• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki liepos 1 d. privalu ne tik pateikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Taip pat privalu sumokėti socialinio draudimo įmokas „Sodrai“. To nepadarius ir nepaprašius atidėti skolos mokėjimą, ji gali imtis sankcijų.

Iki liepos 1 d. privalu ne tik pateikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Taip pat privalu sumokėti socialinio draudimo įmokas „Sodrai“. To nepadarius ir nepaprašius atidėti skolos mokėjimą, ji gali imtis sankcijų.

REKLAMA

„Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie deklaruoja pajamas ir moka įmokas nuo deklaruotų pajamų, įmokas „Sodrai“ turi sumokėti iki deklaravimo termino pabaigos.

Šiemet pajamų deklaravimo terminas atidėtas iki liepos 1 d.“ – komentare portalui tv3.lt nurodė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Anot jo, savarankiškai dirbantys gyventojai, kurių veikla nuo karantino pradžios iki praeis 2 mėnesiai jam pasibaigus, buvo įtraukti į specialų Valstybinė mokesčių inspekcijos (VMI) sąrašą, gali pasinaudoti mokestine pagalba.

REKLAMA
REKLAMA

Tam reikia iki rugpjūčio 17 d. „Sodrai“ pateikti prašymą dėl įmokų atidėjimo.

Savarankiškai dirbantys asmenys, kurių įmokų, delspinigių, baudų įsiskolinimas lygus 600 eurų arba mažesnis, atidėtas įmokas turėtų sumokėti per 4 mėnesius. 

REKLAMA

Kai įsiskolinimo suma yra 600-900 eurų – per 6 mėnesius, kai ji yra 900-1200 eurų – per 8 mėnesius, o kai 1200-1500 eurų – per metus.

Jeigu skola – didesnė nei 1500 eurų, pirmas įsiskolinimo mokėjimas privalo būti ne vėliau kaip praėjus 12 mėn. nuo prašymo atidėti skolos mokėjimą pateikimo.

Tuo atveju jeigu žmogus nelaikomas nukentėjusiu dėl pandemijos ir „Sodros“ neprašo atidėti mokėjimą, įmokas už praėjusius metus turi sumokėti iki liepos 1 d.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu savarankiškai dirbantis gyventojas nelaikomas patyrusiu COVID-19 poveikį ir jo skola yra didesnė nei 1500 eurų, įmokos atidedamos įprasta tvarka.

Svarbu, kad savarankiškai dirbantis gyventojas kreiptųsi dėl įmokų atidėjimo. Kitų atveju, pasibaigus deklaravimo terminui „Sodra“ gali taikyti sankcijas“, – aiškino jos atstovas.

Jis atkreipė dėmesį, kad savarankiškai dirbantys gyventojai karantino laikotarpiu galėjo nemokėti ir minimalių mėnesinių privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų ir neprarasti sveikatos draudimo. Už šį laikotarpį susidariusią einamųjų įmokų skolą jie turėtų padengti per 2 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitiems gyventojams, privalantiems PSD įmokas mokėti savarankiškai, pavyzdžiui, nedirbantiems, nesimokantiems ir valstybės lėšomis nedraudžiamiems, išlygų nėra – jie turi mokėti einamąsias PSD įmokas kiekvieną mėnesį tiek per karantiną, tiek jam pasibaigus.

Kada dingsta sveikatos draudimas

PSD įmokas surenka „Sodra“, tačiau ar žmogus draustas sveikatos draudimu ir ar jam bus garantuotas nemokamas gydymas, sprendžia Valstybinės ligonių kasa (VLK).

REKLAMA

VLK Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė kiek kitaip nei „Sodros“ atstovas aiškino, iki kada reikia sumokėti PS, kad draustumas nedingtų.

Anot jos, Sveikatos draudimo įstatymas iki ekstremaliosios situacijos (ne karantino, kuris jau baigėsi) pabaigos leidžia PSD įmokų nemokėti tik savarankiškai dirbantiems gyventojams, šių įmokų mokėjimą atidedant 2 metams skaičiuojant nuo ekstremalios situacijos pabaigos datos.

REKLAMA

„Kadangi draudimo galiojimas yra mėnesinis, pasibaigus ekstremalios situacijos laikotarpiui, PSD garantija dar galios iki to mėnesio pabaigos.

Tačiau jau kitą mėnesį po ekstremalios situacijos pabaigos reikėtų pradėti mokėti įmokas, kitaip gyventojas liks nedraustas ir jam sveikatos priežiūros paslaugos bus mokamos“, – komentavo N. Jelenskienė.

Anot jos, kitoms gyventojų grupėms pasibaigus karantinui galioja įprastos PSD įmokų mokėjimo taisyklės – sistemingai mokantys PSD įmokas asmenys bus apdrausti sveikatos draudimu:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nesumokėjus už birželį iki birželio pabaigos, PSD galiojimas nutrūks ir pradės galioti tik apmokėjus skolą bei sumokėjus už einamąjį mėnesį – šiuo atveju gyventojo draudimas įsigaliotų nuo pastarosios įmokos sumokėjimo dienos.“

Kad dėl institucijų nesusikalbėjimo neliktumėte skolingi ir dėl to netektumėte sveikatos draudimo, verta pasitikrinti, ar nesate skolingi.

Skolos Mokesčių inspekcijai

VMI atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė patikino, kad savarankiškos veiklos nevykdantiems, tačiau su finansiniais sunkumais susidūrusiems gyventojams, kurie deklaravę pajamas iki liepos 1 d. negalės sumokėti mokesčių už 2019 m., iki ekstremaliosios situacijos pabaigos ir dar du mėnesius VMI delspinigių neskaičiuos ir išieškojimo veiksmų nevykdys.

REKLAMA

Tuo metu savarankiškai dirbantiems gyventojams, kurių veikla nukentėjo nuo pandemijos, iki ekstremalios situacijos pabaigos ir dar 2 mėnesius galioja VMI Mokestinės pagalbos priemonės.

Kaip minėta, VMI yra sudariusi specialų nu pandemijos nukentėjusių veiklų sąrašą.

Individualią veiklą vykdantys gyventojai, kurių ekonominė veikla yra į jį įtraukta ir kuriems nuo kovo 16 d. iki ekstremaliosios situacijos pabaigos ir dar du papildomus mėnesius po jos, atsiras mokėtinų mokesčių, bus automatiškai, be prašymo: atleidžiami nuo delspinigių, nebus inicijuoti nauji mokesčių išieškojimo veiksmai.

Vykdantys individualią veiklą, kurių veiklos nebuvo uždraustos, tačiau jie susidūrė su laikinais sunkumais dėl COVID-19, dėl mokestinės pagalbos priemonių turi kreiptis į VMI ir pateikti prašymą dėl pagalbos priemonių taikymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų