą, kitais metais ši išmoka turėtų didėti iki 70 eurų. Taigi patvirtinus projektą, ji didėtų 16,7 proc.
Beje, jei ministerija siūlytų 1 euru iki 40 eurų didinti tik bazinę išmoką ir paliktų galioti nuostatą, kad vaiko pinigai siekia 1,8 jos dydžio (siūloma mažinti iki 1,75), tuomet išmoka didėtų iki 72 eurų.
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 500 tūkst. vaikų iki aštuoniolikos metų. Vadinasi, per visus 2021 m. už kiekvieną iš jų tėvai gautų 120 eurų daugiau nei gaus šiemet.
Papildoma išmoka neturtingose šeimose ar neįgaliems vaikams turėtų būti 41,12 eurų. Tad už šiuos vaikus iš viso bus mokama po 111,2 (70+41,12) euro per mėnesį.
Parama nėščiosioms ir mirties atveju
Nuo bazinės išmokos, kuri, kaip minėta, siūloma didinti iki 40 eurų priklauso ne tik vaiko išmokos, bet ir kiti dydžiai: išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka įvaikinus vaiką, vaiko laikinosios priežiūros išmoka, laidojimo pašalpa, parama palaikams parvežti ir kt.
Pavyzdžiui, moteriai, kuri pagal įstatymą neturi teisės gauti motinystės išmokos, iki numatytos gimdymo datos likus 70 dienų skiriama 6,43 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka nėščiai moteriai. Taigi kitąmet tokia išmoka padidėtų 7,2 euro, arba 2,87 proc., iki 257,2 euro.
Laidojimo pašalpa mokama mirusį asmenį laidojančiam asmeniui. Išmokos dydis 8 bazinės socialinės išmokos. Vadinasi, patvirtinus ministerijos projektą, kitais metais ji didėtų 8 eurais, arba 2,56 proc., iki 320 eurų.
Parama palaikams parvežti skiriama jų parvežimą organizavusiam gyventojui, jeigu jo vidutinės pajamos neviršija nustatyto dydžio. Ši parama dengiamos faktinės išlaidos, bet jos dydis negali viršyti 54 bazinių socialinių išmokų. Taigi kitais metais šis maksimalus dydis kils 54 eurais iki 2160 eurų.
Su bazine socialine išmoka susijusias išmokas, kompensacijas ir socialinę paramą gauna apie 600 tūkst. asmenų. Jų padidinimui prireiks apie 17,5 mln. eurų papildomų lėšų iš valstybės biudžeto.
Šalpos pensijos didės minimaliai
Be kita ko, nuo kitų metų pradžios Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo 3 eurais iki 143 eurų didinti ir šalpos pensijų bazės dydį.
Priklausomai nuo kiekvieno situacijos šalpos pensija svyruoja nuo 1 iki 2,25 šalpos pensijos bazės dydžio. Taigi šios išmokos didės atitinkamai 3–6,75 euro, arba 2,14 proc.
Primename, kad įprastas pensijas kitais metais siūloma didinti kur kas sparčiau – 7,17 proc.
Šalpos išmokas gauna apie 60 tūkst. asmenų. Tai – našlaičiai, neįgalūs vaikai, nuo vaikystės neįgalūs suaugę asmenys, kiti neįgalieji ir senatvės pensijos amžiaus sulaukę asmenys, kurie neįgijo stažo socialinio draudimo pensijai iš „Sodros“ gauti.
Šalpos pensijų bazės dydžiui didinti papildomai prireiks apie 3,0 mln. eurų iš valstybės biudžeto.
Taip pat 3 eurais iki 120 eurų kitąmet siūloma didinti tikslinių kompensacijų bazės dydį.
Tikslinių kompensacijų bazė yra slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų dydžio matas. Tikslines kompensacijas gauna neįgalieji, kuriems nustatyti specialieji poreikiai. Tai – papildoma išmoka, mokama kartu su socialinio draudimo arba šalpos pensija.
Preliminariais skaičiavimais, tikslines kompensacijas gauna 93 tūkst. asmenų. Planuojama, kad jų padidinimui iš valstybės biudžeto prireiks 4,9 mln. eurų.
Minimumas – be darbuotojų ir darbdavių pritarimo
Be kita ko, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei siūlo nuo kitų metų 0,21 euro, arba 5,6 proc., iki 3,93 euro didinti minimalųjį valandinį atlygį ir 35 eurais, arba 5,7 proc., iki 642 eurų dydžio minimaliąją mėnesinę algą (MMA).
Trišalėje taryboje darbuotojų atstovai siekė, kad minimumas kitąmet būtų keliamas labiau. Darbdavių atstovai apskritai siūlė jo didinimą nukelti.
Pagal darbo kodeksą minimumą galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. „Sodros“ duomenimis, daugiau kaip 130 tūkst. gyventojų šiuo metu uždirba iki 607 eurų per mėnesį.
Kad kitais metais įsigaliotų nauji išmokų ir minimalios algos dydžiai, jiems dar turi pritarti Vyriausybė. Taip pat naujas Seimas.